Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jan 2009, 22:28   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aici ar fi de discutat... Toti sefistii seriosi (inclusiv Je), plus admiratorii lui Lynch însusi (including Je încodat') consideräm filmul lui Lynch un rateu penibil (cei mai iabrasi zic chiar "sacrilegiu"!) - nu fiindcä a simplificat mult povestea (lucru legitim, într-o ecanizare), ci în primul rând, pentru cä a distrus INEFABILUL cärtii - atmosfera, starea, magia aia de nedefinit... Plus, desigur, stângäcia profesionalä.
Mult mai acceptabil a fost acel "Dune" din 2000 al lui John Harrison: mini-serial TV simplu, dar onest (orice asemänare cu Dandanache se exclude! ):
http://www.imdb.com/title/tt0142032/
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 22:44   #22
Aresus
Novice
 
Aresus
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 23
Tocmai fuse pe National TV asta din 2000. Jumatatea aia de ora cat m-am uitat la el a respectat cat de cat povestea cartii, insa filmul a avut o problema cu personajele, care nu prea semanau deloc cu ce ne descria cartea. Un Paul cam batran (la fel ca in cel din '84), o Jessica prea blonda, si un imparat despre care as fi bagat mana in foc ca e patronul Kanal D. Iar ochii... ochii aia s-ar fi potrivit mai bine la Iron Man la cat de sclipitori erau.
__________________
http://forum.theforce.ro/ - Cea mai mare comunitate romaneasca a devoratorilor de science fiction
Aresus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 17:33   #23
Sihaya
Veteran
 
Sihaya
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 255
I LOVE DUNE!
Tot ce are de a face cu universul Dune. Am citit cartile pana acum de vreo 5 ori. Si de fiecare data am fost surprinsa. Chiar daca stiam actiunea, universul Dune imi arata de fiecare data cate ceva nou. Pentru mine a fost dragoste la prima citire, si va ramane asa. Chiar daca Dune este depasita, in termeni de inovatie literara sau mai stiu eu ce. Unii din voi spun k Herbert este un idiot. Pai se pare k este nebunul care a aruncat piatra in lac si sutele de intelepti(printre care si Lynch) n.au reusit sa o aduca la suprafata. Prefer sa ma pierd in nebunia lui, de cate ori am ocazia, decat sa urmaresc "intelepciunea" altora la televizor.
Oricum, niciuna din ecranizari n.a reusit sa prezinte credibil marii viermi ai desertului. In prima ecranizare ai senzatia k urmaresti tuburi de aluminiu contorsionandu-se, iar celelalte doua iti prezinta doar niste guri imense, pline de colti. Niciuna nu m.a convins. Dar asta e doar opinia mea.
Sihaya is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 16:33   #24
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
pe ansamblu prefer cartea, dar astept cu nerabdare noua varianta a filmului
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2010, 17:37   #25
fleurdelautomne
Junior
 
fleurdelautomne
 
Join Date: May 2010
Posts: 25
Cartile sunt mult superioare filmelor. Iar Frank Herbert este deosebit de actual...
fleurdelautomne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2010, 17:45   #26
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ideal e sa vezi versiunea Lynch inainte de a citi cartea. Doar asa iti dai seama ca nu e vorba de un esec ci un SF aparte, care putea insa sa fie mult mai mult. Recomand ambele versiuni - director's cut si cea pentru televiziune.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2010, 23:13   #27
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
există și un alt Dune,
THE FILM YOU WILL NEVER SEE de Alejandro Jodorowsky.
Detalii despre proiect, idei,personaje și altele.

Spune Jadorowsky : /I needed a precise script... I wanted to carry out film on paper before filming it... These days all films with special effect are done as that, but at the time this technique was not used. I wanted a draughtsman of comic strips who has the genius and the speed, who can be used as me as a camera and who gives at the same time a visual style... I was by chance with my second warrior: Jean Giraud alias Moebius (at the time he had not made Arzach, nor The Airtight Garage). I say to him: "If you accept this work, you must all give up and leave tomorrow with me to Los Angeles to speak with Douglas Trumbull (2001: A Space Odyssey)".

We collaborated and Giraud made 3000 drawings, all marvellous... The script of Dune, thanks to his talent, is a masterpiece./

/Me, I liked to fight for Dune. Almost all the battles were won, but the war was lost. The project was sabotaged in Hollywood. It was French and not American. Its message was not "enough Hollywood".Later, the visual aspect of Star Wars resembled our style/.

Alte amănunte despre film, cum arătau desenele lui Moebius , impresii etc, pot fi văzute în filmul experimental L'Univers d'Alexandro Jodorowsky.

Personal regret eșecul acestui proiect, pentru că Alejandro e interesant și unic în felul lui de a regiza , putea fi o bijuterie cinematografică .
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 07:17   #28
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Mie mai rau imi pare dupa King Shot, proiect care a murit in fasa...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2010, 07:23   #29
DragosNL
Guru
 
DragosNL
 
Join Date: May 2010
Posts: 4,294,967,295
varianta lui Lynch e arta pura.

impactul la Lynch e oricum redutabil.

cartea are un limbaj filmul altul. dar, in opinia mea, ambele contin deschideri, sugestii catre alte dimensiuni ale lumii respective (mirodenia, calatoria spatiala, structurie sociale, reprezentarea raului) ceea ce, in opinia mea, face din ambele piese capodopere.

exista, daca urmaresti cu atentie filmul, scene in care Lynch explica mai bine decat Herbert anumite particularitati ale acelui univers. asta, fireste, se datoreaza mijloacelor de exprimare tipice filmului, dar ideea ramane si ea indica valoarea sau o capacitate de intelegere profunda.
DragosNL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2010, 21:24   #30
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
ai tu ceva dreptate, dar eu nu inteleg cum de ai 4,294,967,295 de postari.. mi se pare sf..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2012, 19:11   #31
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Iubesc universul Dune!

Am citit si rascitit cartile Dune si nu pot decat sa-mi exprim toata admiratia pentru o minte de scriitor ce poate nascoci nu o civilizatie ci un univers intreg...pentru ca noi muritorii de rand sa ne putem refula si refugia din cotidianul coclit pe care il traim...si nu avem dreptul nici macar o secunda sa ne dam cu parerea...ca-s bune...ca nu-s bune...Personal am fost si sunt fascinata de universul Dune,de asemanarea dintre cultura araba si credinta fremenilor de pe planeta Arakis,de minutiozitatea cu care a fost descris fiecare caracter si fiecare actiune din romane...Sper ca cineva sa ecranizeze din nou povestea Dune,cu disponibilitatea efectelor speciale din prezent si cu un scenarist bun cred ca ar iesi ceva cu adevarat spectaculos!Asa cum mai sper sa se gandeasca cineva si la Fundatia lui Asimov...
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells