Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Mar 2020, 02:26   #1
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Gopo 2020

Gopo 2020

Nu vreau sa par un al doilea Mirodoni de pe acilea asa ca va avertizez, o sa fiu nitel cam rece cu ce scriu. Nu pentru ca nu mi-au placut neaparat filmele dar pentru ca am inceput si eu sa am asteptari mai mari deja de la conceptul acesta de film romanesc. Adica, nu mai vreau sa vad discutii la masa (decat daca se vorbeste despre a doua venire a lui Iisus de exemplu), nu mai vreau sa vad organe de reproducere complet gratuit (la nivel de plot and all) aratate in imagini etc.


Monstri - un film care se joaca frumos cu ideile din replici, imagine, sunet. Cred insa ca barbatul caruia ii se poate spune Alex e cam neveridic. E prea... caricaturistic. Poate ca asta face filmul aiurea. Ca tipul de vine la el acasa (nu i-am retinut numele) e destul de real construit. Adica acolo unde filmul trebuia sa fie cel mai bine scris, pare ca scenaristul s-a plictisit sa mai scrie (ca experienta dovedeste ca are). Ma rog...

La Gomera - la nivelul lui Porumboiu, putem vorbi de calitatea asta. Si m-am gandit dupa vizionare la filmul din 2009 Politist, adjectiv si acum scriind, imi aduc aminte de Visul lui Liviu. E clar o diferenta de la cer la pamant intre filmul din 2019 si cel din 2009 din punct de vedere al modului de filmare si constructie a scenariului. Cliseatic spus, vorbim de o evolutie. N-ai cum sa nu te intrebi - scenariul ala de ce nu arata la fel ca filmul din 2019.


MO - Dana Rogoz devine usor o Sandra Bullock a Romaniei. Cat despre film: is fan filme romanesti. Poate ca se intampla asta pentru ca imi place cineamul. Iar romanul da dovada de creativiate si ingeniozitate in a prezenta povestea din punct de vedere cinematografic. Avem un Mungiu care stie ce face, avem un Porumboiu, un foarte clar Radu Jude si alti cativa. Cu siguranta vor mai fi si altii, imi arata MO.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 02 Mar 2020 at 03:00.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells