Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Dec 2018, 19:37   #161
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Le Chêne d'Allouville sau Ils sont fous ces Normands (1981)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2019, 13:15   #162
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Le coffre et le revenant (1980)


Desi am multe rezerve fata de acest tip de filme, va propun o poveste tragica, dar nu de aia scrisa de toti cercopitecii pe care ii stiti bine.
Desi e tragica, macar asta este foarte bine scrisa, de Stendhal, scriitor cunoscut si sub numele de Stendhal.
Fiind un scriitor mare, Stendhal nu zugraveste ci descrie societatea franceza de la inceputul secolului al 9 spre zecelea, altfel poate o zugravea.

Intr-adevar, e dezastru: in Franta, acum 200 de ani, cand se petrec evenimentele din film, situatia era foarte grava sau tulbure (functie de perceptie, audio sau video) la toate capitolele, ca dupa orice revolutie.
Pe acest fundal iese in evidenta, ca paduchele in frunte, seful politiei (a fost bine ales actoru').
Cu o functie importanta, care ii dadea posibilitati de actiune dupa bunul plac, o situatie neverosimila, el taie si spanzura la propriu - un casap!
Dupa cum vedeti din poza, la mijloc este o femeie.

Cum banuiati, seful politiei nu era iubit deloc de lume, dar el a iubit o fata (frumoasa si scarba), bagandu-i acesteia barbatul la inchisoare (acuzandu-l de un lucru fals) ca s-o impresioneze, nu de alta, dupa care s-a casatorit cu ea, devenind sotul 2 (sau B), si asta in schimbul eliberarii din inchisoare a sotului 1 (sau A).
De ce se cheama acest film "Portbagajul si revenirea"? Pentru ca asa spune pe google ca se traduce.
Filmul este foarte concis, nu bate campii, nici dealurile, nu mai zic de potecile de munte.

Astfel, intr-un cufar sau lada de zestre revine sotul 1 (sau A) al femeii, cel de dinaintea politistului. Si de parca pana acum n-ar fi fost destula tragedie, de acum incolo lucrurile se agraveaza in ce priveste personajele neangajate in politia regala. Noroc ca filmul dureaza numai 1h 30min.
Nu cred ca filmul este facut dupa romanul lui Stendhal. E putin probabil ca regizorul sa fi avut o editie asa de mare a romanului incat sa se fi putut posta cu tot cu echipa de filmare in dosul ei. Mai curand si concret el imprumuta multe din roman, nu in totalitate.

Neajunsul filmelor TV este ca multe dintre ele sunt de cultura, de aceea nici nu sunt vizionate de multa lume, desi ai ce vedea in ele. Si acesta are ceva pe care va las sa-l dscoperiti.
Am socotit ca sunt necesare cateva detalii despre film, neexistand, deocamdata, o subtitrare in limba romana pentru el.
Eu va doresc vizionare placuta!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2019, 06:40   #163
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Le boucher (1970) Chabrol
À droite toute (2009) Bluwal
L'Etudiante (1988) Pinoteau
Orphee (1949) Cocteau
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2021, 17:55   #164
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Nimeni nu mai adauga nici o dedicatie. Cred ca e ceva de genul lost in frenchlation, cum spunea cineva, candva, undeva.
Pentru filmele care si cate au fost, traiasca!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells