Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jul 2007, 08:32   #41
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
ma bucur ka "komunitatea" cinemagica n-a strimbat din nas la filmul asta :lol: . after all, era un michael bay.... Pe de alta parte, am citit si asta, si mi-a placut:
http://www.aintitcool.com/node/33228
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 12:02   #42
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai TOCMAi, k eu NU eram DELOC fan bay - la 'armageddon' imi venea sa-l omor eu p bruce sa s termine dracului filmu odata! :lol:

da asta mi-a placut, k e mai sweet :oops:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2007, 02:20   #43
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da asta mi-a placut, k e mai sweet :oops:

this one's got a touch of $pielberg :lol:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2007, 08:55   #44
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by bellhop:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da asta mi-a placut, k e mai sweet :oops:

this one's got a touch of $pielberg :lol:

cu-atit mai bine, cu-atit mai bine! :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2007, 21:37   #45
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
i have to agree with the general opinion and confirm the sentiment
als, u liked it first, kudos to you, initial am jucat rolul necredinciosului dar dupa o vizionare la cinema (transformers e un film exclusiv de vazut pe marele ecran, indiferent cat de mare ar fi plasma) I am now a believer.
Cam tot ce ar trebui sa fie un summer blockbuster: midbogling efects, lupte pe viata si pe moarte, scene de actiune terestre si aeriene, actori carismatici (shia e un up and comer ce merita urmarit, duchamel e the new hot guy, turtuto the semi mad special ops guy, voight the man in charge able to pull up his sleeves and fight with the rest of humanity) si mai presus de toate AUTOBOTII :love:
n.b. can anybody tell me where I can get a yellow camaro? :love:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2007, 19:57   #46
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
8/10 A fost intr-adevar dragutz "Transformers", dar pacat ca l-a regizat Michael Bay; adica de ce nu si-o fi gasit Spielberg (care are un oarecare talent pentru filmele de genul asta - big-budget, cu multe efecte, etc) sa-l regizeze.
Da lasa ca-i bine si asa; eu l-am vazut pe monitor de 17'' si m-a impresionat din punt de vedere vizual ...dar daca il vedeam la cinema.
Oricum cel mai bun film al lui Bay, cu toate cliseele lui cu tot
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 12:59   #47
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Pai florryinn, in caz ca nu stiai Michael Bay e unul dintre cei mai buni regizori de actiune pe care i-am vazut vreodata( Armageddon ,The Island,Bad boys) .Spielberg s-a ocupat de efecte dar pun pariu ca a dat si sfaturi in privinta regizarii filmului.
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 13:06   #48
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
da,ca spielberg face efecte speciale(asta a fost ironic in caz ca tu nu sesizezi).....chestia tare e ca filmul mi-a placut desi urasc restul filmelor facute de michael bay :shock:
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 08:09   #49
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Pai freackboy,daca ti-a placut "The Island" ce sa mai zic...
Iar eu pur si simplu nu ma dau in vant dupa sdenele gen: mersul ala fancy al soldatilor dupa ce s-au intors victoriosi sau cand pleaca ca smecherii la o mare batalie prin care o sa salveze lumea, super rasturnarile de masini de pe autostrada filmate uneori si in "slow motion" sau vesnica "apropiere" dintre personajele principale de la final; ce sa mai zic...bleahhh
Fu interesant la inceput dar prea abuzeaza...
Dar normal, depinde de gust...
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2007, 14:18   #50
Bebetul
Novice
 
Bebetul
 
Join Date: May 2007
Posts: 7
unul dintre cele mai tari filme de anul acesta.....legat foarte mult de benzile desenate shi ecranizarile animatiilor, reusheste sa faca o conexiune perfecta, un film, kre m'a facut sa inteleg k in acest intrg univers este posibil sa nu fim doar noi. Efectele speciale, deliciul lui spielberg...robotei minune kre practica arte martiale shi vorbesc vulgar.....datorita... "world wide web"-ului.....transformari neasteptate, shi reactii fara precedent. Din punctul meu de vedere pot spune k acest film merita o nota foarte mare.
__________________
Nu sunt filantrop dar pentru film mi'as da shi viatza
Bebetul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2007, 14:53   #51
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Bebetul:
....sa inteleg k in acest intrg univers este posibil sa nu fim doar noi
care "noi"?nu suntem nici macar noi,ci doar TU.
cat despre film...nu prea citesc eu revista aia proasta,de centru-dreapta,dar gorzo-criticul l-a definit perfect cu o singura fraza:"stati putin!astea nu sunt masinutele alea de cacat din anii '80?" :lol:
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2007, 17:32   #52
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
8/10. Fiind printre ultimii care au vazut filmul (lol) nu prea mai am de zis ceva revelator sau deosebit. E un film facut pentru cinema si/sau 5.1 cu un LCD mare. E un film mare, asa cum arata efectele colosale si decorurile complexe si mari. Asa cum a zis si Spielberg, Michael Bay e cea mai perfecta alegere in regizarea filmului, s-a nascut pentru filmul asta. Dar nu stiu daca e cel mai mare pe care il va face. Ma indoiesc. Are cateva chichite care mi-au sarit in ochi...se trece nu prea lin de la o scena la alta...se face intuneric prea repede, sunt goluri nu foarte evidente dar care se vad. Shia La(salata de)Beouf e extrem de natural si tin minte ca il vedeam acu vreo 3-4 ani pe National TV la Even Steven, unde era un pustan putin prea energic...acu a ajuns dita mai super staru. Bravo lui si in filmul asta e alegerea cea mai buna. Megan Fox e o super tipa, destul de necunoscuta inainte de filmul asta. Misto film, foarte bun film de actiune, dar cam atat. De vazut cu gasca intr-o cinema.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2007, 12:31   #53
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Transformers (2007) 5/10

Imi aduc aminte prea putin din desenele animate post decembriste care au rulat la noi ca sa pot face o comparatie. Stiu doar ca m-au impresionat in mod pozitiv, lucru pe care nu il pot afirma despre aceasta productie. Sigur, are cateva pasaje interesante dar actiunea mi s-a parut plicticoasa. Si daca un film de actiune devine plictisitor e foarte grav. Intamplarea a facut sa vad acest film la putin timp dupa Armageddon si astfel mi-a fost usor sa remarc asemanarile dintre scenele de actiune. Michael Bay are un stil extrem de obositor, cu scene foarte fragmentate, probabil in ideea de accentua starea de tensiune si de incertitudine. Pe mine insa ma enerveaza sa vad o scena de actiune filmata din 10 unghiuri cu schimbari de perspectiva la fiecare 2-3 secunde.

Avem parte de o batalie intre roboti care pot lua orice forma (au totusi tendinta de a imita masinile GM). De o parte a baricadei se situeaza Autobotii (baietii buni condusi de Optimus Prime) de cealalta Decepticonii (sub comanda lui Megatron). Sursa conflictului este un cub, sursa energiei pure, care confera posesorului puteri nelimitate. Soarta intregii omeniri este in joc, omenire reprezentate de un super erou cu aura de tocilar (Shia LaBeouf), inevitabila partenera feminina (Megan Fox), o trupa de bravi soldati americani si nu in ultimul rand o calculatorista cu accent australian si look de supermodel (Rachael Taylor) impreuna cu hackerul virgin pasionat de jocurile pe calculator (Anthony Anderson).

Filmul are calitatea de a nu se lua prea mult in serios, spre deosebire de sus amintitul Armageddon. Umorul este la el acasa si paradoxal nu e deloc enervant sau jenant. Scene ca cea in care robotii se ascund in gradina de privirea iscoditoare a proprietarului au darul de a ne mai distrage atentia de la actiune cu o portie sanatoasa de ras. Deasemenea, spre surprinderea mea, actorii s-au descurcat in mod onorabil. Ma asteptam la asa ceva din partea lui Jon Voight sau John Turturro dar Shia LaBeouf a fost chiar o surpriza foarte placuta. Nu e chiar un necunoscut pentru ca beneficiaza de o filmografie destul de bogata pentru varsta lui dar nu l-am mai vazut pana acum in postaza de protagonist. Acum ca si-a castigat notorietatea se poate concentra si pe filme mai serioase, potentialul exista.

Cu cele 2 ore si 14 minute filmul e cu vreo 60 de minute mai lung decat ar fi trebuit. Si faptul ca partea importanta de actiune, batalia dintre roboti se petrece undeva in ultima jumatate de ora nu ajuta deloc. Pana la inceputul bataliei filmul a fost excelent proportionat intre actiune, umor si story. In final toata placinta este inghitita de actiune si pacatele lui Bay ies la iveala. Si daca ma gandesc bine nu sunt doar ale lui Bay, multe din filmele de actiune din ultima vreme au folosit excesiv de mult efectele speciale, pana la saturare. Amintesc aici numai 300 dar sunt mult mai multe. Si daca macar ar fi fost de calitate as fi trecut cu vederea. Acum nu vreau sa intelegeti ca efectele nu ar fi credibile. Din contra, sunt extrem de realiste. Cel putin Autobotii sunt excelent realizati, as zice chiar cu adevarata arta. Dar ce folos ca avem roboti admirabili pana la cel mai mic detaliu, ce folos ca animatiile de transformare masina-robot si robot masina sunt impresionante daca secventele sunt macelarite de abilitatile numitului regizor. Lupta finala dintre Optimus si Megatron, care ar fi trebuit sa fie punctul culminant al intregului film se transforma intr-un atac vizual asupra simturilor. Cadrele se succed cu repeziciune, se distinge explozie aici, una dincolo, o cladire in flacari in spate, lasa impresia adrenalinei pure pentru ca la final sa te intrebi cine pe cine a batut, cine a trecut prin cladire si cine a explodat. E foarte usor sa creezi haos, e foarte dificil sa creezi haos organizat.

Pe langa faptul ca e probabil cea mai scumpa reclama facuta jucariilor Hasbro filmul nu se sfieste sa ofere expunere si altor marci comerciale. Daca reclama facuta masinilor e de inteles, trebuiau sa se transforme in ceva sunt secvente cu adevarat deranjante ca cea in care se face prim plan pe un card de 2Gb suficient de lung pentru ca toata lumea sa remarce brandul inscriptionat. Astfel de cadre nu au absolut nici o valoare in desfasurarea actiunii, fara ele filmul nu pierde nimic dar cu ele mai adauga cateva puncte la nemultumirea privitorului care nu a platit bani pentru a urmari o reclama. Deasemenea, cred ca singurul cadru cu o masina europeana a fost cu un BMW pentru o fractiune de secunda inainte de a fi strivit de un robot de 100 de tone.

Nu e un film foarte prost. Comparat cu Armageddon e chiar un progres evident dar mai e mult pana departe. Cealalta franciza animata a verii TMNT, fara a fi lipsita de puncte negative, mi s-a parut superioara.
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2007, 22:01   #54
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Re: Transformers (2007) 5/10

Originally Posted by tva:

Nu e un film foarte prost. Comparat cu Armageddon e chiar un progres evident dar mai e mult pana departe. Cealalta franciza animata a verii TMNT, fara a fi lipsita de puncte negative, mi s-a parut superioara.


Un film bun, doar e de Michael Bay, chiar excelent, avand in vedere alte productii inspirate din trecut desi adevarat ca desfasurarea lasa de dorit dar chiar si fara asta, Armageddon e peste, Transformers e asa pt copii, mai mult, nu o sa mergi cu prietena sa-l vada, fata de cum faceai la Armageddon, poate mergeati daca erati in 1-4 si nu la facultate. Una alta isi merita banii dar fanii ii consider la categoria 7-10 ani. :huh:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2007, 20:14   #55
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
ATB4FOREVER,fanii ii considera la categoria 7-10 ani deoarece a fost un desen animat dar eu nu cred ca acesta e un factor.A trecut acesta limita dupa ce a fost facut acest film.
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 23:16   #56
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Tocmai am vazut [partial] Transformers. Partial pentru ca nu am avut rabdare sa ma uit pana la final. M-a plictisit ingrozitor: previzibil, nu duce lipsa nici de clisee... Intr-adevar, efectele speciale sunt de toata frumusetea, dar nu ma pot uita la un film numai pentru acestea.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 20:16   #57
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Trebuia sa urmaresti coloana sonora si montajul ca sa nu te plictisesti . Filmul a fost facut si pentru copii ,asa ca nu puteau sa faca decat un final fericit unde binele invinge raul.
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2009, 11:01   #58
spacetrax
Novice
 
spacetrax
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Afost unul din cele mai tampite filme posibile... efectele speciale au fost asa rapide ca nu apucai sa intelegi mai nimic din ele... pacat de Spielberg.
spacetrax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2009, 11:18   #59
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ce sa-i faci acuma ?! nu e ca in spatiu unde totul se intampla mai incet
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 11:11   #60
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Perfecta dreptate in ceea ce privesc prodigiosii regizori, cat dspre seria de filme, parerea mea este ca s-ar fi putut uza de mai multa consistenta in dauna unei abordari mult prea fanteziste...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells