Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Feb 2012, 21:56   #341
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Mama da voi mi-ati luat-o inainte rau,am devenit codas la anime-uri.
Pepper da te-ai pus tare pe ele nu gluma.
Poate mai aveti niste recomandari asemanatoare cu lista care am postat-o mai devreme.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 22:13   #342
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Din decembrie numai anime-uri consum the best kind! pana se aproba ACTA am timp sa mai vad.
Kriss, mai intai uita-te la cele din lista ta apoi mai vorbim; completeaz-o cu ce-ti face cu ochiul din lista mea si...sa mai zica si altii.
Dupa lungi cercetari prin imdb cred ca ar mai fi interesante Serial Experiments: Lain, Mushi-Shi, Basilisk si Code Geass R1 si R2, dar la ultimul nu cred ca ma bag. Si aici cred ca se va termina periplul meu in lumea anime-urilor.
Vizionare placuta
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 22:20   #343
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pepper:
Code Geass R1 si R2, dar la ultimul nu cred ca ma bag.

Nu te lua dupa faza ca-i mecha, nu e atat de relevant asta. Problema e ca are alte pacate mult mai mari, precum melodrama extraordinar de exagerata uneori. Daca esti in stare sa treci cu vederea peste asta are si faze bune, precum personajul principal (ala de sta la avatarul meu peste tot inca de cand am vazut anime-ul, adica de vreo 4-5 ani deja), desi multi cam urasc personajul.

Ah da, fara sa-mi dau seama am mintit mai devreme. In urma cu vreo 2 luni incepusem Steins;Gate si chiar mi-a placut cat am vazut, dar l-am lasat din lipsa de timp. O sursa destul de buna pentru a-ti alege animeurile mi se parehttp://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/ratings-anime.php?top50=best_bayesian Se poate extinde pana la top 500.

Adaug la recomandari OVA-urile Rurouni Kenshin, cica se face si film anul asta, dar pare sa fie destul de nedrept fata de anime, arata ca un film banal de actiune. Uitandu-ma prin lista aia de 50 mi-am adus aminte (cu placere) de GTO (Great Teacher Onizuka). E mai usurel, mai bascalios, dar mie mi-a placut. E simpatic Nu mai zic de 5 cm pe secunda, poate filmul meu favorit ca anime.

Last edited by Liviu- : 15 Feb 2012 at 22:28.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 09:28   #344
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
I'll surely check into it pana nu mi se ia de anime-uri mersi.
Intre timp am inceput sa apreciez mai multi minunata lume manga. Presimt o noua schimbare de directie pentru simtul meu vizual...
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 12:31   #345
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Wow,mie mi s-a parut subtire 5 cm per second.Adica tot accentul e pe vizual iar povestile sunt doar de umplutura fara sa aiba prea mult sens,dar observ ca tie iti plac mai mult filmele care exceleaza la capitolul asta.
The girl who leapt through time mi s-a parut mult mai frumos.

Mie imi pare rau ca a murit Satoshi Kon,chiar eram un fan al filmelor sale.Tokyo godfathers e favoritul meu din tot ce-a facut el,urmat de Perfect blue si Paprika,care desi fantastic de creativ,te lasa pe dinafara cu narativa datorita ritmului haotic.Millenium actress inca n-am vazut dar o sa vina si vremea lui.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 12:37   #346
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Wow,mie mi s-a parut subtire 5 cm per second.Adica tot accentul e pe vizual iar povestile sunt doar de umplutura fara sa aiba prea mult sens,dar observ ca tie iti plac mai mult filmele care exceleaza la capitolul asta.

Yup, that's me, all visuals and no story Imi place la nebunie forma fara fond Serios acum, nu de asta mi-a placut filmul, ci tocmai povestea mi-a placut, are o anumita inocenta. Pe de alta parte The girl who leapt trought time a avut o poveste mai lunga, mai "complexa", dar care nu m-a atins foarte mult. La fel ca si complexul Paprika. O idee buna, cu o ultima parte penibila, cu personaje care chiar nu m-au interesat.

PS: Imi pare rau ca in fascinatia mea pentru vizual nu sunteti in stare sa vedeti mai mult decat vedeti voi insiva in el. Vedem filmele diferit, asta-i clar, acceptati odata lucrul asta...

Last edited by Liviu- : 16 Feb 2012 at 12:40.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 12:49   #347
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Wow,mie mi s-a parut subtire 5 cm per second.Adica tot accentul e pe vizual iar povestile sunt doar de umplutura fara sa aiba prea mult sens
E mult sentiment real in 5 cm per second si ma refer atat la imagini cat si la poveste. Dar e vorba de sentimente tipic japoneze, daca nu ai genul de sensibilitate care sa rezoneze la ele, atunci n-o sa realizezi cat de intense sunt sub aparenta banala/de umplutura.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 12:50   #348
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Stai asa ca nu am vrut sa insinuez ca esti superficial daca la asta te gandesti.Asa poate ca suna din ce-am scris mai sus,dar nu a fost nimic cu rea intentie.
Tocmai acea inocenta m-a enervat,prea simplista abordarea si nu m-a atins cu nimic.
Da,sunt de acord legat de Paprika,in ultimul act e shaorma cu de toate nimic nu prea mai are sens.
Ca tot sunt in topic-ul cu anime-uri si a avut premiera The secret world of Arriety,cei de la RT au facut o lista cu cele mai bune filme de la Studio Ghibli
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2012, 20:49   #349
AnimeBlackAngel
Novice
 
AnimeBlackAngel
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1
Originally Posted by Pepper:
....... Bleach (am trisat si am citit manga pana la finalul sezonului ca nu mai aveam rabdare sa astept cate un episod pe saptamana dupa un maraton intensiv de 10-15 episoade/zi).....
.
Lamureste-ma si pe mn, DOAR 15 ep pe zi? Eu odata ce prind un anime bun o tin si in 40 episoade pe zi....nu tine mult animeul, oricat de lung ar fi, totusi de la un punct bleach incepe sa ma plictiseasca, mai fain a fost death note. In fine, ca sa ma bag si eu in discutie, ma uimiti oameni buni.Niste nume de animeuri p-aice total necunoscute pentru mn, si eu care credeam ca pe animezup.ro (recomand site-ul tuturor fanilor anime) sunt toate.....in fine. Am vazut vreo 20animeuri pana acum, iar in lista mai am inca 20. Anime fain am inteles ca ar fi Dantalion no Shoka, Claymore, Freezing sau Blood-C. In mare parte, ceea ce ma deranjeaza cel mai mult la atitudinea romanilor fata de anime e ca compara chestii banale ca Pokemon (care dupa parerea mea nici nu prea e anime) cu Sara no Otoshimona. Acuma poate fac cliseu clasic ca intreb, dar cum e vorba de animeuri in acest topic , la death note (cine a vazut si filmele, nu numai animeul si manga), ce ati fi facut cu puterea carnetului?

Ca mai vreau sa mai vad si alte pareri, nu numa parerile tancilor obsedati de Naruto.... mie death note mi se pare un anime genial.....poate Monster asta o fi mai bun decat DN , il bag si pe el la lista animeurilor de vazut, nu l-am vazut inca...
AnimeBlackAngel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2012, 20:52   #350
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Mi-as fi cumparat Pagini Aurii...and then...
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2012, 22:31   #351
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Eu as rade in hohote pt ca as sti ca sunt la camera ascunsa

@animeblack... n-ai paralizat dupa 40 de episoade??sper ca mai faceai gimnastica intre ele...intr-o zi am vazut 25, asta din prea mult timp liber si am zis ca nu mai fac asta ever

PS: Anime-ul Bleach se termina (forever) pe 27 martie, probabil le e lene sa mai mazgaleasca pe hartie si ultimul arc din manga
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.

Last edited by Pepper : 23 Feb 2012 at 22:35.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 21:32   #352
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
WTF?! http://blogs.indiewire.com/theplayli...ossibly-direct
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 21:54   #353
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Gizas craist ce face pana de idei din omul creator (de obicei) din start proiectul e un massive fail, dar oare sunt constienti de asta?
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2012, 16:01   #354
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Am mai descoperit 2 anime-uri minunate: House of Five Leaves si Aoi Bungaku Series, ambele de cate 12 episoade. Din nou mi s-a confirmat faptul ca unele anime-uri pot face de ras serialele americane mega adorate Cat de melodramatice or fi fost unele scene (in Aoi Bungaku) dar nici o clipa nu m-au lasat indiferenta. Intr-adevar,asa cum a spus Twinsen mai sus, trebuie sa rezonezi cu sensibilitatea transpusa de japonezi in adorabilele lor anime-uri pt a te bucura pe deplin de ele. Altfel, mai bine nu te uiti la ele
In House of Five Leaves, un samurai foarte timid, Akitsu, intra in contact cu seful unui grup de rapitori de meserie, ajungand sa fie implicat in actiunile acestora, contrar principiilor sale de viata. Pe parcursul seriei Akitsu incepe sa cunoasca ata caracterul cat si trecutul fiecarui membru al bandei. Cel mai interesant personaj este seful bandei, Yaichi, un om misterios cu un trecut intunecat, pt care Akitsu dezvolta un sentiment de admiratie.
Aoi Bungaku Series reprezinta o colectie de adaptari dupa 6 povesti din literatura clasica japoneza. Fiecare poveste este insotita de un ghid care vorbeste la inceput de momentele din viata scriitorului respectiv care i-au influentat opera. Atat transpunerea povestilor insotite de diverse mesaje, cat si grafica sunt la inaltime. Ultima poveste aminteste foarte mult de mesterul Manole
Avand in vedere ca revelatiile mele recente au cate 12 episoade, sa inteleg ca esentele tari se tin in sticlute mici? daca mai stie careva anime-uri din astea serioase cu putine episoade let me know pls.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.

Last edited by Pepper : 03 Mar 2012 at 16:03.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2012, 16:29   #355
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Pepper:
daca mai stie careva anime-uri din astea serioase cu putine episoade let me know pls.
Haibane Renmei is a must, daca nu l-ai vazut deja.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2012, 16:56   #356
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
L-am trecut cu vederea din cauza halourilor mi s-a parut aiurea. Daaar daca zici tu ca-i must, atunci vin sa fie. I'll give it a shot.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2012, 00:57   #357
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ai putea incerca si seria de 7 episoade/filme Kara no Kyoukai aka Garden of Sinners, depinzand de toleranta pe care o ai la angst/horror. Episodul 5 e o capodopera a genului si nici celelalte nu sunt prea rele.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2012, 16:27   #358
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Am vizionat si Gradina Pacatosilor si pot spune ca m-a incantat nespus cu tot cu fazele alea horror care pot fi suportate si de minori fara nici o problema. Intr-adevar episodul 5 e cel mai heavy din pdv conceptual, dar mie mi-a placut cel mai mult ultimul episod because I like closures. As fi vrut sa-i vad pupandu-se dar nuuuu, Shiki era prea cool pt asa ceva....just kiddin'
Si muzica e divina Yuki Kajiura se dovedeste la fel de sensibila si geniala ca si Yoko Kanno

Twins, Haibane renmei nu e de mine and I tried...I really tried...eu imi formez o parere dupa 2 episoade, dar astuia i-am acordat sansa unui al 3lea si tot m-am plictisit; nici macar nu m-a intrigat. La fel mi s-a intamplat si cu Mushi-Shi, care s-ar putea sa fie la acelasi nivel cu Haibane. Poate alta data..

Acum urmaresc Bakemonogatari care se vrea a fi foarte interesant (si abstract), cel putin asa mi s-a parut mie. Se axeaza mai mult pe dialog si grafica, replicile variaza de la aparent stupide pana la surprinzator de inteligente.
Japonezii astia sunt dati naibii, iti dau impresia ca sunt mai degraba psihologi decat creatori de desene animate jos palaria! they're fuckin' smart.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.

Last edited by Pepper : 17 Mar 2012 at 16:54.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2012, 20:26   #359
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Haibane Renmei are un substrat de criza existentiala cu rezolvare religioasa, care din cate stiu e unic in anime, dar ce-i drept e destul de meditativ si lent, la fel ca Mushishi.

Ma bucur ca ca ti-a placut Garden of Sinners. Daca te atrage filonul asta angst/psihologic/actiune atunci ar merita sa incerci macar un episod din Madoka Magica. Pentru mine e cel mai bun anime din ultimii 1-2 ani.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2012, 10:02   #360
gill331
Junior
 
gill331
 
Join Date: Nov 2011
Location: Sweden/Bucharest
Posts: 39
Send a message via Yahoo to gill331 Send a message via Skype™ to gill331
http://myanimelist.net/animelist/gill331
my anime list xD
gill331 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells