Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2008, 11:40   #21
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Lecart:

La fel, remarca referitoare la TDK, n-ai priceput-o. Nu-l comparam pe Batman cu Hulk sau cu Hellboy, era pur si simplu vorba de vibeul redat de Nolan, substanta din coordonatele care au facut din TDK drama, film. Adica film.

E cam greu de comparat TDK cu Hellboy, pentru ca in primul, psihologia personajelor e pe primul plan...Batman are mai mult potential decat Hellboy,e mai complex, in timp ce Hellboy e ceva mai liniar, nu se dau atatea lupte interioare in el. Nolan a avut o poveste de spus, del Toro a avut o lume fantastica de creat,in care plaseaza aceste personaje.Batman-ul nu are acest element fantasy, astfel isi permite sa fie mai "serios". Sigur, fiecare director cu viziunea lui, dar desi lui Hellboy II i-a lipsit un storyline bine dezvoltat, a excelat in restul capitolelor and that's fine with me, pentru ca nu aveam pretentii pentru ceva mai mult. Legat de felul in care "l-au facut" pe Hellboy,unora le place,altora nu,ata ete. Iti respect opinia...
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2008, 20:04   #22
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Lecart:
Originally Posted by buticut:
dar mie mi se pare ca infatisarea asta accentueaza ideea de erou desprins din benzile desenate :?

Iti dai seama cat de trist era The Dark Knight daca Nolan gandea ca tine ?

Lasand sarcasmul meu la o parte, filmele astea (Hulk, Hellboy) n-ating nici macar un bun simt estetic, ating doar incasari exagerate. Prea mult se ridicase del Toro cu Labirintul.
Bine,bine,prima data am avut si eu un oarece mic soc,nu-i vorba de cauciuc,e vorba ca e cam nereusit Hellboy,ca aparitie...In primul film,Abe Sapien arata de exemplu mult mai artificial-gumilastic,in al doilea Del Toro face treaba buna cu 3 Deu'..Sunt niste filme cu super eroi care innebunesc copiii,ce pretentii sa ai..Hellboy e mai "tanar" nu e asa popular..e si cam scary,mult mai paradoxal decat ceilalti,latura lui negativa (si in nume si in look) e pregnanta..(fata de Spider,Bat-oamenii)
"Labirintul lui Pan" suks,Del Toro are imagini si personaje frumoase,interesante,captivante,shocante,uluitoare , in general dar povesti si scopuri de KKt.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 11:14   #23
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Dupa parerea mea este buna si aceasta a doua realizare si demna de luat in considerare...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells