Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Feb 2003, 21:56   #1
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
The Ring (Avertizarea)

trebuie sa recunosc ca de mult nu m-a mai speriat intr-un asemenea hal un film...a fost super-marfa...mai aveam putin si saream de pe scaun...asta este ceea ce numesc eu un horror in adevaratul sens al cuvantului...atmosfera este superba! mi-a placut totul si povestea, si actorii si imaginile...
sunt insa cateva lucruri care imi sunt usor neclare si stiti ca mie imi place sa inteleg cat mai multe...dar n-o sa le scriu inca pentru ca vreau sa vada mai multe lume filmul...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2003, 22:57   #2
imported_addy
Novice
 
imported_addy
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 22
Sunt de acord cu tine.
Un super film horror.
Sfarsitul este interesant. Nu ma gandisem deloc la varianta asta.
Totusi seamana cu celelalte filme de gen prin faptul ca raul nu poate fi invins (in cazul de fata doar evitat).

Sunt curios ce nu ai inteles. Poate reusesc eu sa te lamuresc. Nu vreau sa mai astept pana vede mai multa lume filmul. 8)
imported_addy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 14:10   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok...iata intrebarile mele(nu le cititi dac nu ati vazut filmul!):
1. de ce Samara desi isi uraste tatal totusi nu-l omoara?
2.ce este cu arsurile de pe mainile personajelor si de pe perete?
3.n-am reusit sa stabilesc daca copacul de la motel a aparut ca rezultat al copacului de pe perete sau invers.
4.de sunt deformate fetele lor in poze?
5. de ce apare sageata care le indica unde sa sape?
6.daca Samara este mutata in grajd dupa ce mama sa este internata la spital, de ce se imbolnaveste Anna?pentru ca eu intelesem initial ca ea innebuneste in principal datorita mortii cailor....dar moartea cailor are loc dupa ce Samara incepe sa locuiasca in grajd...
pentru inceput cred ca sunt suficiente...oricum e foarte dragut din partea ta sa te oferi sa ma lamuresti...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 14:43   #4
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Filmul este unul foarte bun. Sincer sa fiu, nu imi amintesc de vreun singur film prost de la Dreamworks. (Viva S,K&G!)
Este un horror care mi-a placut foarte mult,care intr-adevar iti da de gandit si te face sa meditezi indelung dupa ce l-ai vazut. Modul de filmare al lui Verbinski mi-a placut, la fel si muzica lui Zimmer.
Nu o sa incerc sa raspund la vreo intrebare a "antevorbitoarei", intrucat consider ca la aceste intrebari trebuie sa-ti gasesti singur raspunsul, lucru valabil pentru majoritatea filmelor de acest tip.
Neintelegerea de prima data indeamna la o revizionare, nu-i asa? :wink:
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 17:13   #5
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Ca si cu Matrixul, care, in opinia ta, n-are nici o legatura cu Biblia si in care n-au observat ca Neo a murit, desi ai vazut filmul de cinci ori, nici din The Ring n-ai inteles esentialul... Mergi de-l mai vezi o data... Eu tot mai am sperante petnru tine, ricutzo... :lol: :lol:
__________________
We all go a little mad sometimes
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 19:39   #6
imported_addy
Novice
 
imported_addy
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 22
Nu cred ca pot raspunde la toate intrebarile tale, dar o sa incerc sa raspund la cele la care cred ca am un raspuns.
1. de ce Samara desi isi uraste tatal totusi nu-l omoara?
In final il omoara. Inainte sa se electrocuteze el spune ca nu mai poate suporta soaptele ei.

4.de sunt deformate fetele lor in poze?
Din acelasi motiv pentru care toti cei care mureau aratau ca naiba.

5. de ce apare sageata care le indica unde sa sape?
Nu cred ca era o sageata. Pur si simplu, acolo, podeaua era mai lasata din cauza umezelii provocate de fantana.

O intrebare mai ciudata: De unde a aparut prima caseta video?
imported_addy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 13:13   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Poison, Neo chiar nu moare in Matrix...nu propriu-zis! dar ma rog...asta e oricum alta poveste...
esentialul din The Ring eu cred ca l-am inteles...intrebarile mele nu aveau legatura cu ideea generala ci pur si simplu cu niste aspecte secundare care nu-mi sunt foarte clare, dar care nu-mi afecteaza foarte tare modul in care percep filmul.

revenind la intrebarile mele initiale...In legatura cu fetele deformate...nu stiu daca e acelasi lucru ca si imaginea fetelor din final...imaginea din final e datorata faptului ca sunt extrem de speriati...si inteleg foate bine chestia asta...si eu as arata la fel in locul lor...se poate totusi ca acest lucru sa fie total neimportant si sa nu aiba nici o semnificatie deosebita...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 15:03   #8
airborn
Novice
 
airborn
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 4
:o azi ma duc si eu la the ring... va scriu cand ma intorc, sper sa aveti dreptate ca e unul dintre cele mai bune filme horor...... wish me luck :roll:
__________________
fly on the wings of change
airborn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 22:48   #9
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Sincer filmul asta nu m-a aperiat deloc.A fost interesant,dar in nici un caz inspaimantator cum ma asteptam si cum se vorbea despre el.
Ideea filmului a fost originala.Acum astept partea a doua.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 13:59   #10
airborn
Novice
 
airborn
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 4
mda filmul ce sa zic a avut ceva tensiune, dar am dormit ca un prunc dupa ce l-am vazut, asa ca nu il pot considera un horor, doar un film tensionat, si cu final cam neasteptat, in rest prea putin infricosator.. :cry: pacat, chiar speram sa vad un horor calumea
__________________
fly on the wings of change
airborn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2003, 05:32   #11
THUNDER
Novice
 
THUNDER
 
Join Date: Sep 2002
Posts: 24
Inainte de toate, trebuie sa stii ca The ring este remake al unui film japonez
care la randul sau e o ecranizare dupa o serie de carti scrise de Suzuki Koji (un soi de Stephen King asiatic). In Japonia, The Ring a creat o adevarata nebunie, fiind realizate 5 filme pentru marele ecran si 3 productii de televiziune. In concluzie, varianta americana reprezinta doar o parte din universul The Ring si multe detalii care par ca nu se leaga sunt de fapt referiri subtile la filmele si cartile japoneze.

Originally Posted by ricutza:
1. de ce Samara desi isi uraste tatal totusi nu-l omoara?

nu-l omora, dar il tortureaza psihic (ex. uciderea cailor pe care el ii iubea cel mai mult)

Originally Posted by ricutza:
2.ce este cu arsurile de pe mainile personajelor si de pe perete?

arsurile de pe mainile personajelor. de pe perete, copacul de pe peretele din hambar, imaginile imprimate pe radiografii in clinica unde este internata, si chiar caseta propriu-zisa sunt o manifestare a unei puteri a Samarei prezentata mai in detaliu in carte.


Originally Posted by ricutza:
3.n-am reusit sa stabilesc daca copacul de la motel a aparut ca rezultat al copacului de pe perete sau invers.


Copacul de pe perete e un semn menit sa ajute la localizarea locului mortii Samarei. De fapt aceesta este esenta filmului, Samara vrea ca toata lumea sa cunoasca si sa simta moartea pe care a experimentat-o ea in fantana

Originally Posted by ricutza:
4.de sunt deformate fetele lor in poze?


o varinta ar fi ca asa s-ar fi vazut fata mamei din fantana

Originally Posted by ricutza:
5. de ce apare sageata care le indica unde sa sape?

din acelasi motiv enuntat mai sus. Samara vrea sa fie gasita si povestea ei spusa mai departe (ceea ce se si intampla in finalul filmului)

Originally Posted by ricutza:

6.daca Samara este mutata in grajd dupa ce mama sa este internata la spital, de ce se imbolnaveste Anna?pentru ca eu intelesem initial ca ea innebuneste in principal datorita mortii cailor....dar moartea cailor are loc dupa ce Samara incepe sa locuiasca in grajd...

Anna innebuneste datorita influentei negative a Samarei (localnicii povestesc ca toata insula a trecut printr-o perioda negra cat timp fetita a stat acolo.
THUNDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2003, 23:52   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
raspunurile tale Thunder sunt superbe...cel putin ala cu fetele m-a topit...stiam eu ca trebuie sa existe o explicatie logica! mai am in continuare problema cu arsurile...in principiu Samara le provoaca celorlati suferinte pe care intr-un fel le-a trait si ea sau care au legatura cu evenimentele prin care a trecut... ori ea n-a fost deloc traumatizata de foc...de ce sa apara si copacul ala in flacari si arsurile pe mainile lor?...trebuie sa fie ceva...poate ca atunci cand a fost ea aruncata in fantana era tot apus asa cum l-a vazut Rachel..si poate ca de aici sa vina si obsesia pentru foc...
oricum...stiam ca filmul este un remake...dar nu cred ca vreau sa vad originalul...am auzit ca e mult mai dur!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2003, 19:44   #13
Seven
Novice
 
Seven
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 3
The ring(Amenintarea)

tin sa precizez ca m-am dus la acest film tocmai datorita reclamei pe care i-ati facut-o voi pe forum. Na-m fost dezamagit decat de un singur aspect ca si ultimi participanti la discutie nu am gasit nimic asa de scary la acest film. Te tine intr-adevar incordat intr-o tensiune greu de gasit la alte filme dar atat. Io zic ca se incadreaza unui nou gen de filme de "groaza" foarte popular acum alaturi de "The Others", "Al saselea simt" filme in care tensiunea si sentimentul de a nu stii ce urmeaza dau tot farmecul si justifica banii si timpul acordat. Mi s-a parut genial cum toata sala dadea sa se ridice dupa ce a gasit Rachel corpul Samarei in fantana si au urmat celebrele scene cu imbratisari atat de specifice happy-ending-urilor americane. Credeam toti ca s-a terminat si sincer eram un pic dezamagit desi subiectul filmului fusese tare. Dar stupoare vine replica lui Aidan "dar de ce ai ajutat-o nu stiai ca ea nu doarme niciodata" (parafrazare) si nimeni nu mai stia ce se intampla, ce o sa urmeze si sa-au asezat toti pe scaune curiosi si un pic bulversati sperand sa vada cum se termina totusi filmul asta ciudat. Si n-am fost dezamagiti. Ca sa mai adaug si eu doau intrebari la lista deja expusa as intreba si io 1) De ce copiatul casetei era antidotul(mai vreu si o alta parere) si 2) De ce daca toate imaginile de pe caseta erau elemente reale indicii din realitate care sa duca spre fantana o singura imagine nu si-a gasit "realul" aceea cu oamenii asezati in asa fel incat dadeau impresia unor viemi (poate mi-s-a parut)?
Seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2003, 12:32   #14
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Un film extrem de ciudat, de atmosfera care merita vazut....
Filmul are niste elemente care nu pot fi explicate, cum ar fi:

1. De unde isi are originea caseta!!! De ce modalitatea asta atat de "moderna" de transmitere a unei experiente atat de dramatice...?? - mi s-ar fi parut mult mai interesant ca respectiva caseta sa fie inlocuita cu o ... carte spre exemplu si imaginile respective sa apara in visele "cititorilor" nevinovati...

2. Antidotul la vizionarea casetei, era ca respectiva persoana sa faca o simpla copie. De ce, Rachel, chiar si DUPA ce face copia primeste semne prevestitoare mortii?? (musca, visele, scara, semnul de pe mana)

Oricum filmul, in ciuda acestor mici observatii ramane unul foarte bun pentru mine. Este un film inteligent care te face sa gandesti, in primul rand, misterul fiind atotprezent...
Cei care nu l-ati vazut duceti-va, nu veti avea nimic de pierdut, si o sa aveti ce sa postati pe forum-ul asta :lol:
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2003, 13:54   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Caseta video este facuta de Samara. eu o privesc ca pe un cosmar al ei, si mi se pare ca incepututl filmului promoveaza aceasta idee.
Si eu m-am intrebat de ce Rachel continua sa primeasca semnele mortii. Inainte sa vad finalul, eu credeam ca ea a fost salvata pentru ca a trecut prin experienta Samarei, adica a ajuns sa fie inchisa in put. am fost un pic socata sa vad care era solutia lor dar mi s-a parut si asta foarte interesanta.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 16:46   #16
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu am vazut prea multe filme de graza in ultimul timp.
Am insa la activ filme vechi din perioada Impuscatului gen Haloween, Friday 13, Elm street ( cred ca titlurile sunt aproximative dar cine e in tema stie la care filme ma refer).

Asa incat nu prea ma mai sperie in mod deosebit vreo secventa pentru ca tot ce vine de la Hollywood cam are un tipar si poti sa-ti dai seama ce poate urma. Chestia cu lumea care dadea sa plece se poate expica prin faptul ca sunt novici in ale filmului pentru ca mai in toate raul nu dispare ori pentru ca sa se poata face al nspea sequel ori pentru ca sa te mai perpeleasca un pic.( chestie care nu este neaparat specifica filmelor de graza, se intimpla si la cele de actiune gen Terminator sau la altele gen Fatal attraction in care dupa ce Glen Close a fost voiniceste inecata se mai scoala un pic).

Incerc insa de fiecare data sa cred ca pentru ce se intampla exista o explicatie logica, asa macar ca sa vad daca te poti prinde inainte sa se termine filmul. Atunci insa cand totul este supranatural nu vad ce ai putea face.

Cine a imprimat caseta de exemplu ? Cine a filmat momentul in care mama Samarei se sinucide ? CUm putea sa o filmeze cineva atata timp cand apar secvente care au legatura cu viata reala si altele care nu au ?

Dar daca cineva ar fi distrus caseta in loc sa o reproduca ? Nu ar mai fi murit nimeni niciodata ?

Cine construieste o casa peste un put ?

De ce cei care mureau nu aveau numai o fata scimonosita de frica dar si pielea la fel ca Samara atuni cind iese din televizor? ( ca a unui cadavru vechi )

Poate in episodul doi al filmului vom afla si cum mureau cei care nu erau in preajma unui televizor ( din cei patru care au murit la filmului doi pusti au murit in accident de circulatie ) plus ca nu se spunde daca aveau tot fata schimonosita de frica.

Prea multe intrebari. Ramane insa cred secventa cand Samara ( ? ) crescuta bine ( !! ) , iese din televizor.

Poate vi se pare ciudat, desi apreciez secventa, a fost cool facuta mi-a amintit de o faza dintr-un film de comedie - Top secret. Cine l-a vazut nu poate uita vacile care intra in binoclu.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 04:26   #17
THUNDER
Novice
 
THUNDER
 
Join Date: Sep 2002
Posts: 24
Fetele mortilor aratau ca si cum acestia ar fi murit de dezhidratare, asa se explica si balta de apa din jurul lor, iar caseta nu a fost filmata de nimeni, pur si simplu imaginile au fost "imprimate" de Samara la fel ca si cele de pe radiografii in clinica unde a fost internata. Iesirea din televizor este o iluzie, o hiperbolizare menita sa infricoseze, fizic Samara este moarta si forma in care se manifesta nu cred ca poate fi contestata dpdv logic, sa nu uitam totusi ca au trecut ani buni de la "moartea" ei.

Problema intreruperii ciclului prin distrugea casetei este abordata, ce-i drept nu foarte elegant. Rachel chiar vreo sa arda banda tocmai atunci realizeaza ca isi poate salva fiul daca face o copie a casetei si face o alegere cat se poate de umana.

Din punctul meu de vedere singura "buba" a filmului e chiar finalul, sau mai exact ceea ce se intampla dupa. Daca povestea Samarei ar deveni publica atunci n-ar mai fi nici o problema, toti cei care ar vedea caseta ar scapa multiplicand-o. Evident regulile se pot schimba si subiectul poate evolua in alta directie(buna sau proasta), tot ce sper e ca The Ring 2 sa pastreze acelasi stil imprevizibil.

ps. eu nu as incadra The Ring in categoria de filme de groaza enumerata de tine, diferentele sunt fundamentale, aici intrumentele regizorale sunt misterul, jocul aproape bolnav cu senzatiile spectatorilor, iar dincolo obiectele metelice lucioase si taioase si vopseaua rosie din abundenta.
THUNDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 14:07   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu nu inteleg...chiar toate filmele trebuie sa aiba o continuare? de ce ar mai face cineva The Ring 2? ce-ar mai putea spune? eu sincer sper sa nu existe asa ceva...si oricum, nu intentionez sa vad nici o continuare!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 18:44   #19
Seven
Novice
 
Seven
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 3
De ce ar trebui o continuare? Pt. ca asa ne-a obisnuit Hollywood-ul, ca dupa filme de succes si cu incasari bune sa se faca si o continuare (cel putin). Exemple in acest sens, nenumarate, nu mai e nevoie sa le scriu. Cred ca vor o continuare numai pentru simplul fapt ca tu, ca un impatimit al filmului nu ai cum sa nu-ti doresti sa vezi ce o sa se intample, daca poti sa iti elucidezi din misterele primei parti, etc si vei mai baga mana o data in buzunar si vei mai plati un bilet la cinema (din ce in ce mai mare!!). De asta se fac continuari pentru banii pe care i-ar aduce. Io nu inteleg de ce continuarile sunt in general mai proaste? Sper totusi ca Matrix 2,3 sa fie exceptia.
Seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 06:11   #20
THUNDER
Novice
 
THUNDER
 
Join Date: Sep 2002
Posts: 24
Exagerati. Nu spun ca nu e posibil ca The Ring 2 sa fie o mare porcarie, pe de alta parte insa, nu ma cramponez de idei preconcepute. Intr-adevar, statistic vorbind sequel-uri sunt mai slabe dar exista destule exceptii: de exemplu mie mi-au placut mai mult Godfather 2&3 decat prima parte si ramas infinit mai impresionat de al doilea film Terminator (nu dati, aveam 11 ani :wink: ). In plus, se pare ca Raisen (continuarea japoneza) se ridica cu mult peste primul film iar pentru mine sfarsitul remake-ului american nu e deloc convingator fara o continuare.



consumer
THUNDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells