Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2010, 18:54   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Los cronocrimenes si Primer - pentru o abordare mai "realista", daca pot sa spun asa, a temei...
Alte exemple - mai bune (Twelve Monkeys, Contact, Somewhere in Time (unul dintre cele mai atipice si, in acelasi timp, emotionante filme pe aceasta tema), mai putin bune (The Jacket, Deja Vu), simpatice (Groundhog Day, Les visiteurs, Idiocracy), enervante (Kate & Leopold)...
O mentiune speciala pentru Quantum Leap, serial pe care l-am urmarit cu placere pe vremuri...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2010, 21:32   #2
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
Ar mai fi:
- Timecop - nu neaparat excelent, dar nu pot sa nu-l propun, Van Damme a fost una din slabiciunile copilariei mele...
- The Butterfly Effect - primul il consider un film bun, continuarile nici nu m-am obosit sa le urmaresc, deci nu imi dau cu parerea.
- Frequency - interesant... pe alocuri cam plictisitor totusi.
- Lost in Space - l-am vazut demult, nu stiu daca sa il recomand sau nu... un fel de space opera cu familia Jetson
- Kin-Dza-Dza - pretentios... doar pentru devoratori.
-The Girl Who Leapt Through Time - daca iti plac anime-urile. Nu se compara cu operele lui Myazaki, dar e dragut.

Apropo, filmele le-am luat de aici, dar am "dezvoltat" doar cele care le-am vazut si mi-au placut cat de cat..
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Time_travel_films

Preferatul meu este Primer, pentru ca incearca o abordare oarecum realista si intr-adevar te face sa-ti pui mintea la contributie.. dar sunt gusturi si gusturi.

Cat despre calatoria in timp... e drept ca noi - "cinefili" - suntem inclinati spre visare, dar cateodata este important sa sti unde tragi linia Parca Stephen Hawking spunea ceva in genul: daca vreodata calatoria in timp va deveni posibila, de ce nu ne viziteaza nimeni din viitor acum?
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2010, 20:58   #3
movie4
Guru
 
movie4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 360
donnie darko
movie4 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2010, 01:33   #4
Jumper-Madrid
Novice
 
Jumper-Madrid
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Smile Back to the Future si Quantum Leap

"Back to the Future" cred si ramane pentru mine cel mai comic si mai de succes film pe tema asta!Un alt succes real il are si Quantum Leap cu nenea Sam care mi-a placut la fel de mult!
Jumper-Madrid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 14:58   #5
AugustinPi
Novice
 
AugustinPi
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2
time

Hello there, cel mai bun film este Back to the Future al lui R. Zemeckis unde Ch. Loyd si M Fox o comit constant. Quantum Leap, uitasem de el dar cat de mult mi-a placut serialul
AugustinPi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 10:21   #6
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
remarcabil este si filmul "Somewhere in Time" (Undeva, candva)...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells