Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Feb 2003, 12:28   #21
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Cred ca sequelurile se fac datorita conceptiei ca ban la ban trage.

PLus ca un scenariu bun gasesti mai greu, asa incat storci ce poti.

Trebuie sa te contrazic insa cu Nasu. Din punctul meu de vedere a treia parte e slaba rau. A doua tinde spre prima si este un film foarte bun. Ce m-a deranjat insa la continuarile Nasului a fost faptul ca au copiat finalul primei serii cu rezolvari dintr-o bucata.

Cat priveste Terminator al doilea e mai bun din cauza efectelor speciale.

Avertizarea 2 ? Va depinde numai de incasarile primei serii. Cat priveste scenariile posibile acestea tind spre infinit. Se poate intoarce chiar in timp actiunea in perioada in care pe insula lucrurile nu mergeau bine etc...
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 13:47   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
sunt convinsa ca se mai pot spune extrem de multe lucruri pe baza acestui film...dar poate ca nu trebuie explicate chiar totul...ce-ai inteles ai inteles...
nu stiu...anumite continuari le inteleg...sunt filme de actiune, eroul trece prin alte aventuri...dar continuarile la filme gen "Avertizarea" mi se par imbecile si facute numai pentru a mai lua niste bani de la public...si n-am de ce sa-mi doresc sa vad asa ceva!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 14:05   #23
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Sunt de acord cu ricutza ! :lol: Pentru filmul asta eu nu vad o continuare ci un all film, cu o alta "poveste"....cum ar scrie pe afis " from the makers of THE RING"....eeee, asa da, ar fi ceva incitant.. Stiu persoane care vad un film si zic "mama, astept partea a 2-ua" de parca ar mai trebui sa fie una!! O sa ajungem la Terminator 15 si Matrix rerererereincarcat!!! :lol:

Ricutza, vroiam sa te intreb, de ce a facut Samara toate chestiile alea rele, si nu prea m-am prins cu copia, adica trebuiau sa faca o copie sa scape? Atunci tipul ala de la cabana care avea caseta avea de fapt o copie?? Si mama Samarei de ce a aruncat-o de fapt in put!! merci
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 21:32   #24
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
am urmarit discutia voastra (si pe mine m-a omorat filmul asta... ca sa zic asa), si frodo, cred ca pot sa-ti raspund eu la doua dintre intrebari. tipul de la cabana nu avea o copie a casetei. avea originalul. tii minte ca samara spune la spital ca pur si simplu s-a gandit la imaginile din radiografii si ele au aparut? asta s-a intamplat si la hotel. cei patru tineri erau in camera de deasupra putului, si cand au vrut sa inregistreze meciul de fortbal, samara s-a gandit la chestiile alea. si ele pur si simplu au aparut. asta inseamna ca nu a filmat-o nimeni pe mama ei sinucigandu-se, ci samara era acolo, asa cum a fost si pe plaja si a vazut ea caii morti... imaginile de pe caseta sunt gandurile samarei. iar mama samarei a aruncat-o probabil in put cand si-a dat seama de puterile negative ale fetitei. plus ca tatal samarei n-o suporta, iar influenta lui asupra annei era evident foarte puternica
... parerea mea :roll:
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 23:42   #25
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
parerea mea este ca Samara facuse caseta cu ceva timp inainte sa mearga tinerii la cabana...prietena verisoarei lui Rachel stia de posibilitatea existentei acestei casete...eu ma gandesc ca era deja un fel de legenda care circula printre tineri...
Samara face rau intial, pentru a fi ascultata, iar apoi pentru ca i se face rau: este mai intai izolata de tatal ei, este internata in spital si apoi este omorata de mama sa. Motivul pentru care Anna face lucrul asta nu-mi este foarte clar nici mie...si eu as spune ca tot datorita faptului ca isi da seama de puterea Samarei de a face rau...
cat despre copia casetei...parerea mea e ca Samara ii lasa in viata pe cei care o ajuta indirect sa comita cat mai mult rau...Rachel face o copie a casetei, tipul de la cabana inchiriaza si atrage atentia asupra acestei casete...fiecare face rau in variante diferite...si amandoi raman in viata!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 00:18   #26
sorcerer
Junior
 
sorcerer
 
Join Date: Jun 2003
Location: Suceava
Posts: 38
Send a message via Yahoo to sorcerer
The Ring

Si horror-ul asta este fascinant! Dupa ce m-am uitat nu am mai putut sa dorm noaptea. Nu mi-e rusine sa recunosc. Horror de horror!

(*) (*) (*) (*) + 1/2 / (*) (*) (*) (*) (*)
sorcerer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 01:43   #27
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Din pacate, am fost dezamagit de film. M-am convins inca odata ca horror-urile ma plictisesc si ma fac sa adorm. Filmu e bine facut, e bine jucat, dar nu e genul meu. Am mai incercat, la sugestia prietenilor, sa vad niste horror-uri care spuneau ei ca sigur ma vor speria: Evil Dead si Blair Witch Project, dar si la acestea mi s-a facut un somn pe la jumatate si am inceput sa casc..., si am continuat a doua zi dimineata cu restul, parandumi-se la fel de ridicole si plictisitoare. si The Ring la fel.
Asta e... mi-ar fi placut sa simt satisfactia pe care unii se pare ca o simt la acest gen filme. Din fericire exista alte filme care ma ravasesc, ma zdruncina, ma sperie, ma fac sa nu pot dormi noaptea si care nu sunt horror. Conditia e sa aibe ceva realism, nu niste speculatii ieftine, care se simt usor ca sunt doar filme, si sunt facute special pentru a speria.

Hai sa-i dau un 7/10, mai mult din respect pentru Naomi Watts. Poate ca este totusi unul dintre cele mai putin plictisitoare horror-uri pe care le-am vazut.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2003, 19:14   #28
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
M-a mincat in fund si azi noapte m-am uitat la acest film. Recunosc ca m-am speriat de m-am c*cat pe mine, si n-am dormit vreo 3 ore din cauza lui. Multe din intrebarile mele s-au lamurit citind mesajele voastre anterioare. Sint curios daca a citit cineva cartea, daca o are si daca mi-o poate imprumuta. Evident, sa nu fie in original...
Miine noapte mai fac o vizionare cu niste amici, sa moara si ei de inima...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2003, 19:47   #29
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
am vazut si eu filmul in februarie cand a aparut la noi si n-am mai dormit cu lumina stinsa pana prin iunie. zilele trecute am avut si eu o... problema ca toni si m-am uitat la dvd. totul a fost destul de bine pana cand am vazut bonusul. adica intreaga caseta. groaznic. daca a mai vazut-o cineva, il compatimesc. fetusi, sange mult... yuck. nu zic nimic, filmul e grozav facut, dar te si sperie de moarte :o
cu chiu, cu vai, am trecut si de asta, si am vazut ceea ce eu am presupus ca sunt scene din film cazute la montaj. printre ele... o faza in care patronul cabanei e filmat pe o barca, mort in acelasi mod ca noah si adolescentii.
iar la sfarsit... pai la sfarsit o vedem pe rachel intr-un magazin de inchirieri casete video, un angajat incearca sa-i recomande niste filme, printre care si pokemon (!), dar ea il ignora. si ultima scena arata un raft cu multe, multe casete cu titluri colorate, si printre ele, o caseta in carcasa neagra, fara titlu :o acum, nu stiu, poate ma insel eu, dar cred ca scena asta ar trebui sa faca trecerea dintre The Ring 1 si 2 si ca rachel "plantase" caseta pe raft. daca voi aveti o alta parere, spuneti-o
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 17:52   #30
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Varianta japoneza

Varianta japoneza e atit de mishto, incit nu cred ca merita vazuta si cea americana. Nu-i cred pe americani in stare sa faca un film mai horror.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 18:08   #31
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
fraesia: ma uit diseara sa vad daca am si eubonus bla bla la dvd, ca sa vad TOATA CASETA. Daca mai traiesc, aflati miine
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 18:09   #32
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
dan gerose : da-ne-o si noua, in orice format.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2003, 18:27   #33
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
mda, eu nu am si partea cu special bonus dvd bla bla bla. Fraesia, cum facem sa-l vad si eu?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2003, 19:12   #34
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Cum ?

Toni, as putea sa-ti trimit o copie pe CD (format Divx). Cum ?
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2003, 19:15   #35
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
parfum. daca ai putea sa il pui pe un ftp ar fi si mai bine, ar scuti niste bani de expeditie.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2003, 15:35   #36
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Toni, voi incerca sa-l pun pe un ftp si te voi anunta

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 03:16.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2003, 19:22   #37
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
scuze ca raspund asa tarziu, am fost plecata. hmm eu am vazut dvd-ul printr-un sistem elaborat de webcamuri si dvd-playere, ca el, saracul (dvd-ul, adica) era in anglia. nu stiu cum as putea sa te ajut. i l-as cere proprietarului, dar din cate stiu eu, dvd-urile facute in afara nu se potrivesc cu ale noastre. e ceva cu zone si coduri diferite.. nu stiu, nu ma pricep prea bine :oops: iar filmul japonez... mie mi s-a parut mai slab celui american. parerea mea, ca sa citez un stimabil de pe aici :wink:
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2003, 07:19   #38
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Ma yo am net, am si cd-ul divx da cum drak il pun pe ftp?...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2003, 15:47   #39
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
trimite-l prin posta. 10x
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2017, 00:36   #40
leonardo_eduard_elvis
Novice
 
leonardo_eduard_elvis
 
Join Date: Feb 2017
Posts: 1
Cool The Ring

Am si eu o Intrebare ? Fântâna din the ring există în realitate ? Si unde mai exact ...
leonardo_eduard_elvis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells