Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Feb 2013, 02:29   #81
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Cred ca a uitat sa puna americai... Desi nu stiu daca as clasa-o nici acolo. Nu mi-am facut niciodata un top ai regizorilor americani sa verific dar na...zic si eu, n-am somn.

Last edited by faraimaginatie : 15 Feb 2013 at 03:03.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 02:54   #82
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca ar fi zis top 20,probabil ca ar fi avut o sansa sa se afle printre ultimii clasati dar cum ai spus si tu,doar din America.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 03:04   #83
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Clearly par o oligofrena din mesajul anterior si I need to get some sleep. Dar acuma serios... Nu crezi ca ar intra intr-un top 10? Ii Cronenberg, PTA, Wes...si mai care? Altii sa mor de-mi mai vin in minte.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 03:07   #84
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Am uitat de Aronofsky...

Bine...probabil gasim 10 mai buni ca ea. Imi retrag mesajul anterior.

LE: Am uitat de mai multi... Cred ca ar fi bine sa ma duc sa ma culc; poate maine, cu mintea mai limpede, reusesc sa port o conversatie normala.

Am senzatie ca o sa iau bataie c-am uitat de Lynch Si imi dau singura o palma peste cap pentru Malick...si gata!

Last edited by faraimaginatie : 15 Feb 2013 at 03:12.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 03:27   #85
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
You need a good dose of Mr.Sandman right now.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2013, 00:25   #86
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by ulrich:
a mai aratat ceva si in k-19...eu cred ca e unul dintre primii 10 regizori actuali.


K-19 mie mi s-a parut slab de tot, in ciuda distributiei impresionante.

Dintre filmele lui Bigelow singurele cat de cat (filme comericale bune spre foarte bune, nu altceva) sunt (imo desigur) Point Break si Strange Days.

The Hurt Locker nu se apropia nici macar de lista scurta la Oscar daca, in loc sa fie un film despre "baietii nostri din Irak", ar fi fost, sa zicem, un film despre un bomb squad britanic actionand in Palestina la sfaristul anilor '40 .
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2013, 18:48   #87
andreinic
Novice
 
andreinic
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 13
Scuze pentru intrebare, mai exista anul acesta concurs pe Cinemagia cu nominalizarile la Oscar?
andreinic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2013, 21:41   #88
Cypryan27
Novice
 
Cypryan27
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Mda, pe domnul Spielberg il mananca palma stanga, vaneaza oscarul pentru film si regie. War horse a fost un precursor pentru mult mai colosul Lincoln. Ar fi un castig previzibil si atat, nimic spectaculos. Pe cand doamna Bigelow incearca sa ne reaminteasca cum a cucerit ea Oscarul cu un film cu tema asemanatore. La actori si actrite lupta e stransa, ar putea castiga si micuta Wallis, ca la baieti sunt numai bosorogi, tot respectul lor.
Asa, restul nu ma intereseaza, momentan.
Cypryan27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2013, 23:54   #89
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
L.A. Times: "Scuze, dar 'Argo' nu e cazul să câştige Oscarul pentru cel mai bun film!"

LA Times stiu ei, ce stiu...si incep sa le dau si eu dreptate...
si nu inteleg cum o droaie dintre aceia care s-au inscris in concursul de predictii, il vad castigator.
oare pariaza pe "calul" cu cele mai putine sanse,au informatii despre cotatiile la bursa, sau, pur si simplu au intocmit lista dupa preferintele lor?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 00:37   #90
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Of rvn, ala spune ca n-ar trebui sa castige, nu ca nu o sa castige. Toata lumea il voteaza din motive extrem de evidente.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 20:12   #91
diablo85
Novice
 
diablo85
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Recunosc ca nu am vazut toate filmele nominalizate, dar dupa toate discutiile prinse din zbor, lista mea de castigatori arata cam asa: Lincoln, Steven Spielberg, Jennifer Lawrence, Daniel Day-Lewis, Anne Hathaway, Alan Arkin, Django Unchained (scenariu), Argo (scenariu), Amour (film strain), Brave, Claudio Miranda / Viata lui Pi, Joanna Johnston / Lincoln, Searching for Sugar Man, Redemption, Argo (montaj), Hobbitul: O călătorie neaşteptată (machiaj), John Williams / Lincoln, Skyfall (cantec original), Viaţa lui Pi (scenografie), Paperman, Asad, Viaţa lui Pi (mixaj si montaj de sunet), Hobbitul: O călătorie neobişnuită (efecte vizuale)
diablo85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 20:27   #92
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Vezi ca ai gresit threadul tati.


rvn eu personal as vrea sa castige Amour toate nominalizarile importante.Evident n-o sa se intample asa.Oamenii voteaza din motive cat se poate de obiective, pentru ca daca personal as merge dupa subiectivisul sufletului, nu cred ca as nimeri nici 7 din 24.

Last edited by ghost90 : 24 Feb 2013 at 20:58.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 20:53   #93
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Mai sta cineva sa se uite in direct si anul asta?Daca da,poate ne strangem iar si comentam la cald tot ce se petrece.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 20:58   #94
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Il asteptam pe Ben sa faca camera de chat ca si in anii trecuti .
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 21:16   #95
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
the chat is LIVE & Ready let the fun begin

http://stinto.net/en/u2c4t
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2013, 12:58   #96
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Se pare ca anul asta era randul unui film despre "baietii buni de la CIA"
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2013, 17:36   #97
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by ghost90:
rvn eu personal as vrea sa castige Amour toate nominalizarile importante.
acuma nu cred ca se mai poate sa ia crema tortului un singur film, desi, au fost cazuri in anii precedenti, cand s-a intamplat lucrul asta. chiar, ar fi interesanta o discutie despre filmele care au batut recordul la premii, dar, trebuie scotocit prin statistici, fiindca, evident, ar fi imposibil sa te tinem minte pe toate.
Amour nu este un film care sa marcheze istoria cinematografiei, nici macar nu este socotit ca cel mai bun film al austriacului, insa, Haneke, este abonat la categoria "cel mai bun film strain", care, se pare, ii vine ca o manusa.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2013, 12:24   #98
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by rvn:
acuma nu cred ca se mai poate sa ia crema tortului un singur film, desi, au fost cazuri in anii precedenti, cand s-a intamplat lucrul asta. chiar, ar fi interesanta o discutie despre filmele care au batut recordul la premii, dar, trebuie scotocit prin statistici, fiindca, evident, ar fi imposibil sa te tinem minte pe toate.


Cel mai bun exemplu cred ca ar fi Ben-Hur, cu 11 statuete, castigand la cele mai importante categorii.Dupa asta ar veni Gone with the Wind cu 8 parca, chiar daca si Lord of the Rings si Titanic au 11, filmul lui Fleming a catigat creme de la creme.Mai sunt si The English Patient sau Gigi cu 9, dar castigatoare a unor categorii mai putin importante exceptand Best Picture.Cam astea mi le amintesc momentan.


Originally Posted by rvn:
Amour nu este un film care sa marcheze istoria cinematografiei, nici macar nu este socotit ca cel mai bun film al austriacului, insa, Haneke, este abonat la categoria "cel mai bun film strain", care, se pare, ii vine ca o manusa.

Atata timp cat m-a marcat pe mine, cat timp eu il consider un film de referinta, cu anumite scene pe care n-o sa le uit in veci, nu prea ma intereseaza daca stiu eu ce critic il considera un film sa spunem mediocru.Apropo, Haneke nu-i neamt?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2013, 15:38   #99
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by ghost90:
Apropo, Haneke nu-i neamt?
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Haneke
gata,l-am legitimat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2013, 17:20   #100
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Si totusi, mie mi se pare halucinant ca o ... chestie ca Argo sa castige la categoria cea mai importanta. Pana si Slumdog Millionaire pare o capodopera pe langa asta...i
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells