Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2003, 23:11   #41
Death Angel
Novice
 
Death Angel
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 11
Mi-a fost mare sila sa stau sa citesc tot ce e scris pe aici. poate o s-o fac si revin cu un post. Eu sunt priten cu Dayane si Urfe, de fapr noi 3 si inca 86 de oameni facem parte din alt forum care este specializat pe acest gen de animatie.

Eu nu stiu ce anime ati vazut voi si care este nivelul vostru de intelegere, dar din cate am inteles citind pe sarite....nu-i la nivelul nostru.(scuze daca e sa jicnesc pe careva, dar asta a fost prima impresie, iar prin nostru ma refer la cei 3) Deci voi faceti exact aceeasi greseala ca oricare om: va uitati la anime ca la un desen obisnuit sau cautati realitate Mai oameni buni nu gasesti realitate nici in Tom si Jerry si in nici un desen animat(ex. a fost aleatoriu). Pai animele sunt facute special pt. cei care inteleg un mesaj spus mai mult sau mai putin subtil.

NoOne ma bucur ca ai vazut Samurai Deeper Kyo, de fapt asta e seria la care ma uit eu acuma . Sunt curios de unde o ai. Aici ai dreptate ca exista o realitate in acest anime, dar este printre putinele. Anime cu o oarecare rezonanta istorica au si o parte de realitate, dar daca te uiti la anime precum : Guyver, Bubblegun Crisis, Neon Genesis Evangelion, X:1999, GITS , DBZ/GT , etc in astea nu poti sa ai relitate . Sunt genul SF sau genul Actiune care nu au nici o legatura cu ce a fost sau ceea ce este. Poate BubbleGum Crisis cu boomeri, ca vad ca japonezii deja au inceput sa fabrice roboti cu un AI destul de dezvoltat.

Sunt de acord cu draga mea prietena Diana, cand spune ca anime sunt o oaza de evadare. De fapt pe forumul nostru s-a dezbatut pe acest subiect mult timp.

As mai scrie, dar nu mai am timp, dar promit ca revin cu alte idei, dar intre timp impatimiti acestui gen pot accesa forumul nostru la :http://www.roanime.board.dk3.com

Bafta pana data viitoare
__________________
The Death Angel will watch over you
Death Angel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 03:49   #42
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by Death Angel:
Mi-a fost mare sila sa stau sa citesc tot ce e scris pe aici. poate o s-o fac si revin cu un post.

SILA ???? Ai zis cumva SILA ??? Shi ce anume tzi-a produs acest sentiment? Tare ash fi curios sa shtiu - am sa ashtept sa revii cu un nou post in care sa ne explici [daca eshti dragutz] ce anume ar trebui sa discutam noi aici pentru a nu mai produce sila cititorilor.

Originally Posted by Death Angel:
Eu nu stiu ce anime ati vazut voi si care este nivelul vostru de intelegere, dar din cate am inteles citind pe sarite....nu-i la nivelul nostru.(scuze daca e sa jicnesc pe careva, dar asta a fost prima impresie, iar prin nostru ma refer la cei 3)

Poate ca Urfe shi Dayane nu sunt de aceeashi parere cu tine. Eu zic sa vorbeshti deocamdata in numele tau propriu shi personal. Ce anime-uri am vazut? Te asigur ca nu destule [acum vorbesc in numele meu propriu shi personal]. Am deschis acest subiect tocmai pentru ca vroiam sa aflu mai multe despre aceasta arta - imi permitzi sa o numesc arta? - am vrut ca aici sa discute libershi aia care se pricep cat de cat la subiect shi aia care se dau mari maeshtri. Eu nu m-am bagat in categoria din urma - prefer sa invatz tot timpul. Cat despre nivelul meu de intzelegere, ai dreptate - sunt putzin retardat mintal. Itzi multzumesc mult ca discutzi in asha fel incat sa priceapa tot prostul dar in primul rand vreau sa-tzi multzumesc ca te-ai coborat la nivelul meu. Trebuie sa fie greu, nu? Scuza-ma daca te-am jicnit da' asta a fost prima MEA impresie.

Originally Posted by Death Angel:
Deci voi faceti exact aceeasi greseala ca oricare om: va uitati la anime ca la un desen obisnuit sau cautati realitate Mai oameni buni nu gasesti realitate nici in Tom si Jerry si in nici un desen animat(ex. a fost aleatoriu). Pai animele sunt facute special pt. cei care inteleg un mesaj spus mai mult sau mai putin subtil.

Deci ai dreptate, evident. Noi ne uitam la un anime ca la un desen animat obishnuit - oare se vor a fi altceva? Hmmmm... Sigur tu shtii mai multe. E drept ca eu am incercat sa caut acel sambure de adevar ce ar putea sta la baza oricarei poveste de tip anime. Poate am greshit, poate nu. Insa fii sigur ca n-o sa ma opresc doar pentru ca zici tu ca ceea ce fac eu e greshit. Sa-mi explici mai pe larg ce anume gaseshti TU in anime-uri.

Originally Posted by Death Angel:
NoOne ma bucur ca ai vazut Samurai Deeper Kyo, de fapt asta e seria la care ma uit eu acuma . Sunt curios de unde o ai.

Mi-a adus-o zana buna pentru ca am fost baiat cuminte cand am fost mic.

Originally Posted by Death Angel:
Aici ai dreptate ca exista o realitate in acest anime, dar este printre putinele.

Ej sigur? :roll: Intreb mah, nu dau cu paru' sa shtii.

Originally Posted by Death Angel:
Anime cu o oarecare rezonanta istorica au si o parte de realitate, dar daca te uiti la anime precum : Guyver, Bubblegun Crisis, Neon Genesis Evangelion, X:1999, GITS , DBZ/GT , etc in astea nu poti sa ai relitate . Sunt genul SF sau genul Actiune care nu au nici o legatura cu ce a fost sau ceea ce este. Poate BubbleGum Crisis cu boomeri, ca vad ca japonezii deja au inceput sa fabrice roboti cu un AI destul de dezvoltat.

Bun, daca nu au legatura cu trecutul au legatura cu viitorul shi tot se leaga de realitate. Nu potzi afirma ca un anime este pura fictziune. Simpla prezentza a unui om aduce desenul animat in apropierea realului.

Originally Posted by Death Angel:
Sunt de acord cu draga mea prietena Diana, cand spune ca anime sunt o oaza de evadare. De fapt pe forumul nostru s-a dezbatut pe acest subiect mult timp.

O oaza de evadare in ce? Sau spre ce? Sau de ce ? La intrebarile astea atzi raspuns pe forum-ul vostru? Ca sunt curios daca atzi reushit sa tragetzi linie shi sa facetzi suma. Sau va da shi voua - asha cum imi da mie - cu virgula ???

Originally Posted by Death Angel:
As mai scrie, dar nu mai am timp, dar promit ca revin cu alte idei, dar intre timp impatimiti acestui gen pot accesa forumul nostru la :http://www.roanime.board.dk3.com

Nu cred ca o sa am curajul sa intru in acel forum. Nu cred ca m-ash putea ridica la nivelul vostru. In schimb, la noi aici, oricine este binevenit atata timp cat nu vine sa dea lectzii gratuite de spart in figuri. Oricum, eu te ashtept oooo, Inger al Mortzii...

Acuma fara bashca. Chiar vreau ca acest subiect sa fie cat mai dinamic. Daca lancezeshte atunci venitzi voi cu idei. Pe mine atata m-a dus capul. *se inclina umil*

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 04:11   #43
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by Dayane:
Tu cauti realitate in anime-uri? ...

Da, asta am cautat. Farama de realitate. De ce? Pentru ca vreau sa intzeleg cum evolueaza lucrurile. Ce anume impinge realul spre imaginar. Ce anume declansheaza imaginatzia shi pana unde poate fi ea dusa.

Originally Posted by Dayane:
Eu caut o posibilitate de evadare din cotidian..parte de realitate am zilnic. Caut idei noi...posibilitati de exprimare...ceva care sa ma faca ca in fiecare dimineata sa zambesc.

Lucru din ce in ce mai greu de gasit, nu? Intr-un cotidian care ne sufoca prin insashi realitatea sa... da, multzi aleg un refugiu. Fie el poveshtile SF, sau poveshtile fantasy, desenele animate sau filmele obishnuite - acest refugiu nu reprezinta decat lumea noastra, lume care o cream noi pentru noi. O lume in care noi controlam cine cashtiga shi cine pierde. O lume in care binele invinge intotdeauna. Oare astfel de lumi sunt prezentate shi in anime-uri? Eu zic ca da.

Shi atunci sa ne fie rushine ca ne uitam la desene animate? Oameni in toata firea se uita la desene animate. DA BAI TZARA BAI... EU MA UIT LA DESENE ANIMATE !!!!

Death Angel folosea un cuvant. Vreau sa-l folosesc shi eu. SILA. Mi-e SILA de lumea asta in care traim, o lume care a ajuns de toata bataia de joc. O lume in care omul nu mai reprezinta fiintza ganditoare care l-a desprins de animale. In acest moment eu l-ash cobora undeva sub regnul animal. Mi-e SILA de ce se intampla in stanga shi in dreapta mea. De ce sa-mi fie rushine ca aleg acea lume fantastica in care totul e bine? Lumea aia in care binele invinge intotdoauna... o lume in care eroii sunt recompensatzi...

Prefer sa vad o cearta intre Tom shi Jerry decat sa vad cum un copil e bagat in spital de proprii parintzi pentru ca a facut nu shtiu eu ce prostie. Prefer sa-l admir pe Kyo - pe recele shi neinduratorul Kyo - decat sa vad golanii de cartier care n-au alta treaba decat... PUAH!!!! Subiectul de aberatzii e in alta parte - ma opresc aici.

Originally Posted by Dayane:

Dar ce conteaza ca ai "puterea lunii" ca sa distrugi raii..cand ti-e frica si plangi intotdeauna? (Sailor Moon).

Multzumesc mult pentru citat Dayane. Mi-am permis sa-l folosesc fara acordul tau.

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 15:51   #44
Death Angel
Novice
 
Death Angel
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 11
Am promis ca revin asa ca am revenit. Hai sa raspund pe rand provocarilor. 8)

NoOne se pare ca presupunerea facuta de mine este adevarata. SILA a fost initial provocata de nr. de posatri, care era cam mare pt. timpul scurt pe care il aveam, asa ca de aia am zis ca mi-a fost sila, eu tintind sa postez. Dar am luat pagina offline si am citit....am citit....si m-a apucat cu adevarat sila. Dar n-am inteles reactia ta. Care-i faza nu are voie omului sa-i fie sila?

Recunost se pare ca ati vazut "ceva" anime, din cate vad tu esti cel cu cele mai multe la activ, bravo esti pe calea cea buna....., dar restul sunt cam pe din afara subiectului, mai ales MihaiD de care o sa ma ocup imediat ce termin cu tine, de fapt postul lui fiind cel care m-a facut sa intru pe forum.

Mai Nimeni, scuza-ma ca am indrasnit sa ma ridic la maestru . Tu nu prea cred ca suporti oameni care iti atrag atentia, iar daca tu vrei un battle cu mine, s-ar putea sa-ti para rau. Pai tu nu esti in stare sa integrezi un desen in categoria anime si tu o faci pe desteptul cu mine? Te asigur eu: Sailor Moon este anime. Crezi ca postul tau ma va face sa ce? Iti garantez eu ca ma va face sa iti arat ce inseamna luat peste picior.

Daca tu te consideri retardat, eu n-am ce-ti face. Asta e... adevarul doare. Cat despre "coborat"...... cam ai dreptate..... asta a fost si prima
mea impresie despre tine > josul

Eu ce vad in anime ?Eu vad o arta, vad un spatiu de evadare, vad povesti fascinante, vad idei geniale, vad ipoteze noi despre mai multe lucruri, vad invataminte, vad o alta lume. Daca voi nu sunteti in stare de a vedea povestea in poveste, ideea in idee, atunci, scuza-ma, aveti aceeasi capacitate intelectuala de a percepe un fenomen precum anime ca un copil de 6-7 ani.

Tu zici ca mai bine te uiti la Tom si Jerry decat la Stirile de la ora 5? Si tu cauti realitatea in anime . Nu vezi ca te contrazici? Eu unul prefer o stire de la ora 5 decat o aberatie pt. copii de 3-4 ani.

Te-as ruga ca atunci cand cineva iti pune o intrebare, sa-i raspunzi cum trebuie nu la misto, ca s-ar putea sa te pui cu cine nu trebuie.

Eu nu stiu ce calcul matematic ai facut tu si ce virgule ti-au dat tie, dar faza e ca mie mi-a dat cum trebuie. De fapt nici nu inteleg rostul unui calcul pt. asa ceva. Anime-le sunt o oaza de evadare spre o alta lume, spre vise, spre ireal. Daca n-ai inteles asta chiar ca ...... Eu unul sunt satul de toate prostiile de filme care sunt la telivizor si cinema. Noroc ca mai apare un Matrix Reloaded(Reincarcat pt. tampi care au tradus titlul).

Nu crezi ca ai curaj ca itri pe forum? Nici eu n-as avea in locul tau, dar intra, pt. ca iti garantez ca n-o sa mai iau de tine. Si in plus eu nu dau lecti de "spart in figuri" cum ai spus tu , eu v-am atras atentia ca c-am o scaldati si ca nu sunteti destul de pregatiti pt. discuti de acest gen.

Tu tot o bati in cap cu Kyo. Mai schimba subiectul ca in toate postarile am gasit ceva cu Kyo. Macar daca era ala din KOF(presupun ca sti ce-i asta)

Ti-as mai scrie ceva, dar o sa mai intre un prieten si-l las pe el sa te termine, de altfel mi-e cam SILA sa-ti mai scriu, mai trebuie sa ma iau si de altii. Iti mai zic doar atat > Did you hear it? The Voice of the Wind? If you did your dead.

Un lucru care m-a speriat este ca voi tot ii dati in cap cu Sandy Bell si Sailor Moon. Ma sunteti cumva yoai? Astea-s pt. fetite nu pt. baiati. Daca vreti sa mai aflati nume de anime vechi uite doua care sigur va vor aduce aminte de copilarie: Sabre Raider and The Starsheriffs si Voltron. Astea-s anime pt. baieti nu panaramele alea, care mai bine le faceau hentai
__________________
The Death Angel will watch over you
Death Angel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 16:14   #45
Death Angel
Novice
 
Death Angel
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 11
Acuma ca am terminat-o cu un "fan" sa iau pe altul care chiar ca n-are ce cauta intr-o discutie de anime si care mai bine se duce si se uita la Cartoon Network ca acolo sunt desene pt. capacitatea lui. Acel este MihaiD.

Ma tu esti total pe din afara subiectului. Am si eu o intrebare : Tu ai vazut anime la viata ta sau vorbesti ca sa nu adormi? Sau ai vazut ai alte anime decat Sailor Moon si Sandy Bell(apropo asa se scriu).

Pai un newbie in ale anime-lor te crede si isi imagineaza ca Powerpuff Girls este anime, ca asta reiese din "desteapta" ta definitie.

Uite aici definitie de anime: animele sunt desene animate facute de JAPONEZI. Deci daca nu ai vazut mai multe anime si nu ai ochiul format, nu poti sa le deosebesti, decat daca te uiti la credite si vezi numai nume japoneze.

Interesante nr zici tu pt cap: 1/5 si 1/7 din corp? Ai stat si ai masurat nu? Sau iarasi iti dai cu parerea, care e total eronata. Poate n-ai vazut Guyver, DBZ/GT, Samurai Deeper Kyo sau Vampire Hunter D BloodLust sau Ninja Scroll(si astea-s doar cateva exemple) Iti spun eu dupa ce vezi cel putin BloodLust o sa-ti mananci cuvintele?

Auzi tu miscare este deloc Ma apuca o SILA sa-ti mai raspund si la aberatia asta.....incat o s-o depasesc, numai pt. tine. Ma poate tu confunzi animele cu vrun desen de-a tau de pe CN. Sau poate eu m-am uitat la altceva si nu la anime. Sfatul meu este sa te duci la un control oftalmologic ca nu cred ca vezi bine. Daca tu imi arati mie in ce anime ai vazut tu ca personajele sunt statice esti tare. Poate te refereai la vrun desen preferat de tine Disney si ai incurcat oalele.
Unde naiba ai vazut tu ca la o explozie sa fie statice personajele, nu stiu, dar poate imi vei spune.

Poate in hentai-urile alea boundage alea tale sunt personajele statice, ca ce-i drept e cam greu sa te misti cand esti legat.

Deic sfatul meu pt. toti este > daca nu aveti argumente sa va suportati aberatiile nu mai scrieti, iar pt. tine MihaiD> du-te la hentai-urile tale ca pe alea sigur le poti intlege, si lasa animele ca nu-s de tine.
__________________
The Death Angel will watch over you
Death Angel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 17:14   #46
Urfe
Novice
 
Urfe
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 10
Anime-urile nu sunt decat niste filme. Nu cred ca ar trebui sa treci printr-o experienta deosebita sau ca trebuie sa ai nu stiu ce cultura (ar insemna ca toti fanii anime-ului sa fie cultii lumii, sau opusul - incultii); nu e ezoteric (cu unele exceptii). Pe mine ma atrag modul in care se spune povestea si lipsa limitelor.
Nu stiu daca m-am exprimat prea clar. Un critic open-minded sunt sigur ca aprecieze un film reusit, inclusiv un anime.
Si nu cred ca daca nu esti otaku nu pricepi nimic.

Exemplu de realitate in fictiune: scenaristul care a scris Neon Genesis Evangelion trecea printr-o depresie si lua sedative & Co.Povestea creata este geniala (mi se pare mie, poate fi fel de bine si o porcarie... ), dar si bolnava. Personajele sunt orice, dar numai obisnuite nu. Chiar el a spus ca ceea ce simtea atunci a 'folosit ca material'.
__________________
Caco, ergo sum!
Urfe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 17:21   #47
chibiMox
Novice
 
chibiMox
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 6
..Au ! :o

Mai intai sa maprezint .. Marius, fac parte tot din Ro-Anime si vreau mai intai sa spun ca cea ce a zis DeathAngel mai sus e parerea lui .. FALMINGurile nu-si aveau rostul

Pe de o parte acelasi impuls l-am avut si eu la adresa ignorantzei unora care au puterea sa faca rau unui fenomen in crestere la noi in tara. Nu e cazul celor de aici pentru ca gusturile nu se discuta si fiecare are dreptul la opinie. Dar cand unii prea-destepti domni sau doame ziaristi/iste publica articole pe 2 pagini de ziar "foarte bine documentat" .. din care rezulta ca animele ne sufoca deja, ca tinerii care se uita la asa ceva au tendintza sa se arunce de pe blocuri pt a zbura, ca cei maturi se refugiaza in hentaiuri si ca "oameni buni scapa cine poate" .. atunci orice remarca negativa gratuita ne cam supara.

Dar totusi aici parerile si opiniile se pot discuta civilizat mai ales ca noOne pare "de-al nostru"

Si acum parerea mea :
- despre desene animate in general .. io cred ca am fost ingradid prea mult cat am fost mic cu desene animate numai in weekend pentru ca la varsta de 25 de ani inca imi plac si o recunosc vorba ta NoOne .. DA DOM'LE MA UIT LA DESENE ANIMATE CHIAR DACA NU MA LASA NEVASTA !!
- despre anime .. sunt o categorie aparte prin faptul ca e o arta care trateaza (la fel ca si filmele) un spectru larg de subiecte .. subiecte la care Disney nici nu are curaj sa se gandeasca din cauza ca au alt target de piata

/set flaming on
chibiMox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 20:11   #48
Dayane
Novice
 
Dayane
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 9
Quote:
Da, asta am cautat. Farama de realitate. De ce? Pentru ca vreau sa intzeleg cum evolueaza lucrurile. Ce anume impinge realul spre imaginar. Ce anume declansheaza imaginatzia shi pana unde poate fi ea dusa.
Cum evolueaza lucrurile...pt mine. Pai nu intotdeauna imi convine cu ce ma intalnesc in viata de zi cu zi (parca am mai spus asta). Asta este farama mea de realitate. Si cand ma apuca singuratatea, sau tristetea, sau melancolia incep sa caut ceva care sa imi ridica moralul. Si am gasit. Anime-urile
Ce anume declanseaza imaginatia? Nevoia de altceva decat ai. Simplu nu?

Si mie mi-a placut Sailor Moon...si inca imi mai place . Mi-a inflacarat imginatia ani in sir...nu accept sa fie criticat doar pt . ca e mai romatic si personajele sunt fete.
Dayane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 20:35   #49
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
I like U guys. Caposhi, intzepatzi, duri cu aia care va calca pe bataturi - asha cum ar trebui sa fie nishte "mici maniaci". Dar eu in primul rand vad in voi nishte persoane care au un chef nebun sa vorbeasca. Am dreptate? Ma bucur nespus ca v-atzi oprit pe-aici, pe la noi. O sa am multe de invatzat.

Inca o data "Bine atzi venit!".

Acum e randul vostru sa indreptatzi discutzia intr-o directzie normala. Eu ziceam ca fiecare sa zica doua cuvinte despre anime-ul preferat. Daca vretzi putetzi face shi voi asta. Daca nu, hai sa vedem ce putem spune despre acest subiect - ceva ce inca nu s-a spus.

P.S. Death Angel special pentru tine mi-am schimbat semnatura. So, U liked the voice of the wind?

Satsujinken katsujinken - "Sabia care ia viatza, sabia care da viatza". Tu pe care ai folosit-o? :roll:

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 21:21   #50
Sidonix
Junior
 
Sidonix
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 27
Can Life be more than it is ?

Hello.Or Something.
Prezentza mea pe acest forum probabil nu este necesara ...decit pentru acest subiect ..daca poate fi numit astfel...Imi pare rau ca deranjez minunata lume a filmului dar pentru mine magia lui a apus cu mult timp in urma...
Un lucru ma deranjeaza aici .. trecind peste ignorantza sau nepriceperea unor membri din aceasta comunitate care poate fi insultatoare pentru un otaku ... modul in care este tratat subiectul si in special locul unde a fost introdus ..Filme In general..ha.. Niciodata nu Pot fi comparate cu un anime .no mater what...Voi cautati sensuri in dictionare dar el nu reprezinta decit un singur lucru : imaginatia creatorului lor care imbraca forme si moduri de exprimare diferite oscilind intre extreme ale trairilor umane -frustrari,psihoze,bucurie,impliniri,idealuri,vise incatusate..etc. Zimbetul sau durerea unui caracter animat este redata in stare pura..fiind accentuata de dramatismul caracteristic natiei nipone...Citat al unui renumit mangaka : "Cind decid ca aceasta dunga de creion trebuie sa zimbeasca ..niciodata ea nu va fi trista..iar cind va fi trista niciodata nu va schita un zimbet pentru ca eu creatorul ii decid soarta."
Realitatea din anime pe care o cautati voi este utopica...tot ce gasiti sunt doar refugii ratacite ale creatorului respectiv...Se poate spune ca un vis poate deveni realitate..poate.. dar noi nu mai avem capabilitatea de a visa frumos de mult timp din pacate....iar cei care inca mai viseaza nu au puterea sau vointza de a o schimba...
Personal nu-mi pasa de viitor..pentru ca mi-e drag prezentul viitorului......
Urfe imi pare rau ca trebuie sa spun asta dar mi-e rusine..de afirmatia ta...anime este totusi mai mult decit o pelicula...DeathAngel ..my friend ..te aprinzi si nu ai pentru cine aici...totul e de gheatza...

Sayonara!
__________________
http://www.anime-club.ro
Sidonix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 23:03   #51
Death Angel
Novice
 
Death Angel
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 11
Frumoase cuvinte prietene. Merg direct la suflet. Cat despre aprindere... poate reusesc sa topesc cativa si sa-i salvez din aceasta lume insolenta....asa ca cine vrea sa cunoasca anie sa vina cu mine, cred ca pt. unii mai este o sansa. Cel putin cred ca pe NoOne il pot salva, desi nu mi-a placut atitudinea lui. De fapt chiar vad sa mi-a urmat sfatul si s-a logat pe forum.

NoOne > ma simt flatat de faptul ca ti-ai schimbat semnatura doar pt. mine si ca sa vezi ca sunt de treaba iti dedic semnatura mea tie. Oricum te astept pe celalat forum.
__________________
The Death Angel will watch over you
Death Angel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 23:08   #52
Urfe
Novice
 
Urfe
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 10
Preferatul meu este Neon Genesis Evangelion. Prin 97 - 98 am gasit o temaa pe un Chip. De atunci am tot visat sa-l vad. Prin 2000 a fost un documentar pe Arte, despre Japonia. Atunci am aflat mai mult despre el (serie de cult etc., ai am vazut circa 30 de secunde din primul episod!). Intre timp am vazut atat serialul cat si cele doua filme (s-au difuzat, de exemplu, pe VOX).

Serialul - produs de Gainax, regizat de Hideaki Anno (respectat de Hayao Miyazaki insusi; Anno - a regizat un Animatrix, The Second Ren.), scris de Yoshiyuki Sadamoto - are 26 de episoade. MERITA. Desi cu roboti gigantici (care de fapt nu sunt roboti.. cei rai sunt 'Ingeri', iar cei buni sunt 'Eva'), nu este un mecha.

NoOne, pentru un otaku it's a must.
__________________
Caco, ergo sum!
Urfe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 23:47   #53
Balthasar
Novice
 
Balthasar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Galati
Posts: 2
Pentru inceput ,cateva vorbe despre mine. Ma numesc Bogdan si sunt membru al forumului Ro-Anime. Motivul inscrierii mele aici este doar ca sa vorbesc despre anime.
Primul meu anime a fost Sailor Moon dupa care a urmat Captain Tsubasa si Lupin III. Dupa ce au apus posturile italiene am cam ramas in pana de anime pana ce mi-am luat PC. Apoi inceput sa vad anime dupa anime.
__________________
Balthasar online
Balthasar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2003, 23:51   #54
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by Urfe:
NoOne, pentru un otaku it's a must.

Hai. *se apleaca in stilul traditzional japonez*

O rugaminte de inceput [pentru ca suntem, zic eu, la inceput]: unele cuvinte s-au explicat in acest subiect [de bine de rau]. Daca voi consideratzi ca ar trebui sa mai shtim shi altele [sa dau doar un exemplu: otaku] eu cel putzin voi sta cu ochii mari.

Mi-ar face o mare placere ca in acest subiect sa dam / primim mici lectzii de cultura, arta japoneza [acesta era motivul pentru care incercam sa apropii anime-urile de real]. Deja nota filozofica i s-a dat acestui thread.

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 00:19   #55
APoKLips
Novice
 
APoKLips
 
Join Date: Jun 2003
Location: Somewhere on DOOM's planet (asa crede lumea)
Posts: 11
Send a message via Yahoo to APoKLips
Moamaaaaaa> se muta forumul si nu stiu. :o

(*) Si mie mi sa pare superb Neon Genesis Evangelion, si l-am urmarit cu inima-n dinti(eh nu chiar). Desi am nick-ul asa cum e, nu are legatura cu tema NGE.

(*) Ca sa zic tot de o serie in genul acesta, dar parerea mea( nu a tuturor) ca e la fel de bun, chiar daca se aseamana, este "Rah Xephon". Credeti-ma, mai ales ca in momentul in care scriu ascult OST-urile(origina sound tracks) de la "Sailor Moon" si sunt foarte emotionat( o sa vb si de asta) Rah si NGE au tema comuna a devenirii creatiei insusi creator. Este superb si necesita, credeti-ma o mare intelegere si un spirit de observatie foarte bun ca sa le intelegi in detaliu, care te face sa contemplezi- putin spus sa fi pus pe ganduri( eu vreu sa le mai vad macar o data fiecare).

(*) Ca film, cel mai aproape de tema aceasta mi s-a parut "Akira", care are ca tema si puterea fiintei insesi (nu a trupului ci a fiintei in sine) de a evolua, precum un organism, si sincer, este doar un anime, dar... woaw.

(*) "Sprigan", hm iara se aseamana, dar aici un copil, experiment militar al americanilor, ajunge sa infrunte insesi mania creatorului, influentata de ... un pusti.. dar mama ce pusti . ( Poate ca va induc in eroare cu exprimarea ... dar daca va place Matrix, SG - uitati-va ca veti intelege la ce ma refer)

(*) Tanda daaaaaaaaaam: acuma vine vorba despre "Ghost in the shell" - hm ... no words... realy.. vizitati forumul Ro-Anime si veti vedea dece nu se poate ...



(*) Anime e pentru toate varstele, si cuprinde unele subiecte care cu greu sunt surprinse in filme, si eu iubesc un film bun, dar mai mult un anime, desi dupa ce vad un anime care merge la suflet( aka GITS, Akira,NGE,RahXephon ) waleeeeeuu, parca trece trenul si... eu raman aici, si parca ar trebui sa fiu departe , in drum spre ceva... dar... eu tot aicea sunt.

(*) Incercati sa urmariti un anime fara violenta sau sex ( aka hentai) , sa vedeti ce senzatie superbe de beatitudine ai ( macar temporar ), si chiar daca nu, tot trezeste in tine o licarire .. un ceva

(*) Mai, ingerul mortii, omul vroia sa invete, si tu? e drept ca aveti colti amandoi, dar sa vedeti ce bine va veti intelege mai incolo, cand va viziona si noOne ceva mai mult. Dar nu cantitate te face sa iubesti si sa intelegi anime, ci personalitatea ta, si mai ales personalitatea celor care l-au facut si regizat, ideea, poate animatia net, si nu glumesc , net superioara celei din vest (luati un film anime mediocru si comparati-l cu unul mediocru gen CN daca se poate si vei intelege) Oricum, anime e mai mult decat animatie, si cum doreste si noOne sa il numeasca- E O ARTA!!!

hm....Parca semanatura nu e destul....

Raaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhh!!!

Got the :idea: yet ?!


PS: Uitasem de "Sailor Moon": pai ce e de zis, e romantic dara, dar... moamaaaaa ... sunt la suflet OST-urile !!! sunt pline de traire, dar imi pare rau ca au lungit serialul ca pe urechile magarului, si ideeile frumoase deveneau plictisitoare.
__________________
That is the reason why i'm king of my castle!!!
APoKLips is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 00:40   #56
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
:lol: :lol: :lol: :lol:
Intr-adevar, se muta forum-ul. :wink: Multe nume imi sunt deja cunoscute dar am asha un sentiment [poate e vocea vantului care imi shopteshte] ca vor fi mai multzi. Mult mai multzi. Circa 90 daca am intzeles eu bine.

Nu pot sa va fac o primire individuala asha ca intind covorul roshu shi va invit inauntru. Nici la voi, pe Ro-Anime nu e altfel - Dayane a depistat prima "intrusul".

Death Angel, nu cred ca va fi nevoie sa fiu salvat. Sunt pierdut pentru societatea asta. :roll: M-au prins anime-urile. BTW, nu cred ca ai ajuns la fel de "diliu" ca mine [sau poate ai ajuns :wink: ] incat sa te plimbi pe strada shi sa vrei sa simtzi in mana o Muramasa sau sa te ashteptzi ca la un murmur sa apara langa tine Sasuke. :oops: Sper ca nu citeshte nici un doctor de la Spitalul 9 randurile mele.

Cred ca am o adevarata fixatzie pentru Kyo - dar am o vaga impresie ca o sa mai discutam despre "Samurai Deeper Kyo". Mi-am scos de pe net cam 70% din soundtrack shi inca ma chinui cu restul. Shi ca veni vorba de soundtrack [Death Angel nu citi urmatoarele randuri] am luat shi ceva melodii din Sailor Moon. Mi se pare mie sau Mae shi-a imprumutat vioara pentru acest anime? :roll:

He! He! O sa am ceva treaba cu thread-ul asta.

In rest doar doua vorbe:

ANIME RULZ !!!!!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 08:00   #57
Urfe
Novice
 
Urfe
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 10
Samurai Deeper Kyo nu am vazut... :oops: .. si nici nu stiu ce OST are. Din cat am eu, prefer cel de la NGE, Sailor Moon, Noir si Lain...
__________________
Caco, ergo sum!
Urfe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 10:14   #58
Balthasar
Novice
 
Balthasar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Galati
Posts: 2
OST-uri....Hehehe. Urfe, iti recomand sa iei Kimagure Orange Road- Best Collection. Are melodii super. Sau un Bubbglegum Crisis acolo.
__________________
Balthasar online
Balthasar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 13:13   #59
AnimeX
Novice
 
AnimeX
 
Join Date: Jun 2003
Location: iasi
Posts: 21
NoOne am eu ost-uriLE de la SM ,NGE , Lain, Noir si altele asa ca o sa le poti lua de la mine cand ne intalnim.

Daca nu ai inca Samurai Deeper Kyo il am eu .
__________________
blablabla
AnimeX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 13:26   #60
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Cum sa nu-l am pe "Kyo"? E singurul serial care il am shi eu. Am stat 3 zile sa-l scot de pe kazaa. Shi am shi OST-ul - o bucata buna din el. Ma innebunesc instrumentalele alea.

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:

http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells