Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Care considerati cä e cel mai bun film românesc de dupä 1989?
"California Dreamin' (nesfârºit)", Cristian Nemescu 47 17.74%
"Patru luni, trei sãptãmâni ºi douã zile", Cristian Mungiu 68 25.66%
"E pericoloso sporgersi", Nae Caranfil 23 8.68%
"Moartea domnului Lãzãrescu", Cristi Puiu 55 20.75%
"A fost sau n-a fost", Corneliu Porumboiu 16 6.04%
"Hârtia va fi albastrã", Radu Muntean 10 3.77%
"Cum mi-am petrecut sfârºitul lumii", Cãtãlin Mitulescu 5 1.89%
"Legãturi bolnãvicioase", Tudor Giurgiu 8 3.02%
"Balanþa", Lucian Pintilie 26 9.81%
"Examen", Titus Muntean 7 2.64%
Voters: 265. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2008, 23:18   #41
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
"E pericoloso sporgersi", Nae Caranfil
dar sincer.. e masurabil cu Occident (ciudate asemanari intre aceste doua filme, asemanari de continut structural)
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 23:39   #42
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mda; deci eram la pesaro, in 94, atunci cind a fost premiat margineanu pt 'priveste...'; ... asta nu-l face un film mai bun
si apropo: d cind e atit d relevant un premiu??
ps pitbull, dk vbesti cu tutui, zi-i sa ma sune k am facut rost d un ex cu cartea mea (p kre i-am luat-o cind cu intilnirea cinemagik d la city mall, nemaiavind niciun exemplar) si vreau sa i-o dau inapoi! pls
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 23:42   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Facem. Sau poate veniti ambii doi la noua tâlnire cinemagicä - vezi Cafenea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 23:52   #44
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Auziti, da 'Trahir' nu v-a placut? pentru mine este unul din cele mai bune filme de dupa revolutie. Poate nu e asa reprezentativ pentru cinematografia romaneasca, nici nu stiu daca e in totalitate romanesc, dar oricum iese din rand.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 00:04   #45
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
O, cum l-am uitat?! Da, mi-a pläcut - cu unele mici observatii, neesentiale. L-as fi pus oricând în locul oricäruia dintre ultimele patru.
Altfel, într-adevär, nu stiu cât de românesc e ca productie. Ca subiect, autor, distributie, locuri de filmare, etc., nu mai încape nici o îndoialä.
Apropo, o fi având si variantä în românä? :? Cä eu am väzut-o p-aia-n francezä, la Costinesti în '94.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 06:53   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'trahir' in locu 'balantei'?!? :o :shock:
u must be kidding!...
nu cre k 'trahir' s mai tine (e d un bun nivel mediu, dupa mine), dk s tine e k apendice la 'train de vie'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 10:23   #47
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
"Trahir" se tine mai bine decat "Train de vie". le-am revazut de curand pe amandoua. Cu "Train de vie" s-a intamplat ceva a doua oara. si-a pierdut tot farmecul, toata ingenuitatea, umorul si foarte ciudat, are un iz de telefilm. poate ca fost de la inceput asa si nu m-am prins, mi-a furat ochii cu smecheria trenului.
dar Trahir isi pastreaza in continuare forta. e sobru si adopta un ton dramatic just, evita isteriile si grotescul. pe mine m-a prins si la a doua vizionare.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 10:53   #48
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Din pacate, mi-a scapat "Trahir". Stiti cumva unde l-as putea gasi / vedea?
"In alta ordine de idei", daca la "dinainte" Pintilie e nominalizatde 2 ori , de ce n-ar fi si Puiu la "dupa"? "Marfa si banii", film pe care vad ca nu l-a amintit nimeni, e o adevarata piatra de hotar in cinematografia romaneasca.
Paranteza: aseara, la NexT, am fost dezamagit de "scurtele" din perioada 1991-2001, semnate de Radu Dragomir, Tudor Giurgiu, Alexandru Maftei, Radu Muntean si Titus Muntean, care nu mi-au spus mare lucru. Fiecare dintre ele are si parti bune, dar nici unul nu mi se pare o reusita. Asa am ajuns sa apreciez din nou importanta "revolutiei Puiu" (are dreptate Leo sa imparta cinematografia romaneasca postomunista in 2 epoci: BCP si ACP). Incepand chiar cu debutul din 2001, Puiu i-a invatat pe regizori sa spuna povesti simple si frumoase, fara "artisticarii" inutile, iar pe actori sa joace natural, nu "ca pe scena".
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 11:12   #49
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Am vazut Trahir pe Arte. nu mi-a dat prin cap sa il inregistrez. e un film care se gaseste greu. chiar nu stiu unde s-ar putea face rost de el.

am vazut si eu un scurt metraj prin anii 90 facut de Radu Muntean cred. Se chema "tragica poveste de dragoste a celor doi". NU stiu daca a rulat sau nu la NeXt, dar la vremea respectiva, mi-a placut la nebunie.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 11:35   #50
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by klein:
am vazut si eu un scurt metraj prin anii 90 facut de Radu Muntean cred. Se chema "tragica poveste de dragoste a celor doi". NU stiu daca a rulat sau nu la NeXt, dar la vremea respectiva, mi-a placut la nebunie.

Da, "Tragica poveste..." (1996) a fost ieri la NexT. Realizarea e mishto (dupa cum stii, e un film dintr-un singur cadru), ca si prestatia povestitorului-cantaret Artanu (impreuna cu colegii de trupa, joaca rolul corului antic ), dar povestea in sine e subtirica. Un film care la sfarsitul anilor '90 era considerat f bun, dar astazi pare desuet.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 11:59   #51
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by klein:
"Trahir" se tine mai bine decat "Train de vie". le-am revazut de curand pe amandoua. Cu "Train de vie" s-a intamplat ceva a doua oara. si-a pierdut tot farmecul, toata ingenuitatea, umorul si foarte ciudat, are un iz de telefilm. poate ca fost de la inceput asa si nu m-am prins, mi-a furat ochii cu smecheria trenului.
dar Trahir isi pastreaza in continuare forta. e sobru si adopta un ton dramatic just, evita isteriile si grotescul. pe mine m-a prins si la a doua vizionare.

haha: mie mi s pare exact invers :lol:
e drept k n-am revazut niciunu din cele 2, da 'trahir' kiar mi s-a parut exact c spui tu dspr 'train...': film tv corect, fara zvic, fara inspiratie, fara nimic memorabil - 'util', poate (are la baza 'cazul ion caraion'), da kre nu(-ti) ramine...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 12:12   #52
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
haha: mie mi s pare exact invers :lol:
e drept k n-am revazut niciunu din cele 2, da 'trahir' kiar mi s-a parut exact c spui tu dspr 'train...': film tv corect, fara zvic, fara inspiratie, fara nimic memorabil - 'util', poate (are la baza 'cazul ion caraion'), da kre nu(-ti) ramine...
:lol: mda
dar daca ai sa revezi train de vie o sa iti dai seama ce rasuflate sunt glumele si situatiile la care poate ai jubilat prima oara. se pierde si efectul surpriza, tensiunea se duce pe apa sambetei cunoscand finalul, e terbil de trist sa te simti in asa hal pacalit.
poate ca trahir n-o fi memorabil (desi pe mine m-a marcat), dar ramane valabil, nu se prabuseste, are in continuare sens.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2008, 16:24   #53
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Neuptolem:
'Examen" (Taxi contra limuzina).
Desi sunt constient ca nu este cel mai bun de acolo si la nivel de scenariu e inferior 432-ului si altora, consider ca un film desavarsit trebuie sa intruneasca toate calitatile filmice necesare trezirii emotiei spectatorului si aici, Examen, prin soundtrack reuseste sa le surclaseze, e pe gustul meu, ajutat si de celelalte ingrediente unde nicidecum nu dezamageste.

Si eu am votat "Examen" - din diverse motive pe care nu are sens sa le expun aici.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2008, 07:29   #54
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
un scurt txt excelent, kre sintetizeaza - cu mult(e) apropo(uri) - realitatea din teren:

http://agenda.liternet.ro/articol/67...anesc-azi.html

ps cum am fost (alaturi d magda mihailescu) moderatorul ac eveniment, pot confirma k, desi asistenta nu a fost f numeroasa (dar, uneori, e mai bine asa!), panelu a fost f animat! un succes - confirmat si d relatarile dp site-ul fipresci 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 17:49   #55
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
"A fost sau n-a fost?" - nu neaparat cel mai bun, dar cel mai drag mie.
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 17:28   #56
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
moartea domnului lazarescu.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 21:24   #57
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Am ales "Moartea Domnului...", pentru ca din lista aia mi se pare cel mai complet din punct de vedere al executiei si subiectelor tratate (asta... si pentru ca tot suntem in perioada cu Invierea Domnului )
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2008, 01:07   #58
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Site`ul www.theyshootpictures.com ofera un top foarte interesant ale filmelor secolului 21 iar printre ele gasim pe locul 48 MDL iar pe 52 gasim 432.

http://www.theyshootpictures.com/21stcentury.htm
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2008, 03:28   #59
www.artefect.net
Novice
 
www.artefect.net
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
dupa amiaza unui tortionar e cel mai bun film romanesc de dupa 89... de ce nu e in lista?
__________________
artefect.net o alta viziune!
www.artefect.net is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2008, 08:43   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cä e mult mai slab decât toate cele incluse acolo.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells