Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Feb 2016, 20:59   #1
LUTARIM
Junior
 
LUTARIM
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 49
„ORIZONT” - regizat de Marian Crișan

„ORIZONT” – blasfemie!

MȚR a avut nefasta inspirație să programeze proiecția filmului „La Moara cu Noroc”, al lui Victor Iliu, urmată de filmul „Orizont”, al lui Marian Crișan. Și tot n-ar fi fost atât de nefastă, dacă nu ar fi fost invitați și câțiva protagoniști încă în viață ai primului film, Ioana Bulcă și Constantin Codrescu, izgoniți din sală de către organizatori pe repede înainte, tocmai când publicul voia să le mai pună întrebări, iar reputații actori voiau să se mai bucure de privirile și aplauzele acestuia. Urma epocala proiecție „Orizont”!
Ba mai mult, tehnica modernă i-a turtit pe tinerii actori de atunci pe toată lățimea ecranului de acum, încât cu greu îi mai recunoșteai.

Conform propagandei, filmul „Orizont” avea același subiect ca și filmul „La moara cu noroc”, respectiv nuvela lui Slavici, „Moara cu Noroc”. „Orizont” ar fi trebuit să fie și denumirea cabanei unde se petrece acțiunea, dar eu nu am văzut-o nicio clipă pe ecran.

Criticul Valerian Sava, însă, ne-a avertizat că vom avea o revelație: reputatul regizor Marian Crișan a schimbat totul. Păi dacă a schimbat totul, unde-i moara cu noroc?!

Dar, fie și așa, voiam să văd filmul ca atare, mai ales că era pe gratis.
Hanul cu noroc, așezat în calea drumeților, devine o cabană modernă în munți, să zicem Apuseni!

Filmul începe cu niște persoane care coboară la vale printre copaci și ajung la o cabană, cum am spus, modernă. Eu mă așteptam să coboare la deal, pentru că, în mod normal, o cabană în munte se construiește sus, iar când te duci la cabană, urci. De acolo privești priveliștea, că d-aia te duci la cabană în munți! Că drumul poate continua în stânga și în dreapta, e altă poveste, alt film! De unde veneau din vârful muntelui?!

S-ar putea spune că este un amănunt lipsit de importanță, dar arată de la bun început, dacă se poate spune bun, că toată gândirea lui Marian Crișan este cu susul în jos!

Seara, la cină, cina rămâne tot seara, aici nu se schimbă nimic, vedem că e vorba de o familie, soț, soție, fiu și soacră, sau bunică, depinde din ce parte privim. Din discuții, aflăm că au luat cabana în locație de la un olandez zburător, ca să se îmbogățească. Aici, locație înseamnă „cu chirie”, nu loc!

Și, firește, apar și bandiții, care învârteau lucruri necurate, precum și vardiștii. Capul răutăților i-o joacă în pas de doi, sau bătuta, nu prea mă pricep, pe soția soțului, care era și MasterChef la cabană. Soțul! Cam de aici și râca, sau intriga. Mai sunt și niște nuci în perete, ca de exemplu: „lumea va fi mai bună, când puterea dragostei va înlocui dragostea de putere”. N-ar fi fost ca-n perete, dacă în film ar fi fost vreo clipă vorba de dragoste, fie și oarbă!

Culmea se atinge când, într-o noapte, vine în zonă o investitoare cu băiețelul ei să cumpere niște terenuri și este găsită moartă într-o prăpastie, iar bancnota ruptă pe care o avea ajunge de la capul răutăților la MasterChef. De fapt nu e vorba de nicio culme, investitoarea apare hodorong-tronc!

MasterChef se duce cu dovada la vardiști, dar nu e luat în seamă. Se duce la procuroare, dar aceasta era la denia de Înviere. Așa că se întoarce la cabană hotărât să împuște doi iepuri dintr-o dată. N-avea pușcă, dar se poate și cu cuțitul! Nu rezultă clar dacă cei doi iepuri erau împreună. Am văzut o tipă întinsă pe un pat cu fundul în sus, tipa, nu patul, dar după fese nu mi-am dat seama dacă era soția, că nu i le mai văzusem goale până atunci. Al doilea iepure n-am văzut cine era, dar bravul nostru justițiar l-a făcut ciur cu cuțitul, vreo cincisprezece lovituri.
S-a spălat apoi de sânge, s-a dus la demisol, a luat o canistră cu benzină, a turnat pe decedat și a dat foc. Lăsând canistra la locul faptei, și-a luat apoi soția și s-a dus neprihănit la Înviere, dovadă că Marian Crișan n-a văzut în viața lui alte filme decât cele autohtone!

Acum, dacă acesta ar fi fost un film din multele românești, n-aș fi avut a mă mira. Dar să spui că e făcut după nuvela lui Slavici și filmul lui Iliu, e o blasfemie! Sau, dacă e „cu totul schimbat”, de ce mai spui că e după „Moara cu noroc”? Ca să-i faci publicitate gratuită și mincinoasă? Asta mi se pare penal! Tot penală mi se pare instigarea la crimă. Adică, dacă vezi niște hoți de lemne și se mai dau și la nevasta ta, bagi cuțitul în ei, nu mai aștepți să fie pedepsiți de Justiție sau de Cel de Sus!

Ba mai mult, în toată tărășenia asta e implicat mult hulitul nostru CNC, și nu e vorba numai de bani, ci de siluirea culturii noastre. De aici se vede încă o dată că regizorii noștri sunt secați de inspirație scenaristică, dar tot lor le dă dreptul CNC să participe cu proiecte cinematografice la concursurile de finanțare din bani publici.

Un scenarist cu inteligență medie, ar fi construit oricând un subiect plauzibil pe tema dorinței de îmbogățire, fără să fie acuzat de plagiat.
Și ca să fie tacâmul complet, criticii noștri au început să-l ridice în slăvi. Neavând despre ce scrie, scriu despre Apuseni, Ardeal, pădure sau mașini 4x4. Pentru ce merite? Pentru că Marian Crișan a luat premiul la Cannes cu filmulețul „Megatron”. Un film în care nu a avut timp să facă greșeli, pentru că nu-ncepe bine că se și termină! A mai făcut lungmetrajele fără noimă „Rocker” și „Morgen”.

UARF a simțit nevoia să-l premieze pe Crișan pentru Megatron, iar criticul Valerian Sava, pretextând că din cauza emoției nu poate vorbi liber, a citit un logos de vreo 6 pagini, de începuse auditoriul să intre pe sub scaune,. De fapt, nu ar fi ținut minte atâtea elucubrații. La proiecția de la MȚR a vorbit liber, numai că aici a vorbit în calitate de participant la filmările cu Victor Iliu, și avea ce spune, fără să inventeze sau să exagereze!
LUTARIM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2018, 11:51   #2
ryanboss
Novice
 
ryanboss
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 1
Omule bun, nu-mi plac filmele romanesti in general dar tu se vede ca habar n-ai..
1. La munte daca mergi urci si cobori sa ajungi la destinatie. Iarna nu-i ca vara
2. Daca te uitai la flm si cu creierul vedeai scris "Orizont " peste tot..
3. Locatie este de fapt locatie de gestiune. Pur si simplu in Ardeal i se spune "locatie".
Da-i bine ca filmu o fost gratis sa vorbesc si eu ca in film, Ceea ce cred eu ca aveti nevoie de subtitrare. Lasa ca mai bune is filmele cu pipite de Bucuresti si smardoi ..In rest, bine baiatule! Esti tare ca untul la soare!
ryanboss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2018, 14:12   #3
LUTARIM
Junior
 
LUTARIM
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 49
@ryanboss

Se pare că ești „cineva”, de vreme ce ți-ai făcut special un cont pe CineMagia doar ca să scrii două vorbe trei prostii.
Eu am mai scris cronici la filmele românești, tu cum ai găsit-o doar pe cea de acum 2 ani?!
Ai văzut tu vreo cronică favorabilă de-a mea cu pipițe și smardoi?
Iar tu, dacă nu mergi la filmele românești, de unde știi că-s proaste? Te iei după ce spun alții? Nu ai neuronii tăi personali?
1.Eu nu m-am dus la munte, ca să urc și să cobor, ci m-am dus la film. În film, dacă nu știai, și văd că, oricum, ești novice și nu prea mergi la filme, sunt niște reguli cinematografice, pe care le respectă toți cineaștii, mai puțin cei aroganți. Dacă iarna nu-i ca vara, să știi că nici în film nu e ca în realitate.
2.E posibil să fi fost scris pe undeva „ORIZONT”, dar și aici este o regulă, imaginea trebuie să rămână pe ecran minimum 4 secunde pentru a putea fi remarcată de privitor.
3.De ceva timp, foarte mulți care ajung ocazional vorbitori la televizor, în special politicieni care se dau culți, folosesc greșit „locație” ca fiind „loc”. De aceea am atras atenția, surprins, că în film cuvântul este folosit corect. Dacă citeai cu creierul, îți dădeai seama. „Locație” înseamnă „închiriere”, conform DEX, valabil și-n Ardeal. Poate fi de gestiune, sau nu. La filmări, orice spațiu, sau loc de filmare se numește corect „locație”, pentru că se plătesc niște bani pentru a-l folosi, ca o chirie temporară.
În rest, ce să zic, ești varză! mai rău ca untul la soare... Dar, lasă, c-ai să te faci mare!
LUTARIM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 21:01   #4
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Orizont e acceptabil cand il compari cu alte filme romanesti.Actorii au fost foarte buni .Crisan nu face parte din nicio gasca de trebuie desfiintat
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2018, 08:47   #5
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
S-a autodesființat singur, dacă-mi permiți!
Trebuia să folosească un scenariu adevărat, dacă e un regizor capabil!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2018, 10:07   #6
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
In conditiile date este un fil acceptabil.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2018, 14:52   #7
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Care sunt condițiile date?
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2018, 22:09   #8
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Care sunt scenariile acelea refuzate de Marian Crisan?
Este singurul film unde am inteles dialogurile.La filmele romanesti trebuie sa bagi subtitrare.Actorii nu au dictie si sunt probleme cu sunetul.Nu sunt singura care se plange.
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2018, 08:15   #9
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@Lili22
Sonorizarea filmelor românești este o problemă tehnică, atât la realizare, dar mai ales la redare. Nu e vorba de dicția actorilor.

Ar trebui să îl întrebi pe Marian Crișan ce scenarii a refuzat și, mai ales, unde a căutat scenarii.
Am văzut pe net că unii scenariști au început să își tipărească scenariile în volum.

L-am văzut la TV pe Marian Crișan spunând că regizorul trebuie să fie propriul său scenarist.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2018, 23:40   #10
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
In niciun caz nu ii voi propune unui regizor sa isi schimbe scenariul.
In Transilvania mai avem educatie si bun simt.
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2018, 09:14   #11
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
Sonorizarea filmelor românești este o problemă tehnică, atât la realizare, dar mai ales la redare. Nu e vorba de dicția actorilor.

De ce asta, din moment ce există o facultate de sunet și montaj? Adică Facultatea de Sunet și Montaj de la UNATC.
Uitați una - https://bucharest.sae.edu/ro/course/...nginerie_Audio. Acolo scrie că pot exista

Asistent Inginer de Sunet
Inginer de sunet Studio
Inginer de mixaj
Operator Pro Tools
Inginer de Sunet Live
Inginer de Mastering
Inginer de Emisie
Post Productie Audio
Editor Muzica si Dialog
Sunetist de locatie
Electronic Musician

Deci, nu se poate pune problema că nu există ingineri și tehnicieni de sunet! Și da, există ȘI problema dicției actorilor! Câtă vreme aceștia nu vor vorbi ca oamenii, nu ca niște animale sugrumate, atâta vreme vom bate vorba despre asta.


Originally Posted by mirodoni:
L-am văzut la TV pe Marian Crișan spunând că regizorul trebuie să fie propriul său scenarist.

Dacă-i vorba de așa, atunci cine mai ecranizează ? Întreb, fiindcă mi se pare o prostie să faci munca a 2-3 oameni, când poți să stai liniștit să-ți vezi de regie și să-i lași pe scenariști să-și facă treaba. Asta, în cazul în care regizezi o producție de anvergură precum noul Moromeții...
Zic și eu.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 09 Oct 2018 at 16:07.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2018, 22:05   #12
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Nu e vorba numai de "ingineri" de sunet, ci și de"scule". Apoi, la redare, nu mai sunt "ingineri".
Pe de altă parte, probleme sunt și la filmele străine, dar nu ne dăm seama, nefiind limba maternă, iar subtitrarea rezolvă problema.

Studenții la Regie au un curs de scenaristică, pentru care dau un examen. Când fac filmul de an, folosesc acel scenariu, care se consideră că e bun, de vreme ce au luat examenul. Nu au voie să vină cu alte scenarii, dar nici curaj nu ar avea. Mai pot lua de la CAV, dar ar însemna că al lor e mai slab.
La absolvire, se întâmplă același lucru, și la masterat! Primul lungmetraj este în general filmul de absolvire sau masterat diluat la 90 de minute. Li se cultivă cultul autorului total. Numai la noi se întâmplă acest lucru.

La CNC nu poate participa un scenarist independent, fiecare regizor are scenariul lui. De aceea, chiar și regizori foarte buni, fac un film la 5 ani odată.

Inarritu a luat Oscarul 2 ani la rând, practic cu scenariile altora, el doar le-a prelucrat în stilul lui, sau după schițele lui, scenarii scrise de alții! (adăugire ulterioară)

Last edited by mirodoni : 10 Oct 2018 at 20:13.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2018, 12:54   #13
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
Inaritu a luat Oscarul 2 ani la rând!

Mă doare deja mintea de la tot ce am citit... Și deja știi că lucrurile trebuie schimbate din moment ce ai afirmat "numai la noi se întâmplă acest lucru." Deja nu mă mai interesează. Schimbați odată Legea, și o să se schimbe și restul, din inerție. (sperăm cu lumânarea aprinsă!)

Ceea ce m-a determinat să-ți răspund a fost faptul că te-ai legat de Iñárritu. Omul ăsta nu și-a scris singur scenariile! Sau, dacă le-a scris singur, nu le-a lăsat așa de capul lui, ci a fost ajutat!

21 de grame (2003) - Guillermo Arriaga

Babel (2006) - Iñárritu + Guillermo Arriaga
aici, amândoi s-au gândit să facă un film, dar scenariul a fost scris de Arriaga!

Biutiful (2010) - Iñárritu + Armando Bo + Nicolás Giacobone
3 oameni pentru un scenariu!

Omul Pasare sau Virtutea nesperata a ignorantei (2014)
Iñárritu + Nicolás Giacobone + Alexander Dinelaris + Armando Bo
4 oameni pentru un scenariu!
și stați liniștiți, tot ceilalți 3 au muncit cel mai mult la scenariu.

The Revenant: Legenda lui Hugh Glass (2015)
Iñárritu + Mark L. Smith

Concluzia ?
Iñárritu NU A MUNCIT SINGUR LA POVESTEA FIECĂRUI FILM! Așa că nu poți să spui că a luat Oscarul 2 ani la rând doar fiindcă a avut propriul scenariu. Să nu crezi tu că nu s-a informat înainte. Ca și în cazul lui Babel, regizorii pot avea idei, DAR! Aceste idei sunt dezvoltate muuult și bine în colaborare cu scenariștii cu care ești pe aceeași lungime de undă!
Nu a zis nimeni că toate ideile trebuie să provină numai de la scenariști și regizorii nu au nimic de făcut decât să le facă imagini vizuale...Capsici?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2018, 18:19   #14
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@Cretzulynne,
Cum se face că ai înțeles pe dos?
Eu sunt în satul natal și am internet doar pe mobil, așa că am făcut economie de cuvinte. Am completat acum.
Dar eu tocmai spuneam că la alții nu e ca la noi.
Inarritu nu numai că face film după film, nu la 5 ani unul, dar nu sunt filme minimaliste și nici de duzină.
La ei, producătorul se ocupă de producție, scenaristul de scenarii, iar regizorul face regie.
La noi sunt 3 în unu, și niciunul ca lumea!

De 13 ani mă zbat să-i determin să schimbe Legea Cinematografiei, dar nu mă ia nimeni în seamă. Acum se lucrează iar la o nouă lege la CNC. Au solicitat propuneri de modificări, dar ce crezi că vor ține cont de ele?!

Last edited by mirodoni : 09 Oct 2018 at 18:26.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2018, 19:10   #15
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
@Cretzulynne,
Cum se face că ai înțeles pe dos?
Eu sunt în satul natal și am internet doar pe mobil, așa că am făcut economie de cuvinte. Am completat acum.

Nu am înțeles pe dos, ci pe față. Dumneata ai pomenit de primul film din cariera unui regizor, eu am pomenit de al doilea, al treilea, al n-lea film din cariera unui regizor.
Originally Posted by mirodoni:
Dar eu tocmai spuneam că la alții nu e ca la noi.
Asta am încercat să spun - să încercăm să facem lucrurile CU CAP! În sensul că regizorul e regizor, scenaristul e scenaristul, asistentul de regizor e asistentul de regizor etc. Numai dacă e cinema independent, un om îndeplinește mai multe roluri. Dar, dacă a trecut prin școală, dacă e ajutat de CNC, dacă și dacă... atunci, omul ăla care a făcut doar Facultatea de Regie să se ocupe doar de regie! Dacă a făcut ȘI Facultatea de scenaristică... e altă poveste! Acel om, care are 2 facultăți, își poate permite să muncească pentru 2-în-1 dacă așa vor mușchii lui.
Originally Posted by mirodoni:
Inarritu nu numai că face film după film, nu la 5 ani unul, dar nu sunt filme minimaliste și nici de duzină.
Omul a demonstrat ce poate! De obicei, când ai primul film trecut în stratosferă, deja se deschid multe uși. Pur și simplu, știi că omul POATE!
Originally Posted by mirodoni:
La ei, producătorul se ocupă de producție, scenaristul de scenarii, iar regizorul face regie.
La noi sunt 3 în unu, și niciunul ca lumea!
Asta am zis (a se citi am scris) și eu. De aia mă durea organul gândirii!

Originally Posted by mirodoni:
De 13 ani mă zbat să-i determin să schimbe Legea Cinematografiei, dar nu mă ia nimeni în seamă. Acum se lucrează iar la o nouă lege la CNC. Au solicitat propuneri de modificări, dar ce crezi că vor ține cont de ele?!
Precum ziceam, sperăm cu lumânarea aprinsă... Ambiționează-i! Explică-le că nu-i frumos să nu fim pe harta cinematografică a lumii și să nu mai plece urechea la câteva laude... Luați aminte la ce face Mungiu. Omul ăsta place străinilor și este considerat un artist. Se regăsește în listele lor pe același picior de egalitate cu Ceylan, Kubrick, Kurosawa...
Practic, numai Mungiu există în oceanul cinematografic, din partea României!
Eu una, sunt mândră de el!



L-ai vedea pe Jude acolo ? Câștigând Oscarul ?



P.S. Așa cum i s-a întâmplat lui Bergman (primele 2 filme - Al șaptelea sigiliu, Chipul - propuse pentru Oscar nu au fost nominalizate, dar a 3-a oară a luat - cu Izvorul fecioarei), așa sper să-i se întâmple lui Mungiu!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 09 Oct 2018 at 19:14.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2018, 20:43   #16
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by Mirodoni:
Li se cultivă cultul autorului total. Numai la noi se întâmplă acest lucru.

Originally Posted by Cretzulynne:
Iñárritu NU A MUNCIT SINGUR LA POVESTEA FIECĂRUI FILM! Așa că nu poți să spui că a luat Oscarul 2 ani la rând doar fiindcă a avut propriul scenariu. Să nu crezi tu că nu s-a informat înainte.

Dacă spui că ai înțeles pe față, înseamnă că te-ai exprimat pe dos.
Eu am spus că Iñárritu a luat Oscarul 2 ani la rând, dar nu pentru că și-a scris singur scenariile, lăsam să se înțeleagă că numai la noi se întâmplă acest lucru.

NU există Facultatea de Scenaristică, cum nu există Facultatea de Scriitori sau de Poeți. Scenaristica se discută la CAV (Comunicare Audiovizual), dar scenaristica se învață la școala vieții. La CAV și la Regie se învață așezarea în pagină.

Noi avem regizori foarte buni, care și-au dovedit capacitatea, dar nu au scenarii pe măsură.
Mungiu este un domn, respectuos și respectat, dar e văzut ca fiind cel mai bun în afară pentru că este primul care a scos capul din găoacea românească. Citește, dacă vrei, cronica mea la ”Bacalaureat”. Sau „După dealuri”. Găsești și cronicile filmelor lui Jude. Una tocmai ai citit-o.

Pe 23 octombrie are loc o dezbatere publică privind Legea cinematografiei.
Dacă vrei, vezi pagina ”Legea Cinematografiei”.


Originally Posted by Lili22:
In niciun caz nu ii voi propune unui regizor sa isi schimbe scenariul.
In Transilvania mai avem educatie si bun simt.

Cu alte cuvinte, noi, ceilalți, suntem lipsiți de educație și bun-simț!
„Noi”, dimpotrivă, credem că dacă atragi politicos și subtil atenția unui regizor că ar fi bine să vadă și alte scenarii, poate că sunt mai bune, e o dovadă de educație și bun-simț, nu să-l lași să dea cu capul în zid, ca boul.

Cred că asta ai vrut să spui cu „... să își schimbe scenariul”. Adică să caute altul, sau să-l rescrie pe al lui.

Am văzut niște filme de groază, făcute de clujeni. Groaznice, vreau să spun. Și chiar am văzut „prieteni” care îi încurajau că sunt pe drumul cel bun, să nu-i ia în seamă pe „invidioși”!

Last edited by mirodoni : 10 Oct 2018 at 21:05.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2018, 22:58   #17
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:

NU există Facultatea de Scenaristică, cum nu există Facultatea de Scriitori sau de Poeți. Scenaristica se discută la CAV (Comunicare Audiovizual), dar scenaristica se învață la școala vieții. La CAV și la Regie se învață așezarea în pagină.

Da, da, CAV. My bad. Automatismele... Spun "facultate" la orice fără să mai fiu atentă că sunt în Ro.
http://www.unatc.ro/film/scenaristica-film.php

Sunt conștientă că doar am repetat și am apăsat pedala pe accentuare în a noastră discuție.
Totuși, să nu te mai legi de Iñárritu, decât pentru a-l da ca exemplu pozitiv. Și fă-o la modul EVIDENT, nene!
The End (for me).
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 10 Oct 2018 at 23:27.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells