Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Dec 2009, 10:25   #21
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Am terminat de citit saptamana trecuta, Simbolul Pierdul... marca Dan Brown ! Mi s-a parut peste celelate carti din serie... De data asta profesorul Langdon... vede granita dintre viata si moarte la propriu ! Chiar vreau sa vad ce regizor se incumeta sa faca si filmul ! O sa fie o adevarata provocare !


Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 12:21   #22
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
e o carte pierduta. dan brown asta e un scriitoras pierdut printre altii.
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 13:27   #23
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Deja s-a tradus? S-au grabit oamenii. Din cate am inteles e cu masoni la Washington
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 14:59   #24
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Originally Posted by miercuri:
Deja s-a tradus? S-au grabit oamenii. Din cate am inteles e cu masoni la Washington

Pai eu am cumparat-o in avans de acum 2 luni si pe baza cuponului am ridicat-o din libraria Noi saptamana trecuta... A iesit spre vanzare un fel de limited edition inainte de lansarea oficiala. Si da...e cu masoni la Washington ! Si e chiar foarte palpitanta actiunea...
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 19:43   #25
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Stephen King - Shining
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 22:01   #26
TZurtzur
Junior
 
TZurtzur
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 35


DACA TI-A PLACUT SCOALA, MUNCA O SA-TI PLACA SI MAI MULT

Ultima carte a lui Welsh cuprinde 5 povestiri, cu iz grotesc si final imprevizibil.
As vrea sa-mi fi placut toate, dar din pacate doar 2 mi s-au parut interesante.
TZurtzur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 22:17   #27
TZurtzur
Junior
 
TZurtzur
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 35
''Sentimentul de impostura '' trebuie sa recunosc, nu am citit-o, dar am 2 prieteni care mi-au zis ca e o mare ineptie, desi apoi au facut apoi recenzii favorabile (pt a face publicitate).
TZurtzur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 12:03   #28
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
[quote=bremen1980]Ai avut vreodata sentimentul ca nu meriti lucrurile pe care le ai ??Simti ca ocupi un post pentru care altul ar fi mai bun decit tine ??Te miri cum de te iubeste femeia (barbatul) desi ar putea gasi pe altul (alta ) de zece ori mai destept/frumos/bogat decit tine ?Simti ca poti pierde tot ce ai realizat deoarece este cladit pe ceva subred -tu .Inseamna ca esti un IMPOSTOR


Raspuns la intrebarile de mai sus: DA

Ultima mea carte citita - Cum sa prinzi pestele cel mare de David Lynch. Meditatie transcedentala, cum sa faci sa te simti bine printre oameni, cum sa te linistesti ca te apuca amocul, cum sa vezi lumea. Cum sa fii creativ si ce este bine sa simti. Printre picaturi aflam si multe lucruri despre filmele lui, cum le-a facut, cum le-a simtit.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 12:05   #29
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by bremen1980:
Ai avut vreodata sentimentul ca nu meriti lucrurile pe care le ai ??Simti ca ocupi un post pentru care altul ar fi mai bun decit tine ??Te miri cum de te iubeste femeia (barbatul) desi ar putea gasi pe altul (alta ) de zece ori mai destept/frumos/bogat decit tine ?Simti ca poti pierde tot ce ai realizat deoarece este cladit pe ceva subred -tu .Inseamna ca esti un IMPOSTOR

Raspuns la intrebarile de mai sus: DA

Ultima mea carte citita - Cum sa prinzi pestele cel mare de David Lynch. Meditatie transcedentala, cum sa faci sa te simti bine printre oameni, cum sa te linistesti ca te apuca amocul, cum sa vezi lumea. Cum sa fii creativ si ce este bine sa simti. Printre picaturi aflam si multe lucruri despre filmele lui, cum le-a facut, cum le-a simtit.

Last edited by StefanDo : 16 Dec 2009 at 12:11.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 12:10   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
De ce nu-mi merge quote-ul?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 12:11   #31
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ai uitat sa pui un /
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 20:39   #32
Ancient
Novice
 
Ancient
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Unde se avanta vulturii [ Where Eagles Dare ] - Alistair MacLean
Ancient is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 21:02   #33
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Iti recomand si filmul. Cartea e superba, am citit-o de doua ori si a doua oara mi-a placut mai mult. O alta carte buna a lui Alistar MacLean este "The Guns of Navarone". Carte ecranizata la randul ei cu Anthony Quinn in distributie.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 15:12   #34
Ancient
Novice
 
Ancient
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
am vazut si filmul,da cum! In ziua in care am terminat cartea mi-am descarcat filmul. ( defapt mai am de urmarit ultimele 15 minute din film) - dar ma deranjeaza ca filmul sufera unele modificari fata de carte.
Ancient is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 15:18   #35
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Parca si numele unor personaje sunt schimbate, nu?
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 16:03   #36
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by bremen1980:
Ai avut vreodata sentimentul ca nu meriti lucrurile pe care le ai ??Simti ca ocupi un post pentru care altul ar fi mai bun decit tine ??Te miri cum de te iubeste femeia (barbatul) desi ar putea gasi pe altul (alta ) de zece ori mai destept/frumos/bogat decit tine ?Simti ca poti pierde tot ce ai realizat deoarece este cladit pe ceva subred -tu .Inseamna ca esti un IMPOSTOR

Raspuns la intrebarile de mai sus: DA

Ultima mea carte citita - Cum sa prinzi pestele cel mare de David Lynch. Meditatie transcedentala, cum sa faci sa te simti bine printre oameni, cum sa te linistesti ca te apuca amocul, cum sa vezi lumea. Cum sa fii creativ si ce este bine sa simti. Printre picaturi aflam si multe lucruri despre filmele lui, cum le-a facut, cum le-a simtit.

A aparut si versiunea in limba romana? Eu am un exemplar comandat din US, eram curios daca au scos-o si romanii. Se vorbea la un moment dat si de traducerea in ro a cartii Lynch on Lynch dar nu stiu daca s-a mai realizat... Il prefer pe Lynch atunci cind vorbeste despre filme (fascinant), decit atunci cind o ia pe razoare cu meditatiile lui (plictisitor, chiar enervant)...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 16:07   #37
Ancient
Novice
 
Ancient
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Originally Posted by Kramer:
Parca si numele unor personaje sunt schimbate, nu?

Da,numele celor 3 tradatori -care sunt destul de stersi in film fata de carte ; si unde mai pun ca Clint Eastwood,desi isi interpreteaza rolul formidabil,nu e potrivit pentru personajul Schaffer (acesta fiind scund,si foarte glumet - exact opusul personajului pe care Clint il interpreteaza).

Last edited by Ancient : 19 Dec 2009 at 20:31.
Ancient is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 16:32   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@Windom

Da, a aparut si in romana de ceva vreme, minim 2 ani cartea lui Lynch despre Cum sa prinzi pestele cel mare. Initial am tratat cartea la fel, am zis wtf meditatie transcedentala, ce-i cu dubioseniile astea? Insa daca te apuci s-o citesti relaxat, fara judecati de valoare inainte, o sa vezi ca e chiar foarte natural si logic modul in care exlica Lynch geneza ideilor sale, cum isi explica el copilaria si cariera, optiunile in viata....mai mult decat atat, mi-a trezit o curiozitate reala despre centrele de meditatie unde cica esti lasat intr-o camera singur sa meditezi, desigur, cu un anume ambient si o anume mantra.

Plu ca, repet, ai bonusul unor povestiri despre filmele lui deci nu citesti cartea degeaba, ea iti face o introducere mai mult decat demna in lumea creatiei lui.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 18:39   #39
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am citit si eu cartea si a fost o experienta placuta, insa mult mai fascinanta mi s-a parut Lynch on Lynch, acolo descoperi mai multe despre Lynch, ca regizor, ca om, despre ideile, ciudateniile sale. Ceea ce nu prea imi place la el, in ultima vreme, este faptul ca regizorul a lasat locul "spiritualistului", nu se mai prea ocupa de film, vorbeste despre pacea mondiala, tine conferinte, umbla prin toata lumea si parca s-a saturat de facut filme. Mediteaza de pe vremea lui Eraserhead, daca nu ma insel, insa acum a ajuns ca asta sa-i ocupe tot timpul se pare...

Mai jos, un interviu destul de interesant (acolo unde vorbeste despre filme) cu el:

http://fora.tv/2009/11/15/David_Lynch_in_Conversation

Eu am fost abonat citeva luni la davidlynch.com si cu prilejul asta am fost invitat in Bucuresti la o conferinta pe tema meditatiei transcedentale (nu de catre el, de catre altcineva) insa nu am reusit sa ajung. Ca in cazul comunismului, ideile sint ok insa mult prea naive si greu de pus in practica...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 19 Dec 2009 at 18:44.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 20:26   #40
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
am vazut si eu interviul... mi-a placut cand a vorbit de felul in care face legaturile intre idei si cum il inspira anumite experiente.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells