Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Apr 2009, 12:58   #1
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
"Gran Torino"

Walt Kowaslki (Clint Eastwood) este în filmul Gran Torino un veteran înrăit al războiului din Coreea, hăituit de ororile săvârşite în tinereţe, ajuns să-şi trăiască bătrâneţea într-un vechi cartier alături de nişte imigranţi Hmong, din Asia de Sud-Est. După ce a rămas văduv, fostul inginer auto, care nu s-a înţeles niciodată cu cei doi fii ai săi, este pus în situaţia să se confrunte cu vechile sale prejudecăţi. Ajuns la vârsta la care nu mai aşteaptă nimic de la viaţă, morocănosul vrea să fie lăsat în pace, nu are încredere în nimeni, nici măcar în preotul comunităţii care nu este suficient de matur pentru a-i asculta confesiunea. El nu vrea decât să-şi bea berea lui de zi cu zi şi să-şi admire în linişte maşina de colecţie, un Ford Gran Torino din 1972, fără să fie deranjat de găştile de cartier.
Deşi respinge brutal orice gest de socializare venit din partea vecinilor săi asiatici, după ce tânărul Thao (Bee Vang) încearcă să-i fure maşina, Walt începe să se schimbe şi îi oferă acestuia o adevărată lecţie de viaţă. Una din cele mai savuroase scene este aceea în care Walt îl duce pe Thao la frizerul lui italian, pentru a-l învăţa cum vorbesc bărbaţii adevăraţi.
În vârstă de 78 de ani, Clint Eastwood întruchipează în acest film un personaj complex (care merita o nominalizare la premiile Oscar), aparent rasist şi intolerant, pentru ca apoi să-i descoperim latura umană într-un război urban în care el caută cu îndârjire izbăvirea. Cu toate că melodrama este creată rudimentar, filmul merită văzut măcar pentru energia care o degajă acest monstru sacru, dacă nu şi pentru faptul că este o înduioşătoare comedie (pe alocuri) despre responsabilitate şi toleranţă.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 16:58   #2
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
dezamagire totala de la acest sergiu nicolaescu al lor, filmul e o aglomerare de clisee de la cadrele trase pana la scenariu. Nici jocul lui nu pare a fi mai stralucit, desi e un actor cu ani grei de experienta in carca, jucandu-l pe kowalski exagereaza enorm fiecare gest. Scenele sunt puse pedagogic sa sublineze morala si cand zic c-o sublinieaza o face in asa fel incat fiecare scena sa fie atat de pe intelesul oricui incat iti adoarme orice urma de inteligenta ramasa activa pentru simpla urmarire a povestii.
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 18:33   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eastwood a avut intodeauna un stil mai didactic si temele s-au repetat. Eu m-am bucurat sa-l vad ca in sfarsit la batranete se mai relaxeaza si el. Si am mai apreciat the racial slur diversity
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 18:58   #4
silz.
Junior
 
silz.
 
Join Date: May 2009
Posts: 34
a mertitat sa vezi filmul doar pentru sfarsit a fost o adevarata drama dar pot spune ca si putin plictisitor la inceput...nota mea: 7.5
silz. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 10:42   #5
zoe
Junior
 
zoe
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 38
Mi-a placut. Desi nu e tocmai genul de film la care as merge pentru relaxare.
zoe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 18:04   #6
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Pana la sfarsit am cascat de zor, Clint Eastwood a jucat bine , ca de obicei
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 12:24   #7
gajasebi
Novice
 
gajasebi
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 13
e ok filmul, un 7,5/10
__________________
http://www.ebul.ro/
gajasebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2009, 11:54   #8
rushy
Junior
 
rushy
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
mie mi`a placut foarte mult
nu stiu de ce, dar a fost interesant
oricum Clint Eastwood este o legenda
__________________
A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world.
rushy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2009, 12:20   #9
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Originally Posted by razi:
dezamagire totala de la acest sergiu nicolaescu al lor, filmul e o aglomerare de clisee de la cadrele trase pana la scenariu. Nici jocul lui nu pare a fi mai stralucit, desi e un actor cu ani grei de experienta in carca, jucandu-l pe kowalski exagereaza enorm fiecare gest. Scenele sunt puse pedagogic sa sublineze morala si cand zic c-o sublinieaza o face in asa fel incat fiecare scena sa fie atat de pe intelesul oricui incat iti adoarme orice urma de inteligenta ramasa activa pentru simpla urmarire a povestii.
Subscriu! E plin de clisee si foarte putin credibil. La capitolul realism e zero. Ar mai fi de specificat ca e un film care contribuie din plin la miscarea anti-religioasa din America din ultimii ani. De la aparitia cartii Codul lui DaVinci, America a fost si este in continuare bombardata de seriale (family guy, south park etc.) si filme (borat, zeitgeist etc.) care lovesc pur si simplu in religie fara sa se gandeasca la consecinte. (violenta, crime si bineinteles ca nimeni nu va mai jura pe Biblie.)...in fine. Filmul e o mare pierdere de timp.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2009, 13:02   #10
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
South Park si Family Guy exista de dinainte de Da Vinci Code si nu cred ca au vreo legatura cu depopularizarea religiei in State, unde neoprotestantii sunt de atlfel la fel de infloritori ca intodeauna, nu prea imi dau seama unde bati. Doar nu pretinzi ca satira la adresa societatii americane e nefondata?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 11:45   #11
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by rushy:
mie mi`a placut foarte mult
nu stiu de ce, dar a fost interesant
oricum Clint Eastwood este o legenda

same here , same here .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 11:35   #12
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Este mai prost decat Million Dolar Baby, iar decat Podurile din Madison County nu mai vorbim. Totusi, nu cred ca Eastwood suporta o comparatie cu Sergiu Nicolaescu, dupa cum am vazut mai sus ca s-au hazardat unii...
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2018, 11:12   #13
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Generatia mai invarsta, din care fac parte, apreciaza astfel de filme.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells