Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2011, 10:36   #21
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Wild_Love:

LE PRIMESC LA TAVA
uau,
inseamna ca apelezi la o firma de catering.
acuma ce sa zic, vine muntele la Mahomed,nu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 11:43   #22
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
a aparut si programul corect pe situl tiff.
din pacate se suprapun cu deschiderea trei filme pe care le recomand si unul pe care voiam sa-l vad. cele trei recomandari din The Temptation of St. Tony, I Saw the Devil, Leap Year, iar Venus Noire voiam sa-l vad...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 11:47   #23
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by gionloc:
a aparut si programul corect pe situl tiff.
din pacate se suprapun cu deschiderea trei filme pe care le recomand si unul pe care voiam sa-l vad. cele trei recomandari din The Temptation of St. Tony, I Saw the Devil, Leap Year, iar Venus Noire voiam sa-l vad...
atentie!
maratonul strica! in plus,daca mai exista ca de obiecei si tentatia....oh...voi fi sceptica in ceea ce priveste obiectivitatea cronicilor tale despre ele...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 12:01   #24
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
m-am uitat peste program... nu va fi chiar maraton, multe din filmele importante le-am vazut la londra sau la wroclaw anu trecut, cind am si scris despre ele. asa ca vreo trei filme pe zi, poate patru daca ma inspira ceva, asta e programul. in primul rind filmele din competitia oficiala si cele din zfr. in rest intilniri, discutii.
iar ceea ce numesti tentatie ii de fapt echilibru!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 12:03   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by gionloc:
iar ceea ce numesti tentatie ii de fapt echilibru!
hai,mai Lucica, chiar asa??
credeam ca profiti de orice moment de intuneric.se pare ca m-am inselat!
ohhh.... trebuia sa continui ideea:" credeam ca profiti de orice moment de intuneric pt. a trage un pui de somn!"...
oricum,nici nu ma gandeam la altceva,tinand cont de faptul ca nu-ti place exhibitionismul!

Last edited by rvn : 27 May 2011 at 12:13.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 12:08   #26
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105

nu mai sintem chiar atit de adolescenti...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 12:13   #27
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ar tebui sa imi fac si eu un program personal. ca sa nu fug in stanga si indreapta in timpul festivalului. dar chiar nu stiu ce sa aleg. la proiectiile speciale trebuie sa ajung neaparat. in rest, blank total.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 12:25   #28
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@dragonfly_drk

pai vezi ca in prima zi ruleaza si cistigatorul de la Berlin, la republica - filmul lui Asghar Farhadi, seara, daca nu te intereseaza deschiderea, vezi Ispita Sfintului Anton apoi An bisect...
simbata supernovele dela republica + pina, care e tot acolo,
le quatro volte e duminica, parca (daca preferi documentarele - ast aare citeva secvente vizibil regizate - mici glumite de parcurs, ceea ce m-a iritat... insa, per total, e o poveste locala - ciobani, viata lor, satul - transformata in odisee, mundan sacralizat intr-o constructie neostentativa.
filmul lui balabanov, daca nu te deranjeaza faptul ca e in polus.
viata mea cu carlos, alt documentar.
copie conforme, tot in polus....

si tot asa
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 12:30   #29
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, multumesc gionloc... o sa imi fac programul, nu-i bai... chiar daca imi va fi destul de greu ca multe din filme se suprapun cu examenele sau ele intre ele, le scot eu la capat cumva... si daca ma enervez, dau o fuga pana in Sibiu...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 19:34   #30
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Leap Year la tiff?
A rulat pe ecrane, la noi, acu' vreo doi ani cred - stiu ca am scris favorabil de el, da' zilele trecute l-am revazut, si mi-a parut cam rau...
Da' e misto, asa...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 22:35   #31
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
nu cred ca a rulat la noi, s-ar putea sa il confunzi.
filmul asta de care vorbim - ce va fi si la tiff - a luat camera d'or anul trecut la cannes.
eu l-am vazut la londra in festival (asta e fain la festivalul de la londra, ca aduc acolo tot ce e mai bun in cannes, berlin, venetia si locarno in anul in curs) si atunci am scris:

Ultimul film al zilei a fost Ano Bisiesto, Camera d'Or la Cannes 2010, o poveste realizată de australianul Michael Rowe în Mexic. Filmul urmăreşte viaţa Laurei, suspendată între un serviciu anost la o revistă locală, problemele din trecutul său (care pot fi intuite la un moment dat cînd amantul său o întreabă cînd şi cu cine şi-a pierdut virginitatea - cel mai slab moment al filmului, nu fiindcă Laura nu răspunde, ci fiindcă sugerează un trecut dificil, care ar putea explica deviaţiile ei actuale - pe care le pomenesc mai jos) şi o singurătate istovitoare. Se refugiază în sex. Dar şi aici beneficiază doar de un amant care nu face mare brînză şi mai şi pleacă la nevastă imediat ce ejaculează. O mai vizitează fratele ei să se confeseze.

Într-o seară viaţa ei capătă culoare. Îl întîlneşte pe Arturo, un tip care-i oferă partide de sex zdravene. Filmul aici îşi face evidente propunerile, în fanteziile pe care cei doi şi le împlinesc. Ca şi la David Lynch, doar că restrîns la un parcurs sexual, filmul devine o poartă spre subconştient. Tot ce e depozitat acolo ca dorinţă, ca nevoie şi joc sexual, iese la iveală între cele două personaje, iar filmul devine mijlocul prin care noi, ca spectatori, avem acces pe culoarele subconştientului. Rowe încearcă să construiască povestea încît spectatorul să aibă necontenit în faţă întrebări care privesc propria persoană, propriile dorinţe şi fantezii. Latura sexuală de pe ecran nu e construită ca erotism, ca pasiune, ci e privită clinic, spectatorul e ţinut la distanţă emoţional. Problema e că nu întotdeauna reacţiile personajelor sînt credibile: de exemplu, indiferent de fantezia pusă în practică - la un moment dat Arturo o arde cu ţigara pe Laura - partida de amor se termină cu ei doi îmbrăţişaţi, ca şi cum nimic grav la nivel fizic nu s-ar fi petrecut. Ori arsurile cu ţigara nu trec în cinci minute, de exemplu. Şi nici dragostea nu ţine loc alifiilor necesare vindecării pielii.

Astfel de reacţii ale personajelor subliniază şi mai tare natura didactică a proiectului (investigaţie a subconştientului, interogaţie a spectatorului). Totuşi, filmul îşi expune clar instrumentele, reducerea unei vieţi (a Laurei) la un parcurs sexual din ce din ce mai extrem e asumata. Anno Bisiesto nu e un proiect la fel de de şocant şi de bine susţinut cum e Taxidermia, dar e suficient de provocator cît să explice un premiu precum cel de la Cannes.

Last edited by gionloc : 27 May 2011 at 22:41.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 23:03   #32
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
lucicuta,
continuarea, te rugam! ai lasat finalul suspendat in aer.
si fa ceva cu spanurile alea...ca nu inteleg mai nimic...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 23:23   #33
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
la mine au disparut toate, l-am tot editat si au disparut... ma gindesc ca tre sa fi disparut de peste tot.
dracu stie cum e si cu copi-peisturile astea.

aici e textul, ultima parte e despre an bisect.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2011, 06:35   #34
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Ah...!
Pai, atuncia, cred ca-i celalalt 'Leap Year" (An Bisect) de care vbm. io...
Ma miram...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 12:25   #35
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
asta pare de neratat ...

Zombie cu ţâţe mari / Big Tits Zombie, Japonia, 2010 (73')
R. Takao Nakano

http://www.cinemagia.ro/stiri/toate-...la-tiff-18204/

si am vazut ca e si My joy pe acolo. As zice sa nu-l ratati nici pe asta.

Last edited by Chambord : 31 May 2011 at 12:27.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 20:22   #36
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nimic, nici un report? Eu merg la Cluj incepand de maine si eram curios cum e atmosfera, ce filme v-au placut etc
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 10:25   #37
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
nu e rau la tiff, e cald in cluj, e si lume, azi incepe competitia.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 11:05   #38
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
comunicat!!!

“Aripi de foc” în premieră la TIFF

Vineri, 10 iunie, la ora 12.00, la Cinema Arta din Cluj, vă invităm la proiecția-eveniment a documentarului “Aripi de foc”, realizat de tânărul regizor Tedy Necula, cunoscut publicului în special pentru rolul din filmul Noro (regia Radu Gabrea). Invitati speciali precum dna Dana Deac, maestrul Radu Gabrea, echipa de productie a filmului vor fi prezenţi la premieră și vor dialoga cu publicul la finalul proiecției.

“Aripi de Foc” vă va purta prin aventura incredibilă a primului spectacol de dans comunitar din Romania, “Pasărea de foc” reprezentat în cadrul Festivalului Internațional “George Enescu” (ediția 2009), la București, pe scena Teatrului Național, și la Sibiu. Sub îndrumarea coregrafilor de renume internațional Josef Eder (Germania) și Royston Maldoom (Marea Britanie), 100 de tineri cu vârste intre 11 şi 22 de ani provenind din toate mediile sociale (orfani, copii ai străzii, copii din familii înstărite, persoane cu deficienţe de auz sau locomotorii), tineri care nu se cunoșteau, nu aveau experienţă în arta dansului, nici calităţi fizice deosebite, au adus în scenă un spectacol de dans contemporan care a ridicat în picioare aproape 2000 de spectatori.

Tedy Necula și echipa lui au urmărit pas cu pas acest proiect fără precedent, de la stângăcia primelor antrenamente la reprezentațiile ovaționate minute în șir, metamorfozele umane, prieteniile inedite, performanțele remarcabile ale unor tineri care și-au depășit limitele, și-au regândit prejudecățile și s-au redescoperit prin dans. “Aripi de foc” spune, într-un stil plin de savoare și autenticitate, povestea explorării naturii umane prin intermediul artei și a destinațiilor surprinzătoare unde ne duce curajul de a încerca.

Filmul vorbește despre Pasărea de Foc pe care o avem cu toții înăuntrul nostru și trebuie să o eliberăm pentru a ne urma visele, scopurile în viață. “Aripi de foc” este exemplul unei metode reale de a vedea altfel viața pe care o trăim. spune Tedy Necula, regizorul filmului.

***

Tedy Necula a intrat în lumea filmului la 13 ani, ca deținător al rolului principal din filmul “Noro”, în regia lui Radu Gabrea.

Palmares–ul său regizoral cuprinde deja două documentare de lung metraj, spoturi sociale pentru ONG-uri (Young Goldfish, Junior-Oul, Fundația Licinium, Asociația Națională a Bolilor Rare, CROS), scurtmetraje și clipuri video.

A lucrat cu artiști ca Joshua Navi, Zmili, Rasa, Cosy, DexStar, Criss Blazini, Tonik Obiektiv, Hip Hop Kulture, Avangard Miuzic.

Este producător Filmmaking Romania, speaker motivațional și trainer în comunicare socială și realizare de film.

http://www.raluca.co.cc/?p=237
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 17:15   #39
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by gionloc:
nu e rau la tiff, e cald in cluj, e si lume, azi incepe competitia.

eu cred ca poti mai mult de atat.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 06:13   #40
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
So far, "Cave of Forgotten Dreams" si "Misterele Lisabonei" sunt must-see-uri. Si nici "Le quattro volte" sau filmele lui Pierre Etaix nu sunt deloc rele...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells