Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Aug 2005, 00:55   #1
AlinaR
Novice
 
AlinaR
 
Join Date: Aug 2005
Location: Constanta
Posts: 1
Angels in America (HBO)

Buna tuturor ! Eu sunt noua aici si as fi vrut sa intreb daca s-a uitat cineva la Angels in America si cam cum l-a gasit. Scuze anticipate daca subiectul a fost deja luat in discutie (m-am uitat un pic prin topic-urile deja discutate dar nu am rezistat chiar la toate ) dar cum seria a fost reluata de HBO as fi vrut sa aud si eu cateva pareri pentru ca eu am vazut toata seria si am gasit cateva scene si idei excelente. Dar majoritatea celor cu care am abordat subiectul au fost categorici: filmul e o porcarie tipic americana. Opinii diferite?
__________________
Free speech is the whole thing, the whole ball game. Free speech is life itself.
AlinaR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 01:21   #2
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
nu am gasit alt topic dar raspund eu cu riscul unui move/delete... (nu c-as fi mai putin noua)

in my very humble opinion, angels in america nu este o porcarie tipic americana. poate mona lisa smile sa incline in directia respectiva, dar mai are, de aici si inteligenta celor care au facut grila hbo din seara asta. mai era nevoie de un dogville, un sylvain chomet si ar fi fost perfect.

nu am nici o tangenta cu america. nu am fost acolo si nu pot sa risc vreo afirmatie. nu inclin spre chestii tineresti gen america e o societate hamburger dar nu vad in ea/vest vreo scapare de vis. (in sensul de a primi ceva pe tava)

vorbesc din discutiile pe care le-am avut cu maica-mea (medic generalist, psihoterapeut - a lucrat intr-o comunitate ce ajuta bolanvii de sida, la a caror conferinte am participat si eu [mai rar, da, din frica]).

mai vorbesc din discutiile cu o foarte buna prietena care a plecat acolo la studii un an si s-a intors o mumie nevrotica. plina de spasme si semnele unei traume. lucrurile povestite de ea (stat la o scoala privata din louisiana, rockeritza pe alocuri fiind, i s-au interzis carti and stuff. not worth mentioning.) repet: nu fac nici o afirmatie pt ca NU ma aflu in cunstiinta de cauza. sunt altii sa vorbeasca in locul meu, nu e nevoie de polemica.

in jurul anului '80 a aparut sida in lume, recunoscuta oficial. in anul '85 in romania a aparut primul caz. era si INCA ESTE atat printre "civili" cat si multi medici o afectiune legata direct de homosexualitate si alte "deviatii" comportamentale. boala capitalista. lucru pe care din cate am auzit (nascuta mai tarziu) a fost in mare parte implementat de tentaculul bronzat comunist.

angels in america realizeaza o fresca a acestui segment social. pt ca nu risc sa vorbesc de un context social general. cu toate ca as putea, luand in considerare un pdv cinematografic, the birth of a nation (1915) era un film preponderent rasist unde actorii principali era albi vopsiti cu negru pt a nu curge sange de negro pe platou. (istoria cinema, nu l-am vazut, ma insel?).

vezi virgins' suicides de sofia si o sa ai ideea unei societati infectate literalmente. amrican beauty also.

se implementeaza in acelasi timp ideea unei boli ce nu necesita iertare. therefore the angels. nu am mai vazut decat un episod inafara astora doua dar imi place foarte mult. al pacino reface un pic rolul devil's advocate dar asta nu-l face cu ceva mai putin bun. restul sunt buni. de mike nichols n-am mai vazut ceva dar tare mult mi-as dori catch-22.

lately: pe langa un huff care inafara genericului foarte magritte-like nu prea avea nimic, si un carnivale pe care am ajuns sa-l consider in mare parte inutil (vorbim totusi de imagine buna), merita.
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 00:26   #3
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
mi se pare ca e mai mult decat "uitati ce rau face sida" in serialul asta. e america anilor '80, ce ni i-au dat pe tom cruise, E.T., madonna, bad hair-cuts, paranoia, adidasii albi, credinta ca binele invinge raul si altele. in mare, cam aceleasi chestii ce ni se intampla si azi, cu amanuntul ca adidasii albi au fost inlocuiti cu "tenisii chinezesti" de firma si ca obiectul paranoiei s-a mutat de la comunism la terorism, plus ca intre timp a aparut si web-ul. The '90s were such a huge mistake!
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2018, 10:21   #4
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Este destul de bun, dar fiecare cu preferintele lui.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells