Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jun 2017, 21:11   #2521
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
https://www.youtube.com/watch?v=OcCd...&feature=share

  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2017, 13:47   #2522
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880



I'm not getting ready for future. T., acum razi, pregateste-te sa plangi maine, in caz.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2017, 19:23   #2523
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
The Secret of Becoming Mentally Strong

pentru feisbuchisti
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 25 Jun 2017 at 12:18.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2017, 12:21   #2524
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
26 de citate care îi aparțin lui Sigmund Freud și care spun multe despre noi

In caz ca va e lene sa mai dati click, ori articolul este sters, delectati-va cu ele mai jos:
1. Venim pe lume singuri si singuri plecam din ea.

2. Noi nu ne intalnim intamplator… Noi intalnim doar acele persoane pe care deja le cunoastem in subconstientul nostru.

3. Cei mai multi oameni nu isi doresc libertate deoarece asta inseamna responsabilitate. Iar responsabilitatile ii sperie pe oameni.

4. Misiunea de a-l face pe individ fericit nu era in planul de creare a lumii.

5. Cu cat omul este mai perfect la exterior, cu atat mai multi demoni are in interior…

6. Din pacate, aflate sub presiune, emotiile nu mor. Ele tac. Dar continua sa influenteze omul din interior.

7. Cel ce iubeste multe femei – le descopera. Cel care o iubeste doar pe una – descopera iubirea.

8. Sa nu cauti putere si incredere in sine in alta parte. Trebuie sa le cauti in tine. Mereu acolo au fost.

9. La un om care mereu munceste, rar vin oaspeti – la un ceainic care fierbe mustele nu umbla.

10. In evul mediu m-ar fi ars pe mine, acum ard doar cartile mele.

11. Uneori, tigara e doar o tigara.

12. Iubirea si munca – acestea sunt pietrele patrate care stau la baza omenirii.

13. Invidia este distrugatoare.

14. Noi nu scapam de greselile pe care le fac altii, iar noi radem de ei.

15. Nu este nimic mai scump decat boala si ignorarea ei.

16. Nimic nu ne costa mai scump in viata decat boala si … prostia.

17. Masele niciodata nu au dorit sa cunoasca adevarul. Ele vor iluzii fara de care nu pot trai.

18. Parafilia poate fi considerata doar lipsa sexului, restul – e o chestiune de gust.

19. Primul om care a aruncat o injuratura in locul unei pietre a fost creatorul civilizatiei.

20. Primul simptom al prostiei este lipsa totala a rusinii.

21. Visurile sunt drumul regesc spre inconstient.

22. Fiecare persoana are dorinte pe care nu le spune nimanui si dorinte pe care nu le recunoaste nici el insusi.

23. Omului ii este caracteristic sa pretuiasca si sa-si doreasca ceea ce nu poate avea.

24. Unicul om cu care sa te compari esti tu, cel din trecut. Si singurul, fata de care trebuie sa fii mai bun esti tu, in prezent.

25. Omul nu renunta niciodata la nimic, el doar isi schimba placerile.

26. Marimea personalitatii tale este egala cu problema care te poate scoate din sarite.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2017, 12:35   #2525
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Geniale! Sincere mulţumiri pentru acest regal!!

(Ar fi trebuit să le citesc şi eu până acum).

Remarc faptul că aceea cu Evul Mediu e cruntă şi plină de umor negru, iar aceea cu masele... teribil de adevărată, numai că aş adăuga că, în egală măsură, artistul VREA să cunoască adevărul, dar îşi făureşte o lume plină de iluzii fără care nu poate trăi...

Mai aştept!
__________________
Citate: Citim lumea pe dos şi pretindem că ne înşală (Rabindranath Tagore) - unul dintre cele mai profunde

Se iubea pe sine cu o dragoste pătimaşă şi absolut reciprocă (Vladimir Nabokov) - unul dintre cele mai amuzante.

Un bilet de film ar putea echivala cu taxa către Paradis...
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2017, 12:16   #2526
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by victor:
100 de ani de cinematografie cu o scena pentru fiecare an :

http://sploid.gizmodo.com/100-years-...-in-1771316116

PS

Era o stire ca Google inveteste in inteligenta artificiala pentru a spune orice fotografie in ce loc din lume a fost luata.

Pana acum nici o veste pentru recunoastrerea scenelor filmate. Poate cine stie in viitor va crea cineva un program de recunoastre care ar putea numi filmele din care s-a facut colajul de mai sus! Pentru ca orciat de iubitoer de filme ai fi nu poti sa le recunosti pe toate. Eu unul spre rusinea mea nu am recunoscut multe si nu neaparat din cele vechi ci mai ales scenele din ultimii doi ani.

Nu trage cu ochiul la raspunsuri inainte de a vedea clipul, ok ?

1. The Birth of a Nation (1915)
2. Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages (1916)
3. The Immigrant (1917)
4. A Dog's Life (1918)
5. Broken Blossoms or The Yellow Man and the Girl (1919)
6. Das Cabinet des Dr. Caligari (1920)
7. The Kid (1921)
8. Nosferatu (1922)
9. Safety Last! (1923)
10. Sherlock Jr. (1924)
11. Bronenosets Potemkin (1925)
12. The General (1926)
13. Metropolis (1927)
14. La passion de Jeanne d'Arc (1928)
15. Un chien andalou (1929)
16. All Quiet on the Western Front (1930)
17. Frankenstein (1931)
18. M (1931)
19. King Kong (1933)
20. It Happened One Night (1934)
21. Bride of Frankenstein (1935)
22. Sabotage (1936)
23. Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
24. The Adventures of Robin Hood (1938)
25. The Wizard of Oz (1939)
26. The Great Dictator (1940)
27. Citizen Kane (1941)
28. Casablanca (1942)
29. The Outlaw (1943)
30. Laura (1944)
31. Roma citt�* aperta (1945)
32. It's a Wonderful Life (1946)
33. Dark Passage (1947)
34. Ladri di biciclette (1948)
35. The Third Man (1949)
36. Sunset Blvd. (1950)
37. A Streetcar Named Desire (1951)
38. Singin' in the Rain (1952)
39. Shane (1953)
40. Rear Window (1954)
41. The Seven Year Itch (1955)
42. The Searchers (1956)
43. Det sjunde inseglet (1957)
44. Vertigo (1958)
45. North by Northwest (1959)
46. Psycho (1960)
47. Breakfast at Tiffany's (1961)
48. Lawrence of Arabia (1962)
49. 8½ (1963)
50. Per un pugno di dollari (1964)
51. The Sound of Music (1965)
52. Il buono, il brutto, il cattivo (1966)
53. The Graduate (1967)
54. 2001: A Space Odyssey (1968)
55. Easy Rider (1969)
56. Patton (1970)
57. A Clockwork Orange (1971)
58. The Godfather (1972)
59. The Exorcist (1973)
60. Chinatown (1974)
61. Jaws (1975)
62. Rocky (1976)
63. Close Encounters of the Third Kind (1977)
64. Superman (1978)
65. Apocalypse Now (1979)
66. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)
67. Raiders of the Lost Ark (1981)
68. E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
69. Scarface (1983)
70. A Nightmare on Elm Street (1984)
71. The Breakfast Club (1985)
72. Platoon (1986)
73. Dirty Dancing (1987)
74. Die Hard (1988)
75. Batman (1989)
76. Goodfellas (1990)
77. The Silence of the Lambs (1991)
78. Reservoir Dogs (1992)
79. Jurassic Park (1993)
80. The Shawshank Redemption (1994)
81. Braveheart (1995)
82. Mission: Impossible (1996)
83. Titanic (1997)

84. ?
85. Fight Club (1999)
86. Gladiator (2000)
87. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
88. Spider-Man (2002)
89. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)
90. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
91. Brokeback Mountain (2005)
92. 300 (2006)
93. There Will Be Blood (2007)
94. The Dark Knight (2008)
95. Avatar (2009)
96. Inception (2010)
97. The Tree of Life (2011)
98. The Avengers (2012)
99. Gravity (2013)
100. Boyhood (2014)
101. Mad Max: Fury Road (2015)

The end.

100/101
whatever.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2017, 12:27   #2527
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Nu, nu vreau sa va sochez, ci sa va informez!

Oameni cu mutatii genetice. WARNING!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2017, 12:32   #2528
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
d'ale actorilor @ calatoriei in timp... la propriu

Mysterious Cases Of Time Travel That Can't Be Explained
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2017, 10:18   #2529
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
An honest man, the outstanding intuitionist of our age, and a prime example of what may lie in store for anyone who dares to follow the beat of a different drum.
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2017, 16:22   #2530
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Citate ce ii apartin lui Richard Feynman si care imi plac :

1. În general, căutăm după o nouă lege urmând procedeul următor: Întâi o presupunem; apoi calculăm consecinţele acelei presupuneri să vedem ce ar însemna dacă legea pe care am presupus-o este corectă; apoi comparăm rezultatul calculelor cu natura, prin experiment sau experienţă, sau comparare directă prin observare, să vedem dacă funcţionează. Dacă aceasta contrazice experimentul, este greşită. În acea simplă afirmaţie se află cheia spre ştiinţă. Nu contează cât de frumoasă este teoria ta, nu contează cât de deştept eşti tu. Dacă nu corespunde cu experimentul, este greşită.

2. Ştiinţa este ceea ce am învăţat despre cum să ne protejăm de a ne păcăli pe noi înşine.

3. Eu, un univers de atomi, un atom în univers.

4. Curiozitatea ne solicită să punem întrebări, să încercăm să punem lucrurile cap la cap şi să încercăm să înţelegem această multitudine de aspecte care probabil sunt rezultatul unui număr relativ destul de mic de elemente şi forţe acţionând într-un număr infinit de combinaţii.

5. Sunt suficient de deştept ca să ştiu că sunt prost.

6. Au fost o grămadă de proşti la conferinţă - proşti pompoşi - şi proştii pompoşi mă fac să mă urc pe pereţi. Proştii obişnuiţi sunt în regulă; poţi vorbi cu ei şi poţi încerca să-i ajuţi. Dar proştii pompoşi - tipi care sunt proşti şi care acoperă totul şi îi impresionează pe oameni cu cât de minunaţi sunt ei cu tot hocus pocusul lor - ASTA NU POT SĂ SUPORT! Un prost obişnuit nu este un prefăcut; un prost onest este în regulă. Dar un prost neonest este îngrozitor!

7. Celor care nu ştiu matematică, este foarte dificil să le transmiţi un sentiment real despre frumuseţe, frumuseţea cea mai profundă a naturii... Dacă vrei să înveţi despre natură, să apreciezi natura, este necesar să înţelegi limbajul în care ea îţi vorbeşte.

7 CEA MAI FRUMOASA FORMULARE! si eu am zis mereu ca daca nu stii sa vezi viata in cifre si formule, nu ai cum sa-i surprinzi frumusetea... e o lume diferita fata de ceea ce vedem.

8. Mie nu îmi pare că acest fantastic, minunat univers, acest interval imens de timp şi spaţiu şi felurile diferite de animale, şi toate felurile diferite de plante, şi toţi aceşti atomi cu mişcările lor, şi tot aşa, tot acest lucru complicat poate fi doar o scenă în care Dumnezeu să poată să privească luptele fiinţelor umane pentru bine şi rău - care este părerea pe care o are religia. Scena este prea mare pentru această dramă.

9. Nici un guvern nu are dreptul de a decide adevărul principiilor ştiinţifice, nici să prescrie în nici un fel caracterul întrebărilor investigate. De asemenea nici un guvern nu poate determina valoarea estetică a creaţiilor artistice, nici să limiteze tipurile de instruire educaţională sau de exprimare artistică. Nici nu ar trebui să se pronunţe asupra validităţii doctrinelor economice, istorice, religioase sau filosofice. În schimb au datoria faţă de cetăţenii lor de a menţine libertatea, de a lăsa cetăţenii să contribuie la aventurile următoare şi la dezvoltarea speciei umane.

10. Cred că fizica e un domeniu minunat. Ştim atât de mult, iar totul e rezumat apoi în atât de puţine ecuaţii, încât putem spune că ştim foarte puţin.

11. Fizica este ca sexul: ar putea să dea ceva rezultate practice, dar nu de asta o facem.

12. Ce-ţi pasă ţie de ce cred alţii?

13. Natura are o mare simplitate şi, prin urmare, o mare frumuseţe.

14. Fizica e pentru matematică ceea ce sexul este pentru masturbare.

15. Aş avea mai degrabă întrebări fără răspunsuri decât răspunsuri fără întrebări.

16. Cele mai înalte forme de înţelegere pe care le putem atinge sunt râsul şi compasiunea.

17. Primul principiu este că nu trebuie să te păcăleşti şi vei fi persoana cel mai uşor de păcălit.

18. Am învăţat foarte devreme diferenţa dintre a cunoaşte numele unui lucru şi a cunoaşte acel lucru.

19. Studiază mult ceea ce te interesează în modul cel mai indisciplinat, ireverenţios şi original posibil.

20. Filozofia ştiinţei este cam la fel de folositoare pentru savanţi precum este ornitologia pentru păsări.

21. Eu cred că imaginaţia naturii este cu mult mai mare decât a omului, ea nu ne va lăsa niciodată să ne relaxăm.

22. Testul tuturor cunoştinţelor este un experiment. Experimentul este singurul judecător al adevărului ştiinţific.

23. Încercăm să ne demonstrăm că greşim cât mai repede posibil, pentru că doar în acest fel noi putem găsi progresul.

24. Cuvintele pot fi lipsite de sens. Dacă sunt utilizate în aşa fel încât, nu se poate trage nici o concluzie clară.

25. Eu cred că este mult mai interesant să trăieşti fără să ştii decât să ai răspunsuri care s-ar putea să fie greşite.

26. Tot timpul tu îţi spui: "Aş putea face aia, dar nu o voi face," - care de fapt este un alt mod de a spune că nu poţi.

27. Dumnezeu a fost inventat ca să explice misterul. Dumnezeu este întotdeauna inventat pentru a explica acele lucruri pe care nu le înţelegi.

28. Pentru cei care vor o dovadă că fizicienii sunt oameni, dovada este idioţenia de a folosi toate unităţile alea de măsură pentru a măsura energia.

29. Cunoaşterea ştiinţifică este un corp de enunţuri de diferite grade de certitudine - unele destul de nesigure, unele aproape sigure, nici unele absolut sigure.

30. Natura foloseşte doar cele mai lungi fire pentru a-şi ţese modelele, astfel încât fiecare bucată mică din materialul ei dezvăluie organizarea întregii tapiserii.

31. Nu ştiu ce e în neregulă cu oamenii. Ei nu învaţă prin înţelegere, ei învaţă printr-un alt mod - pe de rost sau, ceva de genul. Cunoaşterea lor este atât de fragilă!



32. Cum poţi trăi fără să ştii? spun unii oameni. Nu înţeleg ce vor să spună. Eu trăiesc fără să ştiu continuu. Este uşor. Ceea ce vreau eu să ştiu este cum au ajuns ei să ştie.

True.

33. Nu este nimic din ceea ce fac fiinţele vii care să nu poată fi înţeles din puctul de vedere că acestea sunt făcute din atomi care acţionează în conformitate cu legile fizicii.

34. Nu ai nici o responsabilitate de a te conforma cu ceea ce cred alţi oameni că ar trebui să realizezi. Eu nu am nici o responsabilitate să fiu cum se aşteaptă ei să fiu. Este greşeala lor, nu eşecul meu.

35. Poţi cunoaşte denumirea unei păsări în toate limbile lumii, dar când vei termina, tu nu vei şti absolut nimic despre pasăre... Aşa că, să privim pasărea şi să ne uităm la ce face - asta este ceea ce contează.

36. Există 10 la puterea 11 stele în galaxie. Acela obişnuia să fie un număr imens. Dar sunt doar 100 de miliarde. Numărul este mai mic decât deficitul naţional! Noi obişnuiam să le spunem numere astronomice. Acum ar trebui să le spunem numere economice.



37. Problemele care merită atenţie sunt cele pe care tu le poţi cu adevărat rezolva sau să ajuţi să fie rezolvate, cele la care tu poţi contribui cu ceva... Nici o problemă nu este prea mică sau prea trivială dacă noi putem face ceva cu adevărat pentru a o rezolva.

38. Noi suntem la începutul timpului pentru specia umană. Nu este irezonabil faptul că noi ne luptăm cu problemele. Dar există zeci de mii de ani în viitor. Responsabilitatea noastră este să facem ce putem, să învăţăm ce putem, să îmbunătăţim soluţiile, şi să le dăm mai departe.

39. Aşa că eu am doar o dorinţă pentru tine - norocul de a fi undeva unde eşti liber să îţi păstrezi acel fel de integritate pe care l-am descris, şi unde tu să nu te simţi forţat de nevoia de a-ţi menţine poziţia în cadrul organizaţiei, sau suportul financiar, şi aşa mai departe, ca să îţi pierzi integritatea. Fie să ai acea libertate.

40. Care este sfatul meu? Uită de tot. Să nu-ţi fie frică. Fă ceea ce îţi face cel mai mult plăcere. Este de a construi o cameră de nori? Atunci, dă-i drumul şi fă lucruri de genul ăsta. Dezvoltă-ţi talentele oriunde te-ar duce ele. La naiba cu torpilele - cu toată viteza înainte! Dacă ai vreun talent, sau vreo activitate care te încântă, fă-o, şi fă-o până-n pânzele albe.



41. Un poet a spus odată: "Întregul univers este un pahar de vin." Noi probabil că nu vom şti niciodată în ce sens a spus-o, pentru că poeţii nu scriu pentru a fi înţeleşi. Dar este adevărat că dacă ne uităm la un pahar de vin destul de aproape noi putem vedea întregul univers. Avem lucrurile din fizică: lichidul stors care se evaporă în fucţie de vât şi vreme, reflexia din pahar; şi imaginaţia noastră adaugă atomi. Paharul este un distilat din rocile pământului, şi în compoziţia sa vedem secretele vârstei universului, şi evoluţia stelelor. Ce mulţime ciudată de chimicale sunt în vin? Cum s-au format? Avem fermenţii, enzimele, substraturile şi produsele. Acolo în vin se găseşte o mare generalizare; toată viaţa este o fermentaţie. Nimeni nu poate descoperi chimia vinului fără să descopere, precum a făcut Louis Pasteur, cauza atâtor boli. Cât de viu este vinul roşu imprimându-şi existenţa în conştiinţa celui care îl priveşte! Dacă minţile noastre mici, pentru convenienţă, divid acel pahar de vin, acest univers, în bucăţi - fizică, biologie, geologie, astronomie, psihologie şi aşa mai departe... -- amintiţi-vă că natura nu ştie asta! Aşa că să asamblăm totul la loc, şi să nu uităm în cele din urmă pentru ce este. Să-l lăsăm să ne dea încă o ultimă plăcere; beţi-l şi uitaţi tot!


Richard Feynman’s Best Arguments Of All Time
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 28 Jun 2017 at 16:24.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2017, 16:50   #2531
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Yeah, he was an inexhaustible fountain of irreverent wisdom.
1 si 41 merita vazute pentru "livrare" 8-|
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2017, 21:40   #2532
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
So fun!

https://www.youtube.com/watch?v=7TXEZ4tP06c
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2017, 13:07   #2533
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
I Wanted You To Cry ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2017, 13:23   #2534
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Imi aduce aminte de versurile unui nemuritor (a murit de cancer) star rock: "Like candy-emotions. Too much and sugar can turn to sand."
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2017, 14:58   #2535
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ce cunoscator fin esti!


Scorpions Lyrics
"I Wanted To Cry (But The Tears Wouldn't Come)"

Well here comes my baby
She's dressed oh so cute
She looks a little crazy
In her hollywood shoes
Well baby loves driving
In my hot brand new car
She thinks less than flying
Is not fast enough

But when you turn upside down
Life ain't too much fun
I wanted to cry
But the tears wouldn't come

Well here comes my baby
She's the one I adore
Well she's a lucky lady
Born in a gucci store
With gold cards in motion
And the platinum too
She jets across the ocean
A little faster than you

But when it rains in st. barth
Life ain't too much fun
I wanted to cry
But the tears wouldn't come
I wanted to cry
But the tears wouldn't come

Every night without you
I miss to have you by my side
Ohh, so I keep waiting, I keep waiting
I swear I never let you go again

Well here comes my baby
With a Brad Pitt lookalike
Right through immigration
And straight out of my life

Well it seems the friendly skies
Are pretty good fun
I wanted to cry
But the tears wouldn't come

I wanted to cry
I wanted to cry
I wanted to cry
But the tears wouldn't come.

https://www.youtube.com/watch?v=4Ej4wE8yur0
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2017, 08:02   #2536
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
o ador pe femeia asta!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2017, 21:26   #2537
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ce vede un pilot de avion în timpul zborului

Asa-i ca va face sa va doriti sa fiti acolo ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2017, 23:20   #2538
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Cretzulynne:
Asa-i ca va face sa va doriti sa fiti acolo ?

https://www.youtube.com/watch?v=I712YXdJ6_0
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2017, 19:20   #2539
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Testul de inteligenta al lui Einstein

Prezumtii:
1. exista 5 case, fiecare de alta culoare
2. in fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate
3. fiecare locatar prefera o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de companie.
4. nici una din cele 5 persoane nu are casa de aceeasi culoare cu alta, nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine aceeasi specie de animal.

Se dau urmatoarele:

a. britanicul locuieste in casa rosie
b. suedezul are un caine
c. danezul bea cu placere ceai
d. casa verde se afla in stanga casei albe
e. locatarul casei verzi bea cafea
f. persoana care fumeaza "Pas Mal" are o pasare
g. locatarul casei din mijloc bea lapte
h. locatarul casei galbene fumeaza "Down Hill"
i. olandezul locuieste in prima casa
j. fumatorul de "Carlbrough" locuieste langa cel care are o pisica
k. locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza "Down Hill"
l. fumatorul de "Wind Fill" bea bere
m. olandezul locuieste langa casa albastra
n. germanul fumeaza "Rustguns"
o. fumatorul de "Carlbrough" are un vecin care bea apa.

Cine are acvariul cu pesti ?

Albert Einstein a conceput acest test. Sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa gaseasca rezolvarea.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 24 Aug 2017 at 17:04.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2017, 19:45   #2540
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
18 citate despre o viata fericita de Leo Tolstoi:

Toata lumea se gandeste la schimbarea omenirii, dar nimeni nu se gandeste sa se schimbe pe sine.

Se va intampla tot ce iti doresti, daca stii sa astepti.

Lucrurile marete sunt intotdeauna simple si modeste.

Doi dintre cei mai puternici dusmani ai lumii sunt rabdarea si timpul.

Credem ca suntem iubiti pentru bunatatea noastra. De fapt, bunatatea provine de la cei care ne iubesc.

Iubirea este viata. Tot ce inteleg, inteleg pentru ca iubesc.

Cand iubesti pe cineva, iubesti omul care este si nu pe cel care vrei sa devina.

Pierdem deoarece ne spunem ca vom pierde.

Adevarurile marete sunt simple.

Adevarul este precum aurul, care nu se obtine prin crestere, ci prin spalarea si indepartarea lucrurilor care nu sunt aur.

Una dintre principalele conditii ale fericirii este legatura dintre om si natura, care nu trebuie sa se rupa.

Vocatia fiecarui barbat si a fiecarei femei este sa fie de ajutor pentru ceilalti.

Erorile nu pot fi corectate prin erori, asa cum raul nu poate fi invins de rau.

Fericirea nu depinde de lucruri exterioare, ci de modul in care percepem lucrurile din jurul nostru.

Daca vrei sa fii fericita, fii!

Este un singur timp care este cel mai important — Acum! Este cel mai important timp, pentru ca doar asupra lui avem putere.

Putem trai intr-un mod magnific in aceasta lume, daca stim sa lucram si sa iubim.

Profita de momentele de fericire, iubeste si lasa-te iubita! Aceasta este singura realitate din lume, totul e nebunie. Este singurul lucru care ne intereseaza aici.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells