Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Aug 2006, 21:55   #1
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
Pirates of the Caribbean 2

L-am vazut si eu azi.
Coooooool! Mi-a facut o placere deosebita sa il revad pe Johnny Depp in postura de Captain Jack, joaca acest personaj genial! Kudos.

Bloom si Knightley mi s-au parut stersi, neconvingatori. Insa, sub masca de octopuss(y), se recunoaste vocea lui Bill Nighy, un actor care mie imi place foarte mult (Underworld; Love, actually) in special datorita timbrului vocal.

In rest, mult umor fain, efecte speciale de nota 10 si decor foarte bine gandit.
Mi-a placut si pentru ca in fine un sequel se ridica la inaltimea filmului precedent.

Oricum, merita vazut, chit ca va place Depp, sau Bloom, sau mai stiu eu cine, sau umorul, sau efectele speciale. Entertainment a la Hollywood, insa chiar se ridica la statutul de cool-big-budget-entertainment.
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 09:07   #2
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Ah, in timpul filmului m-am intrebat tot timpul oare cine il joaca pe Davy Jones, personaj cu un farmec aparte, asa cum mi s-a parut si Grievous in SWIII. Bill Nighy. Joaca din '76, conform imdb, dar nu l-am remarcat pana acum. Si nu pentru ca se vedea prea mult din fata, modificata si aia cu CGI-urile de rigoare, ci datorita vocii. Ochii sunt si ei CGI dar mi-au placut. Oricum, o inima albastra ca a lui i se potriveste de minune.

Si daca aveti extra time in maneca: http://community.livejournal.com/davyjonespotc/
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 11:31   #3
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.excelent. cel mai bun film pe care l-am vazut vara asta la cinema (si, dealtfel, singurul).
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 10:32   #4
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
vazut, placut (mai mult decat primul), ras (cea mai tare replica : 'bring me my jar of dirt'), batut din palme. ok, poate nu chiar batut din palme ca nu eram la teatru dar in fine.
nu sunt fan al revenirii lui barbossa pentru partea a treia. o fi fost el bunicel ca si villain in primul (desi davy jones mi se pare ca e mult peste) si cameo-ul sau e de efect in dmc, dar ma cam saturasem de el si, na, avand oricum suficiente personaje din partea intai care s-au intors ma gandesc ca poate mai puteau si ei sa inventeze unu-doua nume noi.
totusi, cred e singurul film de vara al lui 2006 care l-as revedea.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 11:12   #5
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Longshot:
.
nu sunt fan al revenirii lui barbossa pentru partea a treia. o fi fost el bunicel ca si villain in primul (desi davy jones mi se pare ca e mult peste) si cameo-ul sau e de efect in dmc, dar ma cam saturasem de el si, na, avand oricum suficiente personaje din partea intai care s-au intors ma gandesc ca poate mai puteau si ei sa inventeze unu-doua nume noi.
totusi, cred e singurul film de vara al lui 2006 care l-as revedea.


.eu in schimb astept cu nerabdare sa-l vad din nou la lucru pe rush in side 3. cit despre villain rating- davy jones mi s-a aprut mai degraba peºte decat peste dau si eu cu subscrisul ideii de re-vizionare si notez ca e primul film, dupa o perioada lunga de timp, care m-a amuzat/incantat sincer si la care nu m-am uitat din 20 in 20 de minute la ceas sa vad cat mai dureaza.
.nota buna.9.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 11:39   #6
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
cea mai tare replica e cea de la darul pt Tia Dalma: "A monkey that doesn't die" :lol:
temerea mea e ca "World's End" o sa fie cam Sparrow-less (vehicle for Bloom &Keira), avind in vedere ca Jack trebuie "regasit". Hope not.
Revin despre DM'sC dupa ce-l mai vad o data.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 11:42   #7
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
a propos: foarte buna cronica lui Gorzo din Dilema
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 11:53   #8
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by raptor:
cit despre villain rating- davy jones mi s-a aprut mai degraba peºte decat peste

ah pai taman trasaturile lui de amfibie mi-au mers la suflet. ce-i drept, cumulat cu sensibilitatea lui pentru muzica (cantatul la orga), cum da bine sa aiba personajele intunecate de la erich von stroheim in sunset blvd incoace (sau poate si dinainte de asta, nu stiu).
nota mare si de la mine. 8 punct 5.

Originally Posted by tailgunner:
a propos: foarte buna cronica lui Gorzo din Dilema

da. doar ca nu stiu cum i s-a parut lui prea lung. eu nici n-am simtit timpul cand a trecut. ba chiar m-am uitat la ceas spre final zicand aluia de langa mine 'ce? gata?'
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 13:41   #9
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Originally Posted by tailgunner:
a propos: foarte buna cronica lui Gorzo din Dilema

da. doar ca nu stiu cum i s-a parut lui prea lung. eu nici n-am simtit timpul cand a trecut. ba chiar m-am uitat la ceas spre final zicand aluia de langa mine 'ce? gata?'[/quote]


da, nici mie nu mi s-a parut overlong, doar pe alocuri secvente care se lungesc
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 21:46   #10
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
Daca PotC 3 va fi mai Sparrow-less, atunci va pierde mult, pentru ca el este vehicolul principal al filmului.
Si mie mi-au placut cele doua replici, plus aceea ce apare si in trailer, Sparrow: "I love those opportunities... I like to wave them as they pass by." (citat aprox.) E foarte JS-like.
Si mi-a mai placut cum a jucat Depp scena cand Knightley il tradeaza si ii prinde mana in catuse in timp ce il saruta. Cu un cinism amar, foarte "pe rol", ca sa zic asa.
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 10:14   #11
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
mie mi s-a parut cam la acelasi nivel cu primul; film care merita vazut, dar care se uita usor.
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 11:22   #12
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by norina:
mie mi s-a parut cam la acelasi nivel cu primul; film care merita vazut, dar care se uita usor.

.inca una care ne ia in balonul memoriei.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 13:14   #13
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
dar tu cum poti spune ca e cel mai bun film pe care la-i vazut vara asta pe ecrane?
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 13:39   #14
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by norina:
dar tu cum poti spune ca e cel mai bun film pe care la-i vazut vara asta pe ecrane?

1. nu am vazut prea multe filme vara asta.
2. cel mai bun film vazut pe MARILE ecrane-si, dupa cum spuneam, singurul vazut la cinema
3. a fost amuzant, viguros, fara mari tangente cu legile fizicii, asa, daca ai citit cumva, un fel de aventurile lui habarnam, doar ca e pepelicula.

.dincolo de tot felul de insiruiri si eunumerari: ce am apreciat la el: nu a incercat nici sa ma violeze cu cine stie ce ecuatii scenaristice de gradul 3 care ma relaxeze pina la narcolepsie pe scaunul din "Republica" , nu mi-a umplut gura cu voma ca un mozol intelectual cu vreo drama prezidentiala americana si nici nu mi-a golit portofelul la sfarsit ca o tarfa ieftina cu ben stilar si jenifer aniston. ne-am vazut, ne-am placut si apoi ne-am simtit bine.
.iar eu daca o sa uit cumva filmul asta o sa recurg la cea mai simpla solutie, in caz ca voi avea chef: o sa-l revad.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 21:55   #15
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
ah, cinema patria...probabil inca un cinema pe unde nu mai trec. poate din cauza casieritelor sictirite, a mirosului de igrasie/mucegai, sau a faptului ca au oprit genericul de final dupa 2min si n-am mai prins scena 'de dupa'.

cat despre film, nu ma intereaza ca s-ar putea sa nu-l mai tin minte peste vro 2 saptamani sau ca e sau nu e mai bun decat primul. singurul lucru care conteaza e ca m-a distrat (cu mica distractie a mirosului de igrasie/mucegai, but then again, maybe i saw the film in Odorama).

btw
Is it me, or does Davy Jones look a lot like Dr. Zoidberg?
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 22:27   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by jeleu:
btw
Is it me, or does Davy Jones look a lot like Dr. Zoidberg?
F*ck, yeah! :lol: And they're both too frikin jewish to be taken seriously! :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 10:25   #17
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
O varza de la Hollywood, s-au aruncat tot felul de mituri, la intamplare: Davy Jones, Olandezul Zburator, Kraken...partea buna a fost ca nesarata de Keira a avut un rol mai mic..aia proasta ca s-a abuzat de efecte speciale, parca ma uitam la LOTR...iar echipajul de pe Olandez era penibil..daca ma gandesc mai bine, mi-au placut putine lucruri: semnul negru, cantecul "Fifteen men on the dead man's chest".
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 12:23   #18
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
Originally Posted by Bogie:
O varza de la Hollywood, s-au aruncat tot felul de mituri, la intamplare: Davy Jones, Olandezul Zburator, Kraken...partea buna a fost ca nesarata de Keira a avut un rol mai mic..aia proasta ca s-a abuzat de efecte speciale, parca ma uitam la LOTR...iar echipajul de pe Olandez era penibil..daca ma gandesc mai bine, mi-au placut putine lucruri: semnul negru, cantecul "Fifteen men on the dead man's chest".

hai, hai nu exagera
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2006, 13:51   #19
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
cat de redus sa fii sa traduci "compass" cu "compas"?
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2006, 14:40   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai, ce-am mai ras. ia vedeti aici ce scrie (e doar un fragment...) als dspr pirati:
"În ce mã priveºte, Piraþii din Caraibe: Cufãrul omului mort (în parantezã fie spus, Cufãrul mortului ar fi fost de ajuns) e mai bun ca primul - Piraþii din Caraibe: Blestemul perlei negre - pentru simplul motiv cã eu pe acela nu l-am vãzut."
intreg comentariul http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=3180
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells