Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2018, 22:43   #21
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Legende. Asta inseamna cantat live, nu cu CD-ul mergand pe fundal. Apropo, cum vi se par rochiile? Intrebarea e mai ales pentru doamne/domnisoare, ca sincer eu nu imi dau seama daca e kitch groaznic, flamboyance sau arta.

https://www.youtube.com/watch?v=02AikPhCK-o
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2018, 12:53   #22
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Love the melancholy in this one:

https://www.youtube.com/watch?v=z3vrXXQC6a0
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 09:48   #23
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Au avut ceva de asteptat fanii Blackpink, aproape un an. 30 de milioane views in mai putin de 24 de ore e insane, chiar si dupa standardele kop-ului.

https://www.youtube.com/watch?v=IHNzOHi8sJs
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2018, 23:23   #24
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Taeyeon getting personal
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2018, 14:01   #25
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:



__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2018, 16:55   #26
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
https://youtu.be/IjAl0SM3Fc4

Sper sa fie bun linkul asta, postez de pe mobil si e mai greu sa verific.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2018, 17:10   #27
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
A inceput cel mai asteptat show tv din k-pop, Produce 48. Ca sa intelegeti despre ce e vorba, trebuie o explicatie despre cum functioneaza sistemul. Sunt enorm de multi baieti si fete care vor sa devina staruri in k-pop. Dar calea obligatorie pentru asta e sa treci intai de o auditie organizata de o companie. Foarte putini reusesc asta si e doar primul pas - din acel moment esti trainee. Compania iti ofera cursuri intensive in care te invata tot, de la canto si dans pana la limbi straine. Perioada de trainee poate dura si zece ani de zile, in care muncesti enorm si nu esti de obicei platit. Banii si faima pot sa vina in momentul in care iti faci debutul, adica atunci cand compania te lanseaza pe piata, de obicei ca membru a unui grup. Insa foarte mult trainees nu sunt selectati niciodata pentru debut, iar din grupurile care debuteaza marea majoritate nu au succes. K-pop-ul e o lume foarte dura...

Ca sa revenim la Produce 48, e un survival show in care 48 de trainees de la diferite companii din Coreea si 48 de idoli din Japonia concureaza pentru a-si face debutul intr-un grup international de 12 fete. Spectatorii sunt cei care decid invingatorii si pe parcurs concurentele care nu sunt votate sunt eliminate. Datorita popularitatii uriase a Produce 48 sansele ca grupul rezultat sa aiba succes sunt foarte mari, pentru ca membrii devin cunoscuti deja publicului si in fond sunt alesi de el.

Showul cum ziceam de abia a inceput, ieri a aparut episodul 2 si se gaseste in multe locuri pe net, de exemplu: http://kshow123.net/show/produce-48/episode-1.html
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2018, 23:35   #28
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
Sunt enorm de multi baieti si fete care vor sa devina staruri in k-pop. Dar calea obligatorie pentru asta e sa treci intai de o auditie organizata de o companie. Foarte putini reusesc asta si e doar primul pas - din acel moment esti trainee. Compania iti ofera cursuri intensive in care te invata tot, de la canto si dans pana la limbi straine. Perioada de trainee poate dura si zece ani de zile, in care muncesti enorm si nu esti de obicei platit. Banii si faima pot sa vina in momentul in care iti faci debutul, adica atunci cand compania te lanseaza pe piata, de obicei ca membru a unui grup. Insa foarte mult trainees nu sunt selectati niciodata pentru debut, iar din grupurile care debuteaza marea majoritate nu au succes. K-pop-ul e o lume foarte dura...

... iar această lume este îndulcită-n anime-urile japoneze precum

IDOLiSH7

Shounen Hollywood: Holly Stage for 49

Million Doll

Tsukipro The Animation

Aikatsu!

The iDOLM@STER

Love Live! Sunshine!!

AKB0048

Wake Up, Girls!

Starmyu

B-Project: Kodou*Ambitious
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2018, 00:05   #29
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sunt mari diferente intre idolii japonezi si cei coreeni, dupa cum se vede si la Produce 48. Pe mine nu m-a atras inca niciun grup japonez, coreeni sunt cu ani lumina in fata lor.

In ceea ce priveste survival show-urile pentru formarea unui grup, e fascinant ca reprezinta cu adevarat viata. Adica nu e ca emisiunile in care un grup de nauci e dus pe o insula si se joaca de-a supravieturea pe acolo. Si nu sunt nici ceva gen "Vocea Romaniei" cand pica unii din luna pe acolo, devin faimosi o saptamana si apoi nu mai aude nimeni ever de ei. Nu, in showuri ca Produce 48 ai sansa sa arati ce ai muncit ani de zile, iar diferenta intra a invinge sau nu iti schimba un mod fundamental destinul. Uite de exemplu showul Sixteen, care a format Twice. Invingatoarele sunt acum sueprstaruri la nivel mondial, dau concerte in fata a zeci de mii de fani, ca sa nu mai mai vorbim de milioanele de dolari in conturi. Cele care au pierdut sunt cam pe nicaieri deocamdata, cu exceptia lui Somi, care si ea si-a facut debutul ulterior tot prin alt survival show. Genul asta de "drama" nu e una artificiala, e cat se poate de reala. Participantii cam isi joaca viata acolo.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2018, 15:36   #30
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Man, altceva am vrut sa zic. Nu-i nimica. Nu ma lua-n seama.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2018, 19:42   #31
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Twice comeback: https://www.youtube.com/watch?v=Fm5iP0S1z9w

Ca prima impresie, melodie de vara, nu-i rea, dar nici memorabila. Are niste insertii electronice bine lucrate. Sub What is Love la toate capitolele, excepand Twice in costume de baie. 10 milioane views in in 8 ore nu-i rau, faca concurenta serioasa Blackpink-ului.

Din ce a aparut recent personal prefer Cookie jar-ul de la Red Velvet. Melodie catchy si videoclip destul de inteligent.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2018, 12:34   #32
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Yup, Red Velvet

Top melodii (10/31)

1. Bad Boy
2. Cookie Jar
3. Be Natural
4. Dumb Dumb
5. Peek-A-Boo
6. One Of These Nights
7. Ice Cream Cake
8. Rookie
9. Look
10. Russian Roulette

Top videoclipuri (5/14)

1. Bad Boy
2. Dumb Dumb
3. Ice Cream Cake
4. Peek-A-Boo
5. Be Natural

Cretzulynne's Top (totul se pupă - ritm, culoare, videoclip etc., deci este un top subiectiv)

1. Bad Boy

2. Be Natural
3. Dumb Dumb
4. One Of These Nights
5. Peek-A-Boo
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 10 Jul 2018 at 12:40.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2018, 13:15   #33
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Exo - Ko Ko Bop - melodia asta a câștigat un premiu de cântecul anului.
Ce zici, T ?
Is a boy band!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2018, 19:38   #34
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Red Velvet imi plac tocmai pentru touch-ul de originalitate pe care il au si de aia m-a surprins ca Bad Boy e pe primul loc in topul tau. Adica na, a avut mare succes si e o melodie buna, dar e k-pop destul de tipic. Si Red Flavor pe nicaieri in topuri? It's kind of their iconic song.

Melodii:
1) Peek-A-Boo
3) Cookie Jar
3) Ice Cream Cake

Videoclipuri:
1) Peek-A-Boo
2) Rookie
3) Dumb Dumb

P.S. 1: Exo-ul suna bine de tot.
P.S. 2: Descoper ca Dance the Night Away e primul title track de la Twice pe care efectiv nu-l pot asculta pana la capat fara sa adorm. Nu ma indoiesc ca va avea mare succes, dar melodic vorbind it's so generic.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2018, 23:06   #35
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Am făcut topurile alea fiindcă știam de trupa asta datorită lui Wish Tree.
Red Flavor o fi iconică, dar e la coadă de tot... sorry.
Bad Boy reprezintă cel mai bine trupa asta. Iar alea 118 milioane de vizionări... spun ceva, mai ales că e recordul pentru trupa asta. Nu-i altul mai celebru. Na, să nu crezi că am ales pe criteriul ăsta, ci fiindcă chiar e cea mai bună de la Red Velvet de până acum.
Peek-A-Boo ... parcă zici că e reclamă special pentru A Night at the McDonald...hai gata cu critica. Mă bag la un nou serial coreean

P.S. Ia-o mai ușor cu acel "bine de tot" . Vrei să facă infarct W ?!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2018, 02:08   #36
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
(sau sa faca infarct C cand realizeaza ca lui W nu-i pasa destul cat sa faca infarct ?!)
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2018, 11:04   #37
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Hopa! Am depistat o urmă de urs! Deci trăiește! Așa-l vreau! Detașat și confortabil-n bârlogul său. Așa-i șade cel mai bine!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2018, 03:52   #38
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Produce 48 on fire: https://www.youtube.com/watch?v=wo1_es8vOXQ

E un pic de problema totusi amestecul de idoli din Japonia si Coreea. Daca ne uitam la primul sezon, parca era ceva mai bine: https://www.youtube.com/watch?v=QwgrVZ0uFXE
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2018, 23:12   #39
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
And the summer songs keep on coming: https://www.youtube.com/watch?v=6AZ3BAydZqI Nu-i rau, Kard sunt potriviti pentru genul asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2018, 00:18   #40
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Produce 48 closing to the end. Mai putin de 2 saptamani ramase.

https://www.youtube.com/watch?v=qVDziFxB_Eo
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells