Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Oct 2008, 05:36   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Hellboy II: The Golden Army"



"Hellboy II: The Golden Army" - Spectacular fãrã inefabil
Fromulaic pân-la Doamne-Doamne

Meritã sã vedeþi noua dezlãnþuire de fantezie imagisticã a adorabilului nebun de del Toro, cu condiþia de a nu vã duce ca la pomul lãudat. Nu încape nici o îndoialã cã anii de trudã pe tãrâmurile horror-fantastice ºi-au pus pecetea, chiar ºi la nivelul cvasi-perfectului "El laberinto del fauno" - a cãrui splendoare artisticã transcende pânã ºi scabroasa propagandã comunistã. Aceeaºi pãsãricã politicã de extrema stângã, în ochiºorii cãreia Franco era "fascist" ºi naziºtii nu pot fi decât da bad guyz, le-a plasat celor din urmã în braþe un drãcuºor inocent care, smuls din labele lor jegoase, devine un apãrãtor al the good side of the force. Din fericire, "Hellboy" (2004) scãpa de tezism cu ajutorul umorului, ceea ce i-a creat ºi o oarecare popularitate.
Iar de la popularitate la sequel nu-i decât un pas. Revenind la dragostea... nu dintâi, ci de-acum patru ani, Guillermo del Toro îºi dã frâu liber imaginaþiei în materie de teme, idei ºi fãpturi magice - iar la nivelul dramaturgiei ºi a structurii (preluatã dupã benzile desenate ale lui Mike Mignola) picã-n cele mai banalizate formule. Hodoronc tronc, elfilor d'au delÃ* li se nãzare sã ne cucereascã puþin, dând nãvalã-n lumea noastrã cãlare pe-o armatã de robotoizi din aur cu-o anima de foc într-înºii - spre a cãrei înfocatã animare trebuie sã se încropeascã la loc o coroanã ruptã-n trei. Noroc cu super-secreta ºi supra-C.I.A. Agenþie de Apãrare Paranormalã (sau cam aºa ceva), care are-n dotare draci, pirokinezici, amfibieni, ectoplasme ambulante ºi alte bâzdâgãnii cu super-puteri, temperamente inflamabile, orgolii imbatabile ºi maniere din cele mai distinse, ca sã-l opreascã pe mizerabilul Prinþ Nuada, cãruia degeaba-i tot zice geamãnã-sa monozigotã Nuala cã nu-i frumos ce face.
Deºi de-o cuminþenie compoziþionalã de-a dreptul matematicã, scenariul lui del Toro e formulaic pân-la Doamne-Doamne. Cã preia ad-litteram morfologia basmului (chiar din moºi-strãmoºi, de dinainte de Propp) nu-i rãu - dar nici din cale-afarã de bine, câtã vreme n-o îmbogãþeºte cu nimic, pânã la limita unei previzibilitãþi atât de plicticoase, încât pe treimea medianã a filmului (taman când la carte scrie cã trebuie sã creascã inexorabil tensiunea), începe sã-þi umble mintea creanga, aºteptând cu nerãbdare uºor iritatã dezlãnþuirea finalã. Care dezlãnþuire e foarte frumos filmatã, nimic de zis. Armata de Aur (oricum incomparabil mai inspiratã decât cohortele de teracotã din neprivibilul "Mumeaua 3") umple frumos decorul halucinant al cazãrmii-sanctuar subterane, ºi se miºcã absolut spectacular - secvenþe-rapel: când ectoplasmaticul Johann Krauss, vãrsându-se din scafandru-i morfator, ia în posesie un rãzboinic-de-aur ºi le-o trage celorlalþi, sau când bucãþile de armuri sfãrâmate încep sã fojgãie grabnic ca gândacii de bucãtãrie, reconstituindu-ºi luptãtorii ce pãruserã spulberarisiþi definitiv ºi iremediabil.
Se mai remarcã uriaºul acva-plãntos care face prãpãd prin New York - inclusiv tuºa ecologistã ("dacã-l distrugi, eºti de neiertat, cãci e ultimul din specia lui!") pe care, din pãcate, nu ºtim cum s-o luãm: în serios, sau la miºto? Deja menþionatul Krauss e un alt personaj inspirat ºi hazliu, cu toate marotele lui germanice ºi replica finalã: "Sã-mi sugi schwanshtuckerul ectoplasmic", rostitã de vocea lui Seth MacFarlane (pe mobilitatea corporalã a lui James Dodd, pitit în costum), dar caimacul îl iau Abe Sapien, ªambelanul ºi Îngerul Morþii, toþi trei întruchipaþi de acelaºi versatil Doug Jones, care acum doi ani a fost Faunul ºi Omul Palid (totuºi, nu putem sã ne întrebãm: ce-o sã se facã del Toro când lumea se va sãtura de monºtri filiform-coregrafici fãrã nas ºi bãrbie, ºi cu ochii puºi te miri pe unde - în palme la Omul Palid, pe aripi la Îngerul Morþii; va avea atâta minte sã inventeze ºi altceva, sau o s-o þinã tot aºa pân-la loc comanda?).
Dau chix, din pãcate, tocmai eroii principali: Liz Sherman (Selma Blair), cea focoasã la propriu ºi inexpresivã la ºi mai propriu, amintind prin falsitatea ei de "Fantastic Four" (reþinând cã seria Hellboy are ambiþia unui nivel oleacã mai rãsãriþel decât pulpismele Marvel), ºi însuºi Hellboiu', a cãrui butucãnoºenie voitã transpare ºi extra-artistic, în masca (facialã, pectoralã ºi codalã) greoaie ºi neinspiratã compusã de Orso Balla ºi echipa sa de treizeci ºi patru de machiori, coafori ºi prosteticieni. Nici interpretarea lui Ron Perlman nu ne dã pe spate (mã rog, nici nu prea are cu ce, omul fiind nu atât un maestru, cât mai degrabã un maistru al rolurilor ieftine, vocilor din off ºi replicilor de joc video); aici, e rigid, cu chipul fixat în mereu aceeaºi expresie diabolic-duios-siktiritã, dominatã nefericit de cioturile pilite ale coarnelor, nepermis de mari pentru douã apendice faciale care nu fac nimic, niciodatã. Noroc cu gemenii Nuada/Nuala (Luke Gross ºi Anna Walton), care compun un elf rãu ºi-o elfã bunã cât de cât expresivi ºi credibili - deºi soluþia finalã a surioarei se ghiceºte încã de când aflãm cã-s univitelini (cu toate empatiile, simpatiile, telepatiile ºi thanatopatiile pe care le presupune ist statut).
Din întreg demaisusul cumul savant de sclipiri ºi bãltiri, se distinge cel mai gravid (cã "pregnant" sunã ca dracu') reþeta deja exploatatã pânã la saþietate a coexistenþei dintre fantasmagorii ºi prozaicul socio-politicotidian de parc-ar fi cel mai firesc lucru. La super-eroii Marvel e de acceptat - face parte din convenþie. La "Hancock" era de tolerat - fãcea parte din contraconvenþie. Dar dacã o singurã datã mai vãd un ciclop, gozdillã sau vestalã de pe Ganymede dând interviuri live la C.N.N., vã promit cã mã duc la ei ºi-i bat. Numai sã-mi dea vizã.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
14 octombrie, 2008, h. 02:00-03:04
Bucureºti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2008, 21:09   #2
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ahhh you spoiled the best line in the movie . Hellboy 2 e mai mult eye-candy decat substanta si in plus finalul a fost destul de previzibil, dar totusi mi-a placut, in ciuda unor minusuri.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2008, 21:48   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi cam asa e... Eu doar am detaliat nitelus.
(Care replicä, aia cu schwanshtuckeru'?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2008, 01:31   #4
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Yup, aia!
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2008, 22:07   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pt Buticut(remember),inca nu l-am vazut:

http://cinema.forums-actifs.com/news...fiche-t419.htm
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2008, 22:09   #6
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Mersi :happy: !
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2008, 22:28   #7
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
L-am vazut.Dragutel,mai ales personajele,del Toro e si machior...Maine citesc cronica lui Pitbull,n-am timp acum
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2008, 19:52   #8
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mi se zbate ochiul sa critic si eu ceva (ca umil spectator) la critica lui Pitbull.Dar pe urma iar o sa zica ca toate femeile sunt isterice pt ca sufera de PMS 31 de zile pe luna. :w00t:
Aia cu Mumeaua eu am zis-o prima
Si la Del Toro chiar in asta sta frumusetea filmelor lui,in personajele cu ochi in palma ,in aripi...Cine s-a saturat sa nu se mai uite.ETC.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2008, 20:02   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am vazut si Hellboy1.Nu mi-a placut.Ideea incepe bine,cu demonul bun,care incearca sa se salveze si sa salveze pe altii...dar lipsa unui umor mai pronuntat,fazele alea horror aiurea si mai ales ce m-a dezamagit a fost fiorul de antimisticism si religiozitate din final: Hellboy cu coarne arata chiar infricosator,lumea posedata de rau,si celelalte...
Hellboy 2 a reusit sa fie mult mai relaxat,imaginile foarte placute si filmul chiar divertisment.Cu primul Del Toro a exagerat ,ba a si incalcat cliseic niste tabu-uri..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 12:12   #10
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Overrated. Slab, singura secventa ok e cea cu nucul metamorfozat care se sparge intr-o oaza. Hellboy e-mbracat in cauciuc, se vede. Pacat, oricum Hellboy mi se pare cel mai degeaba comic hero.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 13:28   #11
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Si ailalti,Batman,Spiderman,Supermen,Hulk au costume de cauciuc sau nu, si toti au doza lor de ridicol.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 18:02   #12
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
N-ai prins esenta, la fel ca un ceai prost, Pauline.

Se presupune ca Hellboy n-are costum, gen asa e el de la mama lui, in timp ce Batman e un om ca noi toti imbracat intr-un costum; de unde Batman e ok, admisibil, iar Hellboy e o mascota. Ai inteles acum ?

Ori reusesti o costumatie (machiaj, etc) cat mai aproape de "realitate", ori lasi personajul pe benzile desenate, unde-i sta mai bine (adica nu se observa, Pauline).
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 19:09   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pe scurt: cauciucul lui Hellboy s-ar fi vrut piele (rosie).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 22:30   #14
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Lecart:
N-ai prins esenta, la fel ca un ceai prost, Pauline.

Se presupune ca Hellboy n-are costum, gen asa e el de la mama lui, in timp ce Batman e un om ca noi toti imbracat intr-un costum; de unde Batman e ok, admisibil, iar Hellboy e o mascota. Ai inteles acum ?

Ori reusesti o costumatie (machiaj, etc) cat mai aproape de "realitate", ori lasi personajul pe benzile desenate, unde-i sta mai bine (adica nu se observa, Pauline).

Comparand


cu



nu vad ce te nemultumeste.
Vroiai sa il faca redskin?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 22:37   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Când apare la bustul gol, pielea are o texturä artificialä vizibilä, nu aratä a piele (fie si de crocodrac).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 22:47   #16
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Stiu ce vrei sa spui... dar mie mi se pare ca infatisarea asta accentueaza ideea de erou desprins din benzile desenate :?. Trebuiau sa ii pastreze aspectul masiv din BD, cred ca orice varianta ar fi ales, tot nenatural ar fi aratat...doar daca nu ar fi gasit a really BIG guy for the role.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 23:01   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Stiu eu...? Greu de spus... Aici e vorba de nuante de mare finete... de o îmbinare foarte precis echilibratä între realist si nonrealist, astfel încât artificialul sä fie totusi credibil... Culmea - consider cä un exemplu îl oferä amärâtul äla de "Spiderman" vechi, de prin 1975... Filmuletul era ridicol, dar personajele umane aveau exact falsitatea unor figuri de benzi desenate: pär parcä modelat din plastic, ten ca de portelan pictat... Nici nu stiu cât o fi fost deliberat, si cât "gresealä reusitä" - dar îmi dädea starea respectivä. Era cam singurul lucru care mi-a pläcut la pelicula aia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 23:09   #18
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by buticut:
dar mie mi se pare ca infatisarea asta accentueaza ideea de erou desprins din benzile desenate :?

Iti dai seama cat de trist era The Dark Knight daca Nolan gandea ca tine ?

Lasand sarcasmul meu la o parte, filmele astea (Hulk, Hellboy) n-ating nici macar un bun simt estetic, ating doar incasari exagerate. Prea mult se ridicase del Toro cu Labirintul.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2008, 23:39   #19
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Lecart:
Originally Posted by buticut:
dar mie mi se pare ca infatisarea asta accentueaza ideea de erou desprins din benzile desenate :?

Iti dai seama cat de trist era The Dark Knight daca Nolan gandea ca tine ?

Lasand sarcasmul meu la o parte, filmele astea (Hulk, Hellboy) n-ating nici macar un bun simt estetic, ating doar incasari exagerate. Prea mult se ridicase del Toro cu Labirintul.

Dude,Batman is not pumped-up like Hulk and Hellboy.

Da,trebuie o balanta bine echilibrata, pentru ca de la comic pana la ridicol nu e decat un pas (vezi Fantastic Four, la care am ras in hohote de idiotenia lui ->daca il vedeam in cinema cu Pitbull eram parteneri de ras ). De aceea mi se pare ca cei care fac asemenea filme au o misiune grea: trebuie sa recreeze oarecum atmosfera specifica BD, trebuie sa ii confere eroului o latura umana bine dezvoltata si sa il puna in situatii din care sa ii iasa in evidenta calitatiile. In plus, au de multumit doua categorii de oameni: fanii BD,cei mai duri critici si movie lovers in general...
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 00:55   #20
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by Lecart:
Originally Posted by buticut:
dar mie mi se pare ca infatisarea asta accentueaza ideea de erou desprins din benzile desenate :?

Iti dai seama cat de trist era The Dark Knight daca Nolan gandea ca tine ?

Lasand sarcasmul meu la o parte, filmele astea (Hulk, Hellboy) n-ating nici macar un bun simt estetic, ating doar incasari exagerate. Prea mult se ridicase del Toro cu Labirintul.

Dude,Batman is not pumped-up like Hulk and Hellboy.

Da,trebuie o balanta bine echilibrata, pentru ca de la comic pana la ridicol nu e decat un pas (vezi Fantastic Four, la care am ras in hohote de idiotenia lui ->daca il vedeam in cinema cu Pitbull eram parteneri de ras ). De aceea mi se pare ca cei care fac asemenea filme au o misiune grea: trebuie sa recreeze oarecum atmosfera specifica BD, trebuie sa ii confere eroului o latura umana bine dezvoltata si sa il puna in situatii din care sa ii iasa in evidenta calitatiile. In plus, au de multumit doua categorii de oameni: fanii BD,cei mai duri critici si movie lovers in general...

Ocolesti subiectul, asta ca sa nu spun ca esti efectiv pe langa el.

Am explicat, probabil nu destul de explicit - insa Pitbull a sintetizat corect, ca Hellboy e imbracat in muºama; cert e ca nu asta a fost intentia, nu-ti suna putin stupid sa costumezi eroul intr-o husa de cauciuc ca sa para desprins din BD ? Adica in BD are voie sa fie erou, iar in film are voie sa fie clovn.

BD-urile au avantajul de a capata dimensiune in imaginatia cititorului, de aceea multe BD-uri n-au cum sa treaca pe panza - revenind la ce am spus mai devreme, lasa-i pe hartie, unde le sta bine; sau foloseste sfx-uri incat sa fie film inspirat din BD, nu BD improvizat.

Incercam o ecranizare fidela, daca tot ecranizam.

La fel, remarca referitoare la TDK, n-ai priceput-o. Nu-l comparam pe Batman cu Hulk sau cu Hellboy, era pur si simplu vorba de vibeul redat de Nolan, substanta din coordonatele care au facut din TDK drama, film. Adica film.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells