Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jun 2018, 19:09   #1
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
ZONA (accesul permis doar ideilor)

Toți filozofii, gânditorii și oamenii de știință sunt bineveniți! Să curgă ideile!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2018, 22:22   #2
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
muie steaua!
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2018, 12:04   #3
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
Ahem... Facem așa: ștergem urarea de mai sus, sau îi dăm un șut metempsihotic în urarea din prima postare, căreia ne alăturăm cu toată convingerea. Prin urmare: să curgă ideile (ca golurile în poarta dușmanilor)!
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2018, 15:12   #4
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by klute:
muie steaua!

Um, de-aș fi fost pe terenul verde, m-aș fi gândit la cu totul altceva, dar, fiindcă suntem pe terenul gri, mă gândesc la steaua aia cum stă cocoțată pe bolta cerească, acolo unde nu o putem atinge cu mâna, dar o putem atinge cu mintea, inima și sufletul, simbolizând Țelul spre care tindem cu toții.
Deci, nu greșesc dacă afirm că steaua aia e mai specială, fiindcă e muma tuturor stelelor, regina, suprema ?



Deci să răsară stelele, pardon, ideile! Către La steaua! (alta decât steaua biblică, ori steaua eminesciană)
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2018, 19:54   #5
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by klute:
Prin urmare: să curgă ideile (ca golurile în poarta dușmanilor)!

Ideea mea( fixa!) acum, este ca Neymar trebuie sa scoata al saselea titlu.

https://www.youtube.com/watch?v=u8VLBisyRfY
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 10:48   #6
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Ca si ganditor nu-mi permit sa-mi expun ideile din teama ca Rodin ma va transforma in stana de piatra.Desi nu mi-l insusesc, primul cuvant din ideea lui Klute e pertinent tinand cont de faptul ca a devenit sport national pe Facebook si in piete.
Chiar as dori sa expun o idee dar astazi e una cam trista.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 10:57   #7
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Asta noapte grindina mi-a distrus ciresele negre.Cine a castigat si cine a pierdut ? Albul sau negrul ?
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 18:05   #8
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
De ce să nu ne permitem, de ce să fim bolnăvicios de discreți? De ce să nu practicăm, pînă la urmă, sporturi populare? Se poate juca și fără faulturi, și fără trișerie. Toate lucrurile de pe lumea asta au (cel puțin) două fețe - una albă și una neagră. Chiar și noțiunile. Dacă vine un idiot (să-l numim "klute") și discreditează o idee sau o noțiune, precum cea de muie, înseamnă că trebuie să ne luăm după el? Nu știm mai mult, nu știm mai bine? Ideile și-au găsit de-a lungul aventurii umane tot felul de vehicule. Tastatura e doar unul dintre ele, perfect legitim, de altfel. Dar, spre deosebire de ea, muia are o istorie venerabilă. Ba chiar, filozoficește vorbind, se poate afirma că... la început a fost muianul. Ideea, piața, agora (drept e că și cucuta) - pe toate le-a îmbrățișat, peste tot s-a băgat, pe toate le-a înghițit, nimic nu i-a fost străin. Trebuie curaj, trebuie sînge rece, cu toții, gînditori și quasi gînditori, avem ceva de învățat de la Neymar, mai puțin focul din dribling, care nu poate fi predat.
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 18:20   #9
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Klute: In ultimul timp citesc destul de mult,dar nimic nu m-a impresionat atat de puternic.Imi pare bine ca am postat,altminteri nu as fi resimtit o asa emotie la comentariul tau.Fara exagerare,fara resentimente si cu o mare consideratie iti multumesc ! Niciodata nu-i tarziu sa inveti iar cu un mentor ca tine i-ar sta bine oricui.Te rog sa nu ma contrazici in ceea ce ti-am spus,altminteri imi voi pierde respectul de sine

Last edited by simpleminds : 16 Jun 2018 at 19:08.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 18:32   #10
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:
Ca si ganditor nu-mi permit sa-mi expun ideile din teama ca Rodin ma va transforma in stana de piatra.Desi nu mi-l insusesc, primul cuvant din ideea lui Klute e pertinent tinand cont de faptul ca a devenit sport national pe Facebook si in piete.
Chiar as dori sa expun o idee dar astazi e una cam trista.

Consider că un gînditor adevărat știe când să tacă și când să-și afirme propriile concepții. Din fericire, au trecut vremurile când intelectualii erau perescutați și nu puteau/nu aveau voie să gândească în public
Aici ai toată libertatea! Curaj! Te vei simți mai bine.

Originally Posted by simpleminds:
Asta noapte grindina mi-a distrus ciresele negre.Cine a castigat si cine a pierdut ? Albul sau negrul ?

Precum zicea K, există 2 fețe arhicunoscute, dar mai există și mijlocul. Zona gri, zona neutră.
Totuși, chiar trebuie să vorbim de câștiguri aici? Este un joc între tine și natură ? Între tine și starea naturală a mersului firesc al naturii ? De nu s-ar exprima prin anotimpuri, natura nu ar putea fi sănătoasă și fertilă pentru cireșele tale. Pe termen scurt, am putea spune că ai suferit o pagubă (să sperăm că minoră). Pe termen lung este un fapt viabil, în sensul că pământul din zona respectivă și-a primit "combustibilul", deși s-a întâmplat prin calea distrugerii, nu prin cea dorită de tine. Tot ce trebuie să faci este să regăsești frumusețea-n jurul tău pentru a avea chemarea de a mai trăi încă un an.
Na, poți să nu iei seamă la tot ce aberez eu.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 19:08   #11
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
OK, simpleminds, nu te contrazic, dar pentru asta ramîi dator cu o vișinată, grindina păcii!
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 20:20   #12
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Cretzulynne :Gandirea,curajul,natura,frumusetea si speranta,sunt concepte,fapte, pe care le-am trait si experimentat.
Imi pare bine,ca aici si acum, exista cineva care povestindu-le intr-un mod gratios sa mi le reaminteasca.
De aceea multumesc celei care si-a gasit ragazul sa innobileze cuvintele cu stropi de blanda lumina.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 20:43   #13
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Originally Posted by klute:
OK, simpleminds, nu te contrazic, dar pentru asta ramîi dator cu o vișinată, grindina păcii!

asa sa fie! o pace visinie !
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 21:19   #14
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ce dulce ești! Mulțumesc!
Uite, Universul e de acord. Mi-a trimis pe prima pagină de FB un clip în concordanță cu cele amintite.
https://www.facebook.com/pg/mmotivation.ro/videos/
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2018, 08:29   #15
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
(Ce fac copiii ăștia! Ce face White ?! Mă curtează ?! Nu, nu-ți închipui prostii. Monistul ăsta are nevoie de ajutor, de o mână feminină. Ai uitat că ești Kurisu, deși în general ești Haruhi / Naru... Și ce tot îndrugă Twinsen ?! Ce asiatică?! I s-a urcat la cap toate fundurile coreencelor ? Ar vrea el să fiu io asiatica! Nope! Am zis, și o știe prea bine, că sunt o geto-dacă get-beget. Să se uite la amintiri. Da!
Deși nu-i rea ideea... Cine știe, poate stră-stră-stră-stră-stră-stră-stră-stră- * 300 au migrat și prin zona aia de jos, și prin zona Americii... Doar de aia mă simt fără națiune și nu sunt patrioată. Fiindcă nu mi-a plăcut niciodată să fiu asemănată personalității locului în care trăiesc. Mereu am fost o cetățeană extraterestră. Ah... like that melody dualista și duala de mine! )
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2018, 17:04   #16
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
Erasmus din Rotterdam(1466-1536),scrisoare catre Thomas Morus*Doar prostia încetineşte scurgerea tinereţii şi alungă nesuferita bătrâneţe*,din Elogiul nebuniei sau discurs despre lauda prostiei,1508 -
(Însuşi Hristos, care nu e altceva decât înţelepciunea Tatălui, a împrumutat cumva prostia lumii pentru a-i mântui de ea pe oameni, odată ce s-a făcut om. Mântuitorul a luat asupră-i povara prostiei, ca şi pe a păcatului, pentru a lecui pe muritori de ele şi a le stârpi)
&
(Oricât m-ar defăima muritorii – ştiu bine cât de rău e încondeiată Prostia chiar în ochii celor mai proşti – susţin, totuşi, că eu, asta, sunt singura care, prin purtarea mea, înveselesc şi pe zei şi pe oameni. Apoi e sinceră spunând că nu trebuie să se ascundă pentru că o dă de gol chiar înfăţişarea ei.Se prezintă drept fiica lui Plutus, zeul avuţiei, şi al nimfei Neotes cea nurlie, având drept soaţe: iubirea de sine, linguşeala, trândăvia, plăcerea, pofta, sminteala!)
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2018, 17:33   #17
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by White1:
Asta inseamna ca am avut dreptate? 8-| Ce "surpriza" Faina poza cu W(oland). Gata.
P.S. Putea sa bage si Maniheism acolo si eram complet satisfacut 8-| Gata.

Ai avut dreptate 50%. Cuvintele alea sunt asemănătoare, nu egale. Gata.

Maniheism ? Luminează-mă, te rog.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2018, 00:10   #18
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Google 8-|
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2018, 00:23   #19
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Googleted. Bleah. Un cuvânt care sună așa de frumos e legat de ceva fantastic, la un nivel primar...
De ce ai adus vorba de el ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2018, 01:18   #20
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pentru ca se potrivea in lista dualismelor, evident 8-| Vezi ca povestile alea fantastice pe care le inventau si le spuneau oamenii nu erau complet divortate de realitate, erau incercarea lor de a "face sens" din lume si a gasi moduri potrivite de a actiona in ea. Acum ca avem metode mai sofisticate de a interactiona cu realitatea (si nu datorita faptului ca suntem noi mai destepti ci pentru ca au fost altii) se prea poate sa le privim cu dispret si superioritate dar cred ca e o atitudine gresita (pe care si eu am avut-o pana acum nu foarte multa vreme).
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells