Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Nov 2014, 17:39   #41
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
putem evita suprapunere de filme, de genuri, de autori. in acelasi timp voi cauta sa aleg filmele mai antrenante. n-as vrea sa devina vizionare o corvoada. pareri?
E dreptul fiecaruia sa aleaga ce film vrea, nu tu esti cel care ar trebui sa judeci care film ar fi mai "antrenant". Probabilitatea de a nimeri exact acelasi film sau autor e extrem de mica, iar faptul ca sunt mai multe filme de acelasi gen nu e vreo problema. Un film propus de fiecare e complet de ajuns.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2014, 17:57   #42
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
fiecare alege ce vrea. amandoua alegerile sunt ale celui care propune. am spus deja asta. nu aleg eu. la unul dintre turnee o participanta mi-a trimis trei filme pentru ca nu se putea hotari. la altul au fost propuse doua filme de bunuel. deci nu e ceva iesit din comun. nici o problema daca unii propun un singur film. oricum era vorba sa fie puse in ordinea preferintei, deci primul intra in joc. doar intr-un caz ca cele mentionate mai sus se va alege al doilea film. daca vrei voi supune judecatii colective orice problema de genul asta.
si, Twinsen, relax man, it's just a game, nu's alegeri prezidentiale sau ceva, ok?
uite, tinand cont ca esti printre cei vechi si moderator, ma voi consulta cu tine in primul rand daca apar probleme de genul asta.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2014, 19:04   #43
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ai cerut pareri si ti-am zis-o pe a mea. Personal nu mi-a placut partea in care ziceai "voi cauta sa aleg filmele mai antrenante". Da, am inteles ca variantele ar fi propuse de participanti, dar cred ca sunt destul de capabili sa decida singuri ce film vor in turneu, fara sa aiba nevoie de o alegere suplimentara efectuata de tine dupa gusturile tale personale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2014, 19:22   #44
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Ai cerut pareri si ti-am zis-o pe a mea. Personal nu mi-a placut partea in care ziceai "voi cauta sa aleg filmele mai antrenante". Da, am inteles ca variantele ar fi propuse de participanti, dar cred ca sunt destul de capabili sa decida singuri ce film vor in turneu, fara sa aiba nevoie de o alegere suplimentara efectuata de tine dupa gusturile tale personale.

e ceva in neregula cu gusturile mele? glumesc.
data trecuta, cum am spus, o participanta mi-a trimis trei titluri de filme si a zis sa aleg eu unul dintre ele. oricare. am ales tinand cont de toata lista de titluri. am ales, daca imi aduc bine aminte, un noir, pentru ca in lista nu era noir.
deci, daca cineva imi trimite doua titluri in ordinea preferintei cu 1,2. primul intra in concurs. daca e vreo suprapunere de autor sau altceva nepotrivit, vom lua in considerare al doilea film. daca cineva trimite doua sau chiar trei titluri, fara ordine de preferinta sunt nevoit sa aleg eu unul. cum? in functie de celelalte de lista. vreau sa fie o diversitate cat mai mare. de exemplu daca am deja 3 horror nu voi alege inca unul. uite promit sa ma consult cu tine daca e cazul. pentru ca nu prea avem timp sa mai supunem la vot. din pacate nu e o democratie aici. vom forma un comitet. te prinzi?
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2014, 19:42   #45
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
din pacate nu e o democratie aici. vom forma un comitet. te prinzi?
Mie imi place democratia. Nu ma bag in niciun comitet, sunt simplu participant si in calitatea asta o sa propun un singur film.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2014, 22:06   #46
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
dincolo de democratie sau reguli impuse, importante sunt filmele propuse. controversele nasc intotdeauna discutii aprinse, iar asta nu-i deloc un lucru rau, scoate cinemagia din iarna polara, cum binezicea mai demult, un vizitator din neant.
parerea mea, este ca, atunci cand vom face propunerile, sa ne gandim la filme care, chiar daca sunt mai cunoscute, merita sa te abati asupra lor, fiindca pana acum, au fost deloc sau prea putin discutate, aici, pe cinemagia.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 02:37   #47
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
eu propun aici. Nu are niciun sens pm-uri. Nu e nimic secret. Propun: Fanny and Alexander (1982)
http://www.imdb.com/title/tt0083922/?ref_=fn_tt_tt_3
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 04:26   #48
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
tocmai te-ai gandit tu sa faci o noua regula? unde ajungem daca fiecare vine cu propriul set de reguli?
am zis prin p.m. alali. chiar daca era un titlu interesant si in ciuda faptului ca bergman am tot discutat pe aici, probabil as fi retinut filmul. dar pentru ca a fost postat aici, va fi nevoie sa-mi trimiti, te rog, un alt titlu prim p.m. multumesc!
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 17 Nov 2014 at 04:29.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 09:15   #49
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Oricum nu prea ar fi mers, filmul e exceptional de bun, dar fiind un Bergman de top, il vazuse deja lumea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 13:09   #50
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ideea este sa discutam despre filme pe care nu le-a vazut nici un user inscris in concuns? este destul de greu sa nimeresti un film pe care, macar doi-trei din cei inscrisi sa nu-l fi vazut. daca ma uit pe lista inscrisilor, vad numai consumatori de filme pe paine. inclusiv tu, Twinsen.
pe mine m-ar bucura sa discut despre un Bergman de top, daca nu a mai fost niciodata lansata vreuna, aici, pe Cinemagia.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 13:27   #51
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pai daca am face un turneu de filme hollywoodiene, ar fi ok sa se propuna Titanic? Nu zice nimeni sa fie obligatoriu ceva obscur, dar nici chiar Bergman sau Tarkovski.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 13:34   #52
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
poate gandesc prost sau prea departe. cu cat discutiile despre filme se vor desfasura intr-un cadru mai larg, cu atat posibilitatea ca sa fie atrasi useri noi, dar mai putin cunoscatori, in acest joc, este mai mare. daca ramanem numai noi, cei 10, va interveni plictiseala cat de curand.
pe de alta parte, stii foarte bine, Twinsen, intotdeauna este bine sa te gandesti la preferintele celolalti, nu la ale tale.in felul acesta, interesul pentru a comenta filmul tau va fi relativ mare.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 13:36   #53
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
de fapt am vrut sa zic un "cadru mai putin pretentios", dar intelegi tu...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 13:54   #54
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Pentru mine nu va prima filmul in sine, cat perspectivele noastre asupra lui,schimbul de impresii,dialogul.
Filme suntem cu totii in stare sa ne alegem si singuri si sa le vedem in casele noastre.
Personal am sa incerc sa evit sa propun vreo capodopera.Ma tenteaza un film "normal",care n-a spart nici un top si n-a revolutionat "limbajul cinematografic",dar care te poate lasa dupa vizionare cu ceva in suflet si in gand.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 14:00   #55
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
toata lumea este de acord cu asta. de fapt, buba este aici: jumatate din cei inscrisi,nu prea au chef sa primeasca propuneri de vizionat filme pe care le-au vazut si despre care, probabil, au mai discutat si cu alte ocazii, aici sau pe alte forumuri. vor sa vada ceva nou.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 14:15   #56
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Pai,ori se trece la criterii mai stricte,ori cei in cauza se impaca cu revizionari.
Daca eu propun un film si ceilalti or sa-l vada,chit ca nu e genul lor, e normal pana la urma sa fac si eu acelasi lucru.
Oricum e imposibil sa ne convina 100% toate propunerile si nu acesta cred ca este scopul.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 19:40   #57
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
in plus trebuie sa tinem cont ca foarte putini pot participa 100%. data trecuta a fost doar un o singura persoana. MinRep.

statistica asta e de la ultimul turneu:

<<Cei mai consecventi participanti

1. MinRep____________10 participari
2. aniela07____________5 participari
3. Igor12 si Windom____cate 3 participari>>

asta era in afara de mine. eu am pierdut un film parca.
dupa cum vedeti media de participari nu depaseste 5.
ar fi un excelent turneu daca fiecare ar participa la jumatate din filmele propuse.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 19:48   #58
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Daca mai sunt locuri, I'm in.
__________________
Strangers passing in the street
By chance two separate glances meet
And I am you and what I see is me
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 19:58   #59
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
of course! bine ai venit!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2014, 20:02   #60
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
1. Twinsen
2. White
3. alali
4. rvn
5. Mr. Blonde
6. anaemona
7. sigalia
8. robertsandu
9. marcusARCUS
10. oneflyride
11. Mercutio

iata si lista participantilor la zi.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells