Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Oct 2014, 19:10   #41
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
MAIDAN (regia: Sergei Loznitsa) - Marele Premiu Astra Film!

Nu l-am vazut, dar e usor de imaginat motivul: subiect fierbinte, regizor bun.


MASTER OF THE UNIVERSE (regia: Marc Bauder) - Premiul pentru cel mai bun documentar, competiția Internațional.



BLOOD (regia: Alina Rudnitskaya) - Premiul pentru cel mai bun documentar, competiția Europa.




WAITING FOR AUGUST (regia: Teodora Ana Mihaia) - Premiul pentru cel mai bun documentar, competiția România.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2016, 11:20   #42
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Anul asta Astra Film Fest incepe pe 17 octombrie. Aici puteti vedea programul: http://www.astrafilm.ro/program-oficial.aspx Daca o sa fie vreun forumist la festival si vrea sa ne intalnim, sa dea un semn de viata.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2016, 22:38   #43
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Armânii, de la faimoșii Manakia la Nu sunt faimos... 4/10
Selectie banala din materiale realizate de altii, avand ca tema comuna cultura aromana. N-am rezistat pana la final.

Blocul 6/10
Un fost director de fabrica comunista e acum administrator de bloc. Filmul urmareste in principal activitatea sa, dar ocazional si episoade cu alti locatari precum si elemente de constructie si intretinere a blocului. Cand auzi ca e vorba de un film antropologic, stii deja ca va fi o chestie insanely boring pentru marea majoritate a oamenilor, asa ca m-am dus pregatit mental. Imagine buna in care se vede experienta ca fotograf a regizoarei, ritm adecvat, pe ansamblu tolerabil.

Printre dreptcredinciosi 7.5/10
O prezentare bine pusa la punct a modului in care se raspandeste islamismul radical in Pakistan.
Reteta e cunoscuta: saracie, incultura, spalare pe creier, dar nu realizam cat de extreme sunt elementele astea acolo. De exemplu multi din cei care ajung sa ucida in numele religiei nu au avut niciodata in viata ocazia sa citeasca altceva decat Coranul si chiar si acela doar memorat pe de rost, nu inteles.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2016, 20:52   #44
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Lumina orbitoare a apusului 6/10
Documentar de imagine in primul rand - din nefericire, pentru ca am mers cu doi prieteni care nu sunt cinefili si care au cam suferit. Autoarea filmeaza momente dintr-un oras provincial din Georgia. Luate separat fiecare din ele au un anume farmec, dar naratiunea care rezulta din alipirea lor e prea fragmentata si fara o progresie logica. La 74 de minute filmul pare prea lung, cam 20 de minute in minus ar fi ajutat mult sa-l faca mai placut. Regie foarte buna.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2016, 23:18   #45
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Azi am fost la primul concert de manele din viata mea, cu ocazia premierei nationale a documentarului BBC "The New Gipsy Kings". N-am nimic in principiu cu manelele, muzica a fost ok, sonorizarea cam proasta si mult prea tare, din fericire imi adusesem dopuri de urechi. La fel ca majoritatea celor din sala (presupun) n-auzisem de Laura Vass si de hitul ei cu un print din Dubai, dar omul cat traieste invata. Indemnurile de "toata lumea sus" au dat fail masiv, dar lumea a fost politicoasa.

Documentarul realizat de Liviu Tipurita reprezinta o introducere in lumea manelelor care trebuie sa para destul de exotica englezilor, dar pentru romani nu e vreo mare revelatie. E lucrat profesionist, comercial, cu nimic mai bun sau mai rau decat multe alte documentare BBC - ceea ce reprezinta totusi un standard destul de ridicat.

7/10
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2016, 00:08   #46
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ieri (vineri) am fost la vreo trei documentare, niciunul din ele prea interesant. Azi am vazut Tacere, despre un membru marcant al partidului maghiar extremist de dreapta Jobbik care afla ca bunica sa e evreica. E exclus din partid si se converteste la iudaism. Tipul e pur si simplu un politician abil, inteligent, uns cu toate alifiile, care n-a facut decat sa sara dintr-un tren in altul. Dar evreii il folosesc: iata ca oaia ratacita a gasit drumul adevarat! Cei din Jobbik au fost prea prosti ca sa il foloseasca de asemenea: cum puteti sa ne acuzati ca suntem antisemiti cand avem un evreu in conducere?

A fost o editie nu prea grozava de Astra Film Fest pentru mine. Dar placerea de a cauta acel film care sa fie ceva extraordinar ramane, e intr-o oarecare masura la fel ca rush-ul unui parior - intri la o proiectie si nu stii ce te asteapta, un mare castig sau o mare pierdere, sau poate doar ceva banal. Dar cu ceva ramai oricum, nu mi-e rusine sa zic ca in seara asta am ascultat un concert a lui Florin Salam. Si n-a fost rau, tipul chiar are talent din plin. Daca ai mintea deschisa poti sa preiei ce e bun din orice, chiar dintr-un documentar despre manele. Foarte probabil o sa fiu acolo si la editia viitoare din Astra Film Fest, cine stie ce o sa descoper atunci.

https://www.youtube.com/watch?v=kU-7IhtwQuQ
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2017, 20:14   #47
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
Festivaluri

Centrul Municipal de Cultură anunță că au mai rămas doar câteva zile până la debutul celei de a IV-a ediții a Media Art Festival. Manifestarea va avea loc, potrivit organizatorilor, între 8 septembrie și 1 octombrie, tema de anul acesta fiind: „Cinema”. „Curatorii acestui festival sunt Calin Man și Ileana Selejan. Evenimentul se va desfășura la cinematograful Arta, dar și la Muzeul de Artă. Nucleul festivalului constă într-un grup de instalații site-specific care va transforma sala de cinema în sală de expoziții. În programul festivalului au fost incluse mai multe serii de proiecții de filme, prezentări și concerte live. La Muzeul de Artă din Arad, sala de expoziții kinema ikon va deveni sală de cinema. Festivalul este organizat de Primaria Municipiului Arad, prin Centrul Municipal de Cultură Arad, kinema ikon/: BARIL/APA”, susțin reprezentanții Centrului Municipal de Cultură. De menționat că intrarea va fi liberă la toate evenimentele.

- despre oras in Film despre Arad - editia 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=Gppb8qw4nmA

Last edited by victor_homescu : 13 Sep 2017 at 20:21.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2017, 17:26   #48
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
Festivaluri

Timishort 2017



Cea de-a 9-a ediție a Timishort, cel mai important festival de scurtmetraje din vestul României, va avea loc anul acesta în perioada 12-15 octombrie, la Timișoara.

Timp de 4 zile, timișorenii ,si nu numai,vor avea ocazia de a vedea peste 80 de scurtmetraje împărțite în 8 secțiuni, 4 dintre ele fiind competiționale: o competiție internațională, una națională, o competiție dedicată filmelor experimentale (Videorama) și competiția de scurtmetraje dedicată filmelor pentru copii (Timikids).

Deschiderea oficială a festivalului va avea loc joi, 12 octombrie, la Cinema Timiș.

Proiecțiile din cadrul ediției de anul acesta a Timishort vor avea loc la Cinema Timiș și Casa Artelor.

Last edited by victor_homescu : 02 Oct 2017 at 17:30.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2017, 17:56   #49
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Victor, threadul asta este despre Astra Film Fest. Daca vrei sa postezi despre alte festivaluri, foloseste te rog threadul dedicat lor, sau deschide unul nou.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells