Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2013, 08:21   #21
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
total de acord, cind a inceput baiatul al mare sa isi ''vindece'' cosurile cu sperma n-am mai rezistat si am plecat,
cu asa umor nu se face vara nici in 100 de ani!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2013, 13:31   #22
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Scriu de la mall, asa ca o sa fiu scurt.

Call Girl - 7/10
O poveste desrul de bine construita cae sufera un pic din cauza personajului principal plat. Finalul m-a surprin oarecum placut, ma asteptam la ceva mai clasic si mai putin arty.

Deflorarea Evei... 5/10

Comedie usoara, mai degraba vulgara, dar cu priza la public. fire narative imprastiate, nefinalizate.

Nordvest - 6/10

Poveste de cartier, interpretari actoricesti bune, nerealist si cu prea multe concidente. Final previziil.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 11:01   #23
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
I chase a terrible cat - filmul festivalului pentru mine pana acum. Cu mult peste restul din competitie. O sa scriu mai mult miercuri cand revin acasa.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 13:21   #24
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
De fapt titlul e I catch a terrible cat (Koppidoi neko).

Am prins un laptop liber temporar asa ca mai scriu un pic despre el. E o comedie japoneza avand in centru un scriitor japonez care se apropie de varsta de 60 de ani. Viata amoroasa atat a viitorului sexagenar cat si a copiilor si apropiatiilor acestuia e prezentata intr-un stil proaspat si plin de umor. Actorii sunt la inaltime, cred ca exista cateva scene de dialog care dureaza vreo 3-4 minute fara vreun cut. Nu e o capodopera, dar e un film foarte placut, cu atat mai mult dupa glumele cu sperma de la Eva si minimalismul din Tanta Agua (parca vad ca sare gionloc, care facea poze cu spor la Q&A-ul de la Agua ) .

8.5/10
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 13:28   #25
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
n-am ce sa sar ca is de acord cu tine, cu o mica precizare: ca filmul uruguaian e, totusi, mai bun decit cel japonez. japonezul o cam scalda la final, cind intoarce istoria pe dos si aseaza scriitoriceste personajele la locul lor. autoreferentialitate, ok, dar se putea si fara. altfel, misto japonezul.
vezi ca azi intra Lindholm in competitie! mintenas, la republica!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 13:49   #26
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Twinsen:
I chase a terrible cat - filmul festivalului pentru mine pana acum. Cu mult peste restul din competitie. O sa scriu mai mult miercuri cand revin acasa.
Ma gandeam ca e un film care ti-ar placea. E si favoritul meu, sa far. Desi corabia lui Tezeu are buzz bun.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2013, 11:30   #27
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Twinsen:

Nordvest - 6/10

Poveste de cartier, interpretari actoricesti bune, nerealist si cu prea multe concidente. Final previziil.

__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2013, 22:06   #28
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Chambordro ‏@Chambordro 1m

SOMETHING IN THE AIR (2012, Assayas) seen tonight @TIFFromania Somehow the perfect film for the fest, mirroring its engaged youthful vibe

---------------
Ca film si atat, nu-i perfect tho. Sare peste agit-prop si cade intr-un sincretism la fel de nesarat. Se salveaza prin soundtrack si faptul ca iti aduce aminte de tine,pe cand erai doar un tanar naiv si sarac. I'll think about it 2morrow. E genul de film care devine mai bun dupa ce se aseaza.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 20:43   #29
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ok, back at home. Am vazut 8 din cele 12 filme din competitie, pentru inceput sa zic cate ceva despre cele 2 care vor fi maine la Florin Piersic.

Wadjda - Cumva am senzatia ca s-ar fi potrivit mai bine la sectiunea pentru copii Educatiff. Wadjda e o fetita din Arabia Saudita care isi doreste o bicicleta, ceea ce nu cadreaza cu perceptele islamiste ale societatii sale. Fiind o personalitate puternica si totodata plina de resurse, fata noastra se hotaraste sa participe, paradoxal, la un concurs de cunostiinte despre Islam, ca sa faca rost de bani. Astfel invata pe de rost Islamul in vreo luna si la concurs trage si o recitare pentru care ar invidia-o toti imamii. Va las sa descoperiti singuri concluzia palpitanta...

E un film simplist, in care e foarte clar cine e bun si cine e rau, cu o regie din care n-am retinut nici macar o singura imagine. Cu toate astea merge ca si relaxare, actorii fac o treaba buna si ceva din realitatea Arabiei Saudite tot se poate discerne in el.

5.5/10 (7/10 ca si film pentru copii)

It felt like Love - La sesiunea de Q/A, regizoarea spunea ca e un film despre o adolescenta care doreste sa isi inceapa viata sexuala, dar e respinsa de baieti, fara sa aiba vreun defect evident. Ahem. De fapt in film avem o tanara foarte draguta, filmata in general cu gust, dar uneori in ipostaze evident sexualizate si de care mai toti baietii de varsta ei (si nu numai) s-ar simti atrasi. Doar ca nu sunt. Ca nu vrea regizoarea.

Filmul nu are nici o idee, in afara de a intretine tensiunea sexuala fara finalizare, dar regia e printre cele mai bune din competitie, poate are sanse chiar sa ia premiu la capitolul asta.

6/10

Last edited by Twinsen : 05 Jun 2013 at 20:54.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 21:14   #30
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In afara competitiei, un film care mi-a placut foarte mult a fost Laurence Anyways. In general nu ma intereseaza in mod deosebit pe ce ecran vad un film, dar in cazul de fata faptul ca proiectia a fost in conditii foarte bune la Cinema City cred ca mi-a amplificat experienta. Vazut pe un ecran urias, Laurence Anyways e un orgasm vizual, a fost o scena in care mi s-a taiat la propriu respiratia, absolut fantastic. La regie e peste tot ce am vazut in competitie.

Scenariul e si el la inaltime, francezii sunt capabili sa faca printre cele mai inteligente filme (later edit: chiar si in colaborare cu canadieni ). Laurence e un barbat de 35 de ani, cu o prietena foarte atragatoare, dar care de fapt isi doreste sa fie femeie. Tema tratata subtil si atasementul fata de pesonaje dau corporalitate acestui minunat foc dupa foc de artificii.

Last edited by Twinsen : 05 Jun 2013 at 21:17.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 22:51   #31
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Twinsen:
In afara competitiei, un film care mi-a placut foarte mult a fost Laurence Anyways. In general nu ma intereseaza in mod deosebit pe ce ecran vad un film, dar in cazul de fata faptul ca proiectia a fost in conditii foarte bune la Cinema City cred ca mi-a amplificat experienta. Vazut pe un ecran urias, Laurence Anyways e un orgasm vizual, a fost o scena in care mi s-a taiat la propriu respiratia, absolut fantastic. La regie e peste tot ce am vazut in competitie.

Scenariul e si el la inaltime, francezii sunt capabili sa faca printre cele mai inteligente filme (later edit: chiar si in colaborare cu canadieni ). Laurence e un barbat de 35 de ani, cu o prietena foarte atragatoare, dar care de fapt isi doreste sa fie femeie. Tema tratata subtil si atasementul fata de pesonaje dau corporalitate acestui minunat foc dupa foc de artificii.
Si mie mi-a placut mult filmul si sunt curios la ce scena te referi :la aia din discoteca cu The Cure pe fundal , la balul mascat sau la......... ?
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 23:01   #32
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Scena cu Fred in club, dupa cearta cu Laurence.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 23:05   #33
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Twinsen:
Scena cu Fred in club, dupa cearta cu Laurence.
Da , mi-am amintit .Decadenta scena in stil marele Gatsby.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 23:33   #34
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Exista mai multi regizori talentati care fac traba buna la nivel vizual, dar ceea ce face scena aia fantastica e subtilitatea contextului. Vine dupa o scena foarte puternica de dialog - rabufnirea lui Fred la adresa chelnaresei si apoi cearta cu Laurence. O vedem pe Fred in plina efervescenta psihologica, la limita unei caderi psihice si scena in sine mi s-a parut o expresie a starii ei exaltate. Dolan are un talent imens vizual, dar la fel de important e ca are o inteligenta vie non-vizuala..
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 14:52   #35
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mai sunt doua filme din competitie despre care n-am apucat inca sa scriu:

Tanta Agua - Un tata divortat isi duce copii, o fata si un baiat, intr-o excursie de weekend. Ploua tot timpul, ceea ce ii forteaza sa petreaca timp impreuna. Minimalismul e in floare. Protagonistii se plictisesc, dar nu la acelasi nivel ca spectatorii. Ploua. Cred ca vreo 5 minute se dezbate ce joc sa joace. Apoi joaca ceva inca vreo 5 minute. Ploua iar. Spre final fata incearca sa agate un baiat. Fail timp de vreo jumatate de ora. Final.

Plicticos, dar decent filmat si lipsit de orice pretiozitate.

5.5/10


Kapringen - "in aceasta seara nu ratati la Pro TV un thriller de exceptie! Piratii somalezi pun stapanire pe o nava daneza. Care va fi soarta bietilor marinari? Nu pierdeti negocierile spectaculoase si drama familiilor!!". Cam asta e nivelul... Un film retardat, care rateaza la toate capitolele cu exceptia celor tehnice.

3/10
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 17:53   #36
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Mâine de la ora 15 la Arta e proiecția filmelor de la "Let's Go Digital", pe care tocmai le-am văzut, printre care e și filmul meu. Mie mi se pare că produsele finale sunt foarte bune și că merită să încercați să vedeți și așa ceva, pe lângă toate filmele "gândite", să zicem așa, din festival.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 20:37   #37
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Cred ca maine se dau premiile, nu? Asta e ce as vota eu:

Best Directing Award: It Felt Like Love
Best Cinematography Award: Call Girl
Best Performance Award: Nestor Guzzini in Tanta Agua

Transilvania Trophy: I Catch a Terrible Cat
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 16:46   #38
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
marcus, să mai faci filme, poate ajung şi eu să le văd în anii ce vin şi atunci îţi fac şi un review amatoricesc. deci la mai mare şi la măcar un film pe an, că poate prind şi eu vreunul.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 17:49   #39
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu-l pui pe youtube? Presupun ca nu are copyright asa ca ar fi ok, nu?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 20:30   #40
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Premiul pentru Cea mai bună imagine oferit de Cinelabs - Pankaj Kumar, pentru imaginea filmului Corabia lui Tezeu/ Ship of Theseus


Nu l-am vazut
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells