Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jul 2009, 17:48   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Harry Potter and the Halfblood Prince

Uf, complicat... Repede, ca să nu doară: Harry Potter 6 e prea lung şi mult-mult prea lent. Bineînţeles, este totul acolo, de la Radcliffe la Watson, efectele speciale şi tot ce trebuie, cadre spectaculoase, decoruri somptuoase (Hogwarts n-a arătat niciodată mai bine), dar se pare că s-a întâmplat ceva cu bagheta lui David Yates (şi-a tuturor din echipă, de altfel) pentru că Harry Potter şi Prinţul Semi-Pur este singurul film din serie în timpul căruia m-am uitat (de mai multe ori) la ceas! Asta nu înseamnă că n-o să fie iubit cu pasiune de fani şi că n-o să bată şi în România câteva recorduri la încasări (deşi NU are cum să întreacă al treilea Ice Age).

Poate cel mai deranjant la antepenultima parte a acestei serii care nu mai are mult şi împlineşte zece ani sunt hormonii. Sunt peste tot! Iar efectul duce un pic mai departe de zona ocheadelor, a suspinelor (Hermione e campioană), a fluturilor în stomac şi-aşa mai departe, căci se ştie: nu prea poţi îmbina acţiunea cu "romantismul", iar cu dragostea în goana calului (a se citi pe mătură) e mai complicat. Astfel, David Yates zăboveşte copios urmărindu-şi protagoniştii adolescenţi sărutându-se, flirtând şi ciondănindu-se printre poţiuni de amor, iar toate aceaste hârjoneli mai mult decât copilăreşti nu fac decât să-ţi atragă atenţia că Radcliffe şi compania nu mai au de mult 16 ani (Radcliffe împlineşte azi 20). E atâta love in the air, încât (bine, poate şi sub influenţa unui Bruno văzut de dimineaţă), până şi felul în care profesorul Dumbledore îşi pune braţul în jurul umerilor elevului său favorit (sau îi spune "Harry, scoate bagheta!") intuieşti mai multe înţelesuri decât există probabil (J.K. Rowling poate ne-ar contrazice, vezi aici detalii).

Harry Potter şi Prinţul Semi-pur îţi lasă impresia că întreaga echipă trage aer în piept înaintea ultimei bătălii. Multe dintre personaje iau o pauză, Hagrid (Robbie Coltrane) nu are decât o scenă inutilă în care deplânge moartea prietenului său, păianjenul Aragog, iar restul ordinului Phoenix aproape că dispare. Aproape că îţi iei la revedere de la Maggie Smith, familia Dursley nu apare nici măcar o secundă, iar periculosul Voldemort nu este prezent decât în variantele sale mai tinere, interpretate (excelent!) de chiar nepotul lui Ralph Fiennes, Hero Fiennes-Tiffin, şi de cvasi-necunoscutul dar foarte convingătorul Frank Dillane. Singura achiziţie importantă a noului film este Jim Broadbent, în rolul profesorului Horace Slughorn, dar acesta, în afară de faptul că este posesorul unei extrem de importante amintiri despre Voldemort, nu face mare lucru şi nu aduce niciun binemeritat comic relief, care în această parte a şasea este înecat în chicote şi poţiuni de dragoste.

O altă pierdere: lupta finală. Aceasta este expediată urgent, iar asaltul devoratorilor morţii asupra "impenetrabilului" Hogwarts capătă dimensiunile unei goane ultra-rapide pe coridoare. La fel şi dezvăluirea identităţii celebrului Prinţ din titlu, aparent făcută pentru că "trebuia".

Fără a fi lipsit de emoţie, umor şi acţiune, Harry Potter nu este nici pe departe "cea mai bună parte a seriei", aşa cum s-au grăbit mulţi cronicari britanici să scrie, vrăjiţi de nu se ştie ce.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2009, 11:56   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Il vad de abia duminica, dar oricum sunt sceptic. Nu fiindca nu are cine stie ce recenzii, ci fiindca regizorul asta e o panarama, de talia lui Columbus, complet nepotrivit pentru Harry. De ce a refuzat Del Toro pe HP sa faca prostia aia de Hellboy 2...

Singurul film cu adevarat bun din cele de pana acuma a fost cel al lui Cuaron si ma indoiesc ca o sa-l depaseasca vreunul din cele ramase. Mie mi se si pare ca 3ul e cea mai buna carte, astfel ca asta in sine e o limitare.

Eu nu-mi fac griji sa ma plictisesc/sa simt filmul lung, caci toate mi s-au parut scurte pana acuma. Dar in rest, am citit in mai multe locuri aceleasi acuze/remarci pe care le faci tu. Pretentii prea mari nu am, iar de sperat sper doar sa nu fie chiar asa de greu suportabil.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2009, 15:00   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Filmele 3 si 5 mi-au placut cel mai mult. Cartea mea preferata e 4, dar filmul 4 e de departe cel mai prost.

Am fost si eu sa vad 6-ele aseara, mi s-a parut cel mai comic de pana acum si nu zic asta ca e pe un repros. In schimb m-a dezamagit si pe mine confruntarea de la sfarsit, pare sa cantareasca mult prea putin, degeaba baga o cadere in slow-motion, pare lipsit de emotie si cam incropit. Si m-a dezamagit ca nu au schitat nici macar un pic dinamica dintre Harry si Snape care pe parcursul cartii e importanta si da intr-un fel greutate finalului. Mi-a placut Helena Bonham Carter ca de obicei, speram sa o vad mai mult. Baietii joaca bine, dar in continuare Emma Watson mi se pare complet pe langa in multe scene. Ginny e cam stearsa parca.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2009, 21:24   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Trenant, lungit, stufos, anticlimactic.
Foarte frumos filmat.
Poate-i fac cronica.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2009, 23:56   #5
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
batalia de la sfarsit au scos-o pentr ca vor face una de 30 de minute pentru DH Part 2 si nu vor repetitii.
@miercuri: Helena a fost bestiala si sa spui ca Ginny e cam stearsa e ca si km a spune ca vara asta a fost cam caldutz. sau ara trecuta ca o fost mai cald atunci.
Si filmul 4 nu e de departe cel mai prost.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2009, 09:52   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu as fi zis ca primele doua sunt de departe cele mai slabe.

Iar intre patru si cinci nu vad mare diferenta.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2009, 01:56   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ca o completare, reuitandu-ma la 4 si 5, trebuie sa concluzionez ca 4le mi-a placut considerabil mai mult decat 5le.

Cred ca e vorba de o combinatie de factori, de la calitatea de "filmozitate" a cartilor, la abilitatile regizorilor/scenaristilor de a alege elementele cele mai definitorii. Precum am mai mentionat, pe mine Yates nu ma incalzeste deloc, nici cat un radiator ieftin de tot, si asta in primul rand pentru ca n-a reusit sa captureze esenta cartii in filmul 5.

In fine, sunt curios sa vad maine ce-o fi.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2009, 20:31   #8
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
HP4 mi se pare cel mai anapoda jucat, Dumbledore in 4 e un dezastru... Iar 5 mi se pare ca redat esenta cartii perfect, cartea 5 e cea mai emo/teenage angsty si filmul e la fel. Cel putin asa mi se pare mie.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2009, 10:01   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Asa mi s-a parut mie, vazandu-le unul dupa celalat.

6le e intr-adevar slab, dar nu mi se pare ca iese din nota 5ului. E mai dezamagitor fiindca prezinta in mod slab niste evenimente foarte importante si dramatice din carte si fiindca nu are un echilibru prea bun. Trebuia dedicat mai mult timp partii de final (cautarea horcrux-ului & co) si anumite scene importante sunt slab facute, desi nu mi se pare neaparat ca lungimea e problema principala.

Dar pe de alta parte, nu mi s-a parut prea lung per total, nici nu m-am plictisit groaznic, si m-am distrat in cateva randuri. Rickman si Broadbent sunt super, chiar daca primul ar fi meritat mai mult timp pe ecrane, iar dincolo de cateva replici idioate sau total in plus, a fost in ordine in contextul dat.

Ah, si oricat ar incerca, de Radcliffe asta nu se lipeste vreun dram de talent actoricesc. Cum o fi tras el concluzia ca atunci cand esti foarte norocos si ai incredere ca totul va merge asa cum trebuie pentru tine, te comporti ca un debil? Iar Emma are intr-adevar cateva scene in care pare pe langa - desi, uitandu-ma de exemplu la cea cand Ron ii spune ca are ceva spuma pe gura, iar scena se opreste brusc cu ea prezentand o reactie foarte exagerata, ma gandesc ca e vorba fie de o scena din care s-a taiat, fie Yates era dus cu pluta si nu a vazut cat de deplasata e reactia.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 27 Jul 2009 at 10:06.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2009, 10:05   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by PoliFanAthic:
E mai dezamagitor fiindca prezinta in mod slab niste evenimente foarte importante si dramatice din carte si fiindca nu are un echilibru prea bun. Trebuia dedicat mai mult timp partii de final (cautarea horcrux-ului & co) si anumite scene importante sunt slab facute, desi nu mi se pare neaparat ca lungimea e problema principala.
Intâmplarea face ca acest film sä fie PRIMUL meu contact de orice fel cu H.P.: n-am citit nici una din cärti, si nici filmele anterioare nu le-am väzut încä (desi le am).
Din aceastä perspectivä, deci (luând totul at face value, färä raportäri la alte repere), subscriu întru totul la observatiile tale de mai sus.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2009, 11:07   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
n-am citit nicuna din cartile lui rowling, asa ca voi vorbi exclusiv din perspectiva cinematografica. primele filme HP nu mi s-au parut rele. sunt de acord ca al treilea a fost de departe cel mai bun (mainly due to mr cuaron ), atat prin atmisfera si climaxul perfect, cat si prin sensibilitatea cu care reda primele impulsuri sexuale (evident, neexplicit) ale lui potter. evident, a strans cei mai putini bani din toata seria...

totusi, si primul mi s-a parut ok, prin prisma 'primului contact' si, ma rog... un 'child magic' la care columbus s-a priceput mereu... al doilea a fost mai bun ca primul si, pana la un punct, aveai impresia ca seria urmeaza directia potrivita, devenind mai buna cu fiecare film (ca pixar).

dar apoi a venit aberatia aia zgomotoasa de 'goblet of fire' (din care n-am ramas decat cu confruntarea finala in camp deschis cu mai mult decat sinistrul ralph fiennes), urmata de non-aberantul dar teribil de plicticosul 'order of the pheonix'.

al saselea mi s-a parut un pic peste ultimele doua, dar sub primele 3. cat priveste 'hormonii' amintiti de StefanDo - chiar m-am bucurat sa-i observ, era si normal (16 ani, helloooo !) ca seria sa o ia si in aceasta directie. 6-le are cateva momente destul de amuzante si climaxul (repet, fara sa fi citit cartile !) mi s-a parut destul de reusit.

a 'half-booring film'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2009, 12:14   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Citind cartile, nu am fost deloc de acord cu maniera in care s-au facut primele doua filme. E drept ca ei sunt toti copii si Columbus a facut, cum spui si tu, un film cum stie sa-l faca el - dar facandu-l astfel, mi s-a parut ca tot ce era special si frumos in carte s-a banalizat groaznic. 2ul a fost putin mai bun, dar nu in mod remarcabil.

Nu pot sa inteleg de ce 3ul a facut cei mai putini bani. Cum s-a scris despre asta ca ar fi cel mai bun din serie, ca asa au zis primele articole, toti au sarit sa-l vada, dar a avut o mare cadere pe al doilea weekend si in timpul saptamanii chiar, fiindca s-a aflat ca nu-i chiar asa.

Vizavi de zbierat, asta m-a iritat cel mai mult la 5 (in carte de fapt), ca Harry era mai debil ca de obicei si non-stop avea de urlat la cineva. O fi aia perioada cu pricina, dar nici chiar asa. Iar ce mi-a placut la 4 este ca a avut o poveste faina, ingenioasa, excelent construita in carte, iar in mare filmul s-a bazat cu succes pe acest schelet. E clar ca nu are acelasi rafinament ca si 3ul, dar tot a fost o vizionare placuta.

(vag spoiler)

Doar vizavi de climax inca o chestie, ca altfel am zis ce cred. Mi se pare esuat fiindca m-a lasat incredibil de nemarcat considerand contextul. Filmul nu reuseste nicicum sa creeze relatia care se dezvolta in carte intre Harry si Dumbledore, iar din asta rezulta emotionalitatea redusa a finalului. In plus, in scena respectiva, pozitionarea lui Harry in carte confera un dramatism aditional, caci el nu este liber sa priveasca, ci pietrificat si absolut impotent. Totusi, rezulta alt efect daca filmezi bine scena, asa cum e ea descrisa.

(end spoiler)

Personal, nu am fost crunt dezamagit, pentru ca una-s cartile, alta-i filmul. Nici nu aveam aceleasi pretentii. Puteau sa taie, sa schimbe, dar daca nu au reusit sa redea efectul, atunci nu cred c-au ales bine. Nu m-a deranjat atat de mult felul in care a decurs faza, desi probabil era mai bine sa fie mai fideli cartii, ci doar ca desi e clar ca incearca sa te marcheze, nu o face. Si, ca sa continui idea de mai devreme, asta ma gandesc ca se trage de la faptul ca e repezit finalul si nu ai timp sa intri in spiritul cautarii lor - deci, trebuia sa fie mai scurta expozitiunea romantica si mai dezvoltat acest aspect.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 27 Jul 2009 at 12:17.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2009, 10:56   #13
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Frumos filmul , doar ca nu au respectat anumite detalii din carte cum ar fi lupta dintre Devoratorii Mortii si elevi de la final , si alte lafel de inportante
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2009, 11:40   #14
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
puteau sa-l faca mai scurt...In fine e cel mai sceptic(dupa mine).@miercuri:5 e cel mai prost.La HP 5 se doarme mult si bine.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2009, 15:01   #15
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
5 e cel mai emo, dar in nici un caz cel mai prost.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 10:23   #16
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Mie nu mi s-a parut prost, dar nici nu m-a lasat cu impresii majore. E...asa, un film de vazut in weekend.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2009, 09:50   #17
dovey
Junior
 
dovey
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Problema filmului e lipsa acuta de substanta, de relatie cauza-efect. Nu am citit cartile, dar cred ca daca vrei sa vezi cu adevarat filmul e mai bine sa nu cunosti viziunea scriitoarei. Lungimea nu m-a deranjat, imaginile in sine erau un spectacol vizual foarte bine orchestrat, dar din pacate scenariul a pus accentul mai mult pe hormoni decat pe intriga in sine.
Mi-a dat senzatia de film pentru adolescenti, de coming of age movie, ceea ce nu mi s-a parut o idee bine gandita sau structurata in contextul initial.
Dar...nu pot eu desfiinta fenomenul Harry, nici nu vreau, pentru ca sunt parti din vartej in care ma las atrasa dar mai sunt si momente in care vreau sa vaslesc cat mai departe de Hocus Pocus/Harry Potter.
dovey is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2009, 10:04   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai perfectä dreptate, Porumbito - mai ales când apreciezi cä orice film trebuie sä fie judecat în primul rând în sine, si abia apoi în raport cu eventualele surse de inspiratie (cärti, evenimente istorice, etc...)
S-a încercat, mai sus, o justificare a exceselor hormonale, sub motivul cä "aveau saispe ani, la ce v-ati fi asteptat?" Foarte adevärat - cu o precizare: nu prezenta în sine a pulsiunilor libidinale e problema, ci faptul cä, în ultimä instantä, rämân exterioare, nu determinä nimic esential în povestire (cum bine spui, în vreo douä-trei locuri din mesajul täu). Or, normal era ca acea "relatie cauzä-efect" sä functioneze pentru cä asa cere nu numai dramaturgia, ci si realitatea: ce interesant, dramatic si semnificativ ar fi evoluat facultätile vräjitoresti ale personajelor, sub imperiul furtunilor imprevizibile ale unei sexualitäti care tocmai se trezeste la viatä...!
...Cred c-am sä-i scriu totusi analiza, schimbul nostru de idei mi-a mai cristalizat si mie oarece opinii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 22:04   #19
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Eu nu m-am mai obosit sa-l vad . Stiam cam ce se intampla si asta fara sa citesc prea mult .
O data cu maturizarea personajelor nu mai iese cum era cand erau mici si se cam plictisesc si ei de Harry Potter ca de la 11 ani tot la Harry Potter au ramas.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 10:39   #20
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Per ansamblu, ar fi o serie buna, dar cu ceva timpi morti si mai putin spectaculos in unele momente...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells