Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Dec 2002, 18:33   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am citit ce s-a scris la celelalte subiecte...nu stiu daca s-a spus mai multe decat:a fost ff fain/ciudat/interesant...
Astfel va spun ce cred eu ca s-a intamplat in film...daca nu l-ati vazut, e de preferat sa nu continuati sa cititi :smile:
Eu cred ca Teddy nu era criminalul. Teddy era doar un politist corupt...atat...
Cred ca "uitucul", nostru s-a schimbat radical...exista 2 persoane in el...sau mai bine spus au existat pe rand. Intai a fost el si viata lui normala...dupa asta insa, dupa accident, un singur lucru il leaga de fosta viata, si anume sotia...si razbunarea. Astfel, atunci cand nu ar mai avea pe cine sa se razbune, nu ar mai avea sens sa traiasca...daca ar fi sa-l ascultam pe Teddy, atunci Leonard a omorat mai multi pana sa-l omoare si pe Teddy...desi m-as intreba atunci de ce are tatuaje pe corp doar pentru partea pe care o vedem noi...
Cred ca Leonard nu mai poate trai fara acest...motiv, si astfel a devenit un criminal...intr-un fel, prin natura si nu prin vointa sa...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2002, 17:28   #2
Pavel
Novice
 
Pavel
 
Join Date: Sep 2002
Location: Bucuresti
Posts: 9
De acordo... am avut o senzatie de dezgust la sfarsit cand mi-am dat seama ca de fapt personajul principal e doar un criminal comun; e mai interesant doar prin patologia bolii, dar asta il face in cele din urma un monstru. Filmul? Un thriller comun din categoria "cel mai neasteptat final dintre cele 100 care ar fi putut fi si nu ti-au trecut prin cap..."
Pavel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2002, 18:03   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu cred ca finalul a fost total neasteptat...pe tot parcursul filmului, apar semne care te fac sa te indoiesti daca Leonard a facut ce este corect...bineinteles, nu te gandesti ca el este un criminal, dar unele faze iti creaza niste dubii.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2002, 22:35   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi-a trecut prin cap si varianta ca de fapt sa nu existe nici o razbunare...adica el sa fi abuzat de propria sa boala...cum a facut si in cazul lui Teddy...el sa fi fost de fapt Sammy Jankis...si isi omoara sotia...si profita de faptul ca uita totul si isi inventeaza o alta poveste...povestea cu sotia violata si cu razbunarea!
ce ziceti de ideea mea nastrusnica?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2002, 23:00   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Memento este un film care poate avea multiple interpretari. Prin actiunea in sine nu ne putem da seama despre adevaratul Leonard...astfel, nu putem fi siguri nici asupra celor spuse de el.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2002, 23:15   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pai daca o luam asa, putem afirma ca orice film are tot atatea interpretari cati specatatori...
normal ca nu se poate gasi o interpretare standard...in finalul acestei discutii nu cred ca va putea afirma cineva cu certitudine ce se intampla cu adevarat in film...este ca in "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi"...nici acolo nu se stie in final daca Ela l-a inselat sau nu pe Gheorghidiu!
parerea mea este sa nu ne limitam in a afirma ca filmul are o multime de interpretari, ci efectiv sa incercam sa le gasim pentru a putea intelege mai bine ceea ce regizorul incearca sa ne comunice si pentru a vedea daca filmul este prost sau nu...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2002, 12:18   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sunt de acord...eu am incercat sa interpretez...dar practic ce spui tu, parca a spus si nea Teddy...Teddy care este un personaj foarte...greu. Prin lipsa de incredere care o au spectatorii in el, este dificil sa sti ce e si ce nu e adevarat.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2002, 01:17   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
lipsa de incredere pe care o au spectaorii in teddy e datorata lipsei de incredere pe care o are personajul...insa in final ne dam seama ca nu ne putem baza deloc pe impresiile lui asa cum si el isi da seama de chestia asta...
asa ca varianta lui teddy devine plauzibila mai ales daca ne gandim ca avea dreptate in legatura cu tipa(imi pare rau dar chiar nu reusesc sa-mi aduc aminte nici un nume acum)!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2002, 16:52   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
sunt foarte mandra de ceea ce am descoperit azi...l-am mai vazut o data si la final observ o scena in care apare Lenny impreuna cu sotia sa si stau intinsi pe pat...si vad ca lenny are tauaje...asa ca am oprit filmul si am vazut ce scria pe el(operatiune a fost foarte complicatat intrucat scena este foarte scueta)...si ce credeti ca era scris:"...raped and killed..."(atata se vedea) si pe partea din stanga a pieptului(in care nu apare nimic scris tot filmul): I've done it(sau ceva de genul asta)
nu e supermarfa?nu este regizorul genial?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2002, 12:17   #10
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
He most definitely is :smile:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2003, 12:22   #11
redruM
Novice
 
redruM
 
Join Date: Sep 2002
Posts: 3
Bravo pt.spiritul de observatie ricutza.Aceeasi secventa a observat-o si nevasta-mea(nu degeaba se zice ca femeile au atentie distributiva -ha,ha!).
Mai exista in film cel putin un indiciu de acest gen - mi-a aratat un prieten secventa:spre final il vedem pe Sammy Jenkins la azil dupa ce si-a omorat sotia.Sta pe scaun si prin fata lui trece o asistenta,iar dupa aceea pt.fractiune de secunda in locul lui il vedem pe Leonard(Sammy Jenkins=Leonard).
redruM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2003, 22:43   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Dupa revitalizarea subiectului cu "Mulholland Drive", m-am gandit sa incerc si eu cu "Memento". Pentru ca nu cred ca Leonard este un "criminal de rand". El ucide din razbunare (pe fiecare John G. pentru ca i-a violat si ucis nevasta si pe Teddy pentru ca l-a pacalit sa ucida si oameni pe care nu trebuia). Nu zic ca este un fel de justitiar, dar ca incearca cumva sa restabileasca un echilibru in lume. Filmul cred eu ca e mai mult despre cum vede un om lumea (personajul zice ceva interesant la sfarsit), asa ca nu conteaza foarte mult care e povestea. Iar singura mare neclaritate este povestea lui Sammy Jarkis. Pentru ca personajul pe care Leonard il descrie ca fiind Sammy este de fapt el insusi (ceea ce dovedeste ca amintirile recente tot ii influneteaza memoria), dar si Teddy pomeneste de el ("Sammy Jarkis was a con man!" - sau asa ceva). Sau poate ca toata poveste este nascocirea mintii lui Leonard - un fel de vis -, in timp ce este inchis la spitalul de nebuni. Dar nici eu nu prea cred asta!

Am observat acel tatuaj ("I did it") de la prima vizionare, dar nu sunt sugur ce vrea sa insemne. Chiar a avut tatuajul ala? Isi inchipuie, se minte ca sa fie fericit? Teddy spune ca Leonard a fost fericit sa intre in jocul lui (sau ceva asemanator), dar nu spune ca acesta a facut-o intentionat, sau doar fara sa stie, uitand daca l-a ucis sau nu pe primul John G. Daca a facut-o intentionat, e posibil sa-si fi stest tatuajul. La un moment dat, Natalie observa locul gol de pe pieptul lui si intreaba "Pentru ce e asta?". Iar Leonard raspune "Pentru dupa ce il omor, poate". Poate asta e foarte interesant...

"We all need mirrors to remind ourselves who we are. I'm no different."
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 03:15   #13
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
off topic: Vitoria Lipan nu mi se pare o criminala de rand, ea planuieste totul dar fizic nu da cu toporu-n cap la nimeni
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 21:33   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Nu am vrut sa iasa cum a iesit. Oricum, acum sterg partea aia din mesajul meu...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2003, 05:29   #15
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Stiu de acea fractiune de secunda cand la spital apare Leonard in locul lui Sammy. Totusi imi vine greu sa cred ca "Sammy=Leonard" pentru ca:
1. un om cu conditia lui cu memoria nu cred ca ar fi avut timpul necesar conceperii unei povesti atat de complexe despre un anume Sammy, care de fapt sa nu existe. Iar el cand vedea tatuajul cu "remember sammy jarkis" de fiecare data cand se spala pe maini isi amintea foarte clar de acel Sammy pe care-l cunoscuse in timpul serviciului, inainte de a suferi accidentul. Tot ceea s-a intamplat dupa accident in afara de ce arata filmul nu putem stii, putem doar sa ne dam cu parerea, dar amintirile lui dinainte de accident greu pot fi puse la indoiala...
2. el spune la un moment dat care e diferenta dintre boala lui si cea a lui Sammy: Sammy nu putea sa se obisnuiasca cu conditonarea, adica boala lui ii afectase si instinctul. In schimb Leonard avea totusi o stare mai "fericita" a bolii, pentru ca se putea baza pe instinct: invatase sa scoata aparatul de fotografiat, sa faca poze, sa scrie pe ele, sa se tatueze...

Despre frameul din ultima scena a filmului in care apare cu tatuajul pe piept "I've done it" stand alaturi de sotia lui (vie) e evident ca nu are nici o explicatie logica. Nici nu cred ca e facut sa aibe. Totul este o ironie. O ironie sublima.
Desigur imi face placere sa-mi dau cu parerea:
Cand inchide ochii si isi imagineaza acea scena e cumva o punte de legatura intre cei doi Leonard: cel dinainte de accident si cel ce a devenit dupa accident, ambii avand o situatie ideala: cel dinainte de accident stand fericit langa sotia lui, iar ce de dupa avand scopul realizat: razbunarea mortii sotiei lui. Evident ca logicienii s-ar intreba: la ce bun sa-si fi razbunat moartea unei sotii care era langa el, in viata.
Daca scena ar fi aparut la inceputul filmului, urmand logica derularii inverse a actiunii filmului, am putea crede ca sotia lui supravietuise atacului (cum spunea Teddy), care la inceput nu crezuse in boala lui dar totusi dupa un timp (dupa intamplarile prezentate in film) s-ar fi intors la el. Dupa ce el ar fi terminat de ucis n John G, ar fi apucat totusi sa-si tatueze pe piept ca si-a realizat scopul si in felul asta sa se opreasca din vesnica cautare a violatorului. Deci scena aceea, desi inserata la sfarsitul filmului, ar putea fi cea mai recenta scena cronologic. Dar toate acestea sunt pure speculatii...
O alta intrebare pe care ar trebui sa ne-o punem ar fi de ce face Teddy ceea ce face pentru Leonard? Chiar incearca sa-l ajute? Sau doar se distreaza? Daca are dreptate la sfarsit (din film) cand spune ca l-a ajutat sa ucida foarte multi John G. doar pentru a-l face fericit, de ce s-ar fi implicat in asa ceva? Pare mai degraba un escroc, nu un binefacator. De ce nu l-a lasa in pace. Oricare ar fi fost motivul, nu-si inchipuia ca s-ar putea sa ajunga chiar el victima, mai ales ca il chema John Edward Gambell (oare?). Probabil ca daca s-ar fi gandit, l-ar fi lasat in pace. Ce e ironic din nou este ca Teddy ii zice la un moment dat sa paraseasca orasul, ca politia il va cauta in legatura cu uciderea lui Jimmy, argumentand cu "somebody's got to pay, somebody always pays". Ironia e ca chiar Teddy a ajuns sa plateasca, dupa cum s-a vazut la inceputul filmului. O posibila explicatie pentru ceea ce face Teddy pentru Leonard ar fi ca spera sa-si recupereze cei 200000$ ramasi in portbagajul masinii celui ucis la sfarsitul filmului (Jimmy) si pe care si-o insuseste Leonard (nestiind de bani, daca ati observat cand deschide portbagajul, arunca pistolul fara sa se uite, drept peste bani iar apoi il inchide). Poate e si motivul pentru care la inceputul filmului incearca sa-l faca pe Leonard sa ia alta masina, dar nu reuseste, Leonard avand poza cu masina lui Jimmy, crezand de fapt ca e masina lui. Dar inca odata zic... pure speculatii.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 14:21   #16
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Personajul nu este un `criminal obisnuit` in general nu se fac filme despre
criminali obisnuiti.

Datorit bolii el crede doar ceea ce vrea sa creada si cand ucide o face din
razbunare pt. ca el stie ca isi noteaza doar lucruri de care este sigur
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 13:57   #17
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Semnificatia titlului

V-ati intrebat de la ce vine titlul ''MEMENTO"

Eu cred ca vine de la Me Mento care insemna "ma mint" in spaniola sau
italiana...

V-ati prins???
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 21:05   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
In caz ca faza cu "Me mento" nu e o gluma...

Memento e un termen latinesc care defineste - pe larg - un obiect pe care un om il pastreaza pentru a-i aduce aminte de ceva (de exemplu: o poza, un biletel, un tatuaj). Titlul povestirii dupa care e facut filmul, scrisa de Jonathan Nolan, este "Memento mori", o referire la celebra sintagma "Momento mori".
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 20:17   #19
@ver7igo
Novice
 
@ver7igo
 
Join Date: May 2003
Location: Arad
Posts: 6
Send a message via ICQ to @ver7igo
MEMENTO

one night stand

J.Doe aka Cereal Killah
__________________
I'm the visionaire,follow me if you dare
@ver7igo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 16:42   #20
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sorry but me don't really understand what you mean, @ver7igo...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells