Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2004, 23:57   #21
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by zizi:
itzi zic eu de curci: ghici cine a filmat plimbarea lui chishu in jurul lumii?
Care plimbare in jurul lumii e unul din cele mai jalnice reportaje de calatorie din cate mi-au vazut mie ochisorii...pe cuvantul meu de om care n-a pierdut nici un episod din Globe Trekker
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2004, 11:41   #22
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by Danny:
off-topic...dakino se mai tine?

Eu stiu ca nu ... Cel putin asa a declarat Chisu mai pe la inceputul anului
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2004, 23:23   #23
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Ar fi culmea sa se mai tina. Noi care producem 0,7 filme/an...sa avem n-spe festivaluri de film...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 10:19   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mie mi-a zis chishu, la tiff, k i-a pus 'mortu-n' brate (dakino adik) lui lucian georgescu... si k, deci, se mai tine... da stiti cum e-n romania: azi zic una, miine nu mai fac nici aia, nici ailalta, da primesc bani pentru altceva. c-asa e-n tenis.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 18:43   #25
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Si daca o sa faca Georgescu iarasi grandomanii din alea gen petrecerea Durex si workshopul Durex...Oricum, DaKino a fost mereu o laba trista, prilej de hotie legitimizata.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 00:04   #26
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Ce-mi vazura ochisorii....La Mala Educacion la Anonimul. There is no god (decat daca se muta festivalul cu 10 zile mai tarziu)
provocare!
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 10:11   #27
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
+ coffee and cigarettes a lui jarmusch
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 21:48   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
pe care eu il am pe cd si e varza, numai vorbe si dialoguri de capu' lui, scrum si fumuri.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 22:30   #29
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
merge careva dintre voi la festival? eu ajung aproape sigur miercuri seara la sf. gheorghe.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 23:00   #30
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
dati un pm sau ceva cei care ajungeti, poate ne vedem acolo
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2004, 08:39   #31
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ma tem k vei fi singurul...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2004, 10:22   #32
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
filmele de la festival vin si in bucuresti, asa zic gazetele.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2004, 13:50   #33
ArizonaDream
Novice
 
ArizonaDream
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 1
Send a message via Yahoo to ArizonaDream
Lucian Georgescu

AMBRA BLU,

Care-i treaba cu grandomaniile de la Durex? Io chiar colectzionez material despre el ca mi se pare tare pestritz tipu' in convingeri. I-am vazut desfasurarile la AER si-n alte jurii cu o morga supersuficienta. Dar de Durex nu stiu si ma simt frustrata.

Tnx :huh:
__________________
Legea lui Ohm: Iesti Ohm cu mine, sint Ohm cu tine
ArizonaDream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2004, 13:02   #34
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
mama lor... pai daca si ei strica Dunarea...
"Festivalului International de Film Independent “Anonimul” de la Sf. Gheorghe - Delta Dunarii are o mare miza ecologica, a declarat la o conferinta de presa, presedintele Fundatiei Anonimul, Sorin Marin, initiatorul si finantatorul acestei manifestari cinematografice, care se va desfasura in perioada 17-22 august. “Delta Dunarii are o frumusete unica pe pamant si am dorit sa demonstrez printr-un festival de film ca Romania inseamna mult mai mult decat ceea ce se prezinta prin anumite imagini despre noi in lume”, a spus Sorin Marin, care a construit la Sf. Gheorghe - bratul sudic al Dunarii - “Satul Cinema”, un spatiu destinat acestui festival si nu numai, care pastreaza frumusetea locului, nealterand zona cu civilizatia industriala. “Am cumparat mult teren la Sf. Gheorghe pentru a conserva acest loc, ca sa nu vina altcineva sa construiasca ceva urat”, a specificat presedintele Fundatiei Anonimul, subliniind ca in “Satul Cinema” s-au construit multe spatii de cazare pentru participantii la festival. Sorin Marin, fost om de afaceri, a mentionat cateva obiective importante pe care le-a avut in vedere la aceasta prima editie a Festivalului “Anonimul”: promovarea unei manifestari neconventionale, care sa incurajeze exprimarea artistica libera; o participare cat mai numeroasa; o buna mediatizare interna si internationala; invitarea unei personalitati a cinematografiei mondiale. In acest an invitatul este Liviu Ciulei, care este si presedinte de onoare al festivalului si al carui film, realizat cu 40 de ani in urma - “Padurea spanzuratilor” (Premiul de regie la Cannes, 1965) -, va deschide “Anonimul”. Festivalul este competitional, concursul urmand sa se desfasoare pe trei sectiuni - Lungmetraj, Documentar si Scurtmetraj. La sectiunea Lungmetraj vor intra in competitie 11 productii cinematografice (au fost inscrise 95 de filme) din tot atatea tari: Israel, Mexic, Argentina, Italia, Australia, Germania, Portugalia, Serbia si Muntenegru, Coreea de Sud, Bosnia si Hertegovina si desigur Romania, cu “Examen” de Titus Muntean. La sectiunea Documentar, din 140 de productii au fost selectionate 12 filme, iar la Scurtmetraj s-au ales din 192 de filme inscrise 36, dintre care noua sunt romanesti. Trofeul festivalului este in valoare de 10.000 $, se va acorda unui film de fictiune."
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2004, 13:09   #35
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Din presa:
http://www.jurnalul.ro/modules.php?o...rder=0&thold=0

http://www.jurnalul.ro/modules.php?o...rder=0&thold=0
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2004, 21:31   #36
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Un pariu castigat

DIn presa....more

http://www.ziua.ro/display.php?id=23409&data=2004-08-23

http://www.adevarulonline.ro/index.j...ticle_id=94065

http://www.curentul.ro/curentul.php?...&suba rt=3132
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 15:28   #37
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Ok, dupa ce ati citit despre festival, dupa ce v-ati ros unghiile ca n-ati putut ajunge in delta, dupa ce ati vazut imagini la TV cu lipovence cantand, faclii arzand si pe plesu, patapievici in salile de cinema, eu zic sa o dam pe bune acuma, fara bris-brisuri gen "un pariu castigat"...
Desi mi se poate reprosa ca nu am ajuns de la inceputul festivalului, tre' sa recunosc ca m-au incercat sentimente proletar-reactionare de-a lungul celor 2 zile petrecute acolo. Ajungand la Sf. Gheorghe si cazandu-ma in camping, am avut surpriza sa constat ca iti trebuie INVITATIE ca sa poti intra la filme la cinema-ul de peste ulita si ca lumea din jurul meu nu parea foarte indignata de kestia asta, multumita fiind de filmele proiectate afara, pe un panou.
Ei bine, afara se proiectau filmele din competitie la niste ore imposible 23-5, avand in deskidere cate un episod din deseul de film documentar "calatorie in jurul lumii in 80 de zile", film ce facea "Spectacolul lumii" de pe TVR1, prin comparatie, o capodopera. Presupun ca nu e nevoie sa precizez ca nu se respecta programul deloc, ca nu au fost toate filmele iar unele din cate stiu eu nu au mai ajuns deloc la festival (Mala Educacion a lui Almodovar - stay cool Mala).
Buuuun. Peste ulita satului, fata in fata se ridicau maiestos cateva vilute din lemn, cinema-ul, hotelul, terasa unde erau invitatiii (juriu, critici, scriitori, actori, regizori,etc):Elita (v-am spus ca am ajuns sa-mi dezvolt reactii anti-burgheze ce nu credeam sa le fi avut pana acuma ). Ei bine, in zona aceasta accesul era interzis in timpul filmelor, iar in rest daca intrai te simteai ca un zombie .
Am reusit sa intru doar la Coffee and Cigarrettes a lui jarmusch , prin spate, ilegal desigur, nebenificind nici de invitatie, nici intrand in jocul refolosirii invitatiilor de mai multe ori, pe post de bilet.
In seara respectiva am mai vazut si un deseu de film in camping, caruia nu i-am retinut numele.
Ca sa nu fiu rau pana la capat, tre' sa mentionez si cateva nume ce au catadicsit sa vina pe terasa din camping (Tudor Giurgiu, Nae Caranfil, Nemescu, Popescu, Berinde, Ronna Hartner...). O mai fi fost si altii, in zilele premargatoare sosirii mele.
Si sa termin cu festivitatea de premiere, care a fost un fiasco total (festivitatile de premiera de la scoala au fost cu 3 clase peste ), atmosfera de kkt , si cu lovitura de gratie din partea lui Moritz de Hadeln
(presedinte juriului) - "SPER CA LA ANUL ULITA DINTRE ACESTE 2 LOCATII SA SE DESFIINTEZE" (lucru care nu cred sa fi fost difuzat, dar care mi-a mai atenuat din frustrare)
A urmat difuzarea lui Buongiorno Notte, castigatorul festivalului - un film interesant, frumos facut.
Lucruri bune: plaja la 15 minute de mers pe jos, bautura si mancarea ieftina, oameni buni, utilitatile ok.
Lucruri rele: lipsa tigarilor din complex, lalaiala si muzica de pe terasa ce se suprapunea cu sunetul filmului + cele deja mentionate mai sus.
Incheiere: have fun toata lumea, distrati-va, manutele in aer, dar nu ma mai chemati ca apoi sa ma dati afara!!!
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 19:07   #38
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Esti super tare, frate! Bravo.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 21:15   #39
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
yep
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2004, 00:10   #40
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by EgoN:
Ei bine, afara se proiectau filmele din competitie la niste ore imposible 23-5
Eh, pana la urma pare-se cas n-au avut bani sa plateasca si soarele sa apuna mai devreme :lol:

Originally Posted by EgoN:
Presupun ca nu e nevoie sa precizez ca nu se respecta programul deloc, ca nu au fost toate filmele iar unele din cate stiu eu nu au mai ajuns deloc la festival (Mala Educacion a lui Almodovar - stay cool Mala).
Epiphany...so god does exist! Doar ca intr-o forma ceva mai cinica decat ma asteptasem :shock:
Ma bucur ca am citit si altfel de opinie fiindca, pana acum, tot ce transpirase (adica opiniile a v'o doua doamne care fusesera prin jurii si a catorva domni prinsi in organizarea) ma facusera sa cred ca chiar a fost vorba despre un "pariu castigat" :lol: :lol: :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells