Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Mar 2011, 01:20   #581
aliku23
Novice
 
aliku23
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 17
Una clasica - Wuthering Heights . ( Noroc cu Adevarul )
aliku23 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2011, 10:37   #582
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by Manusa:
General SS - Sven Hassel

Ma bucur ca am inceput sa citesc seria lui Hassel care inainte am zis ca nu ii nu stiu ce carte de duzina dar dupa ce am citit primele volume, de fapt citind primul "Lichidati Parisul" mi-am dat seama ca este o carte excelenta si care merita neaparat citita, iar apoi urmand "Blindatele Mortii" si in cele din urma "General SS". Sunt 16 volume care cred ca sunt la fel de bune si palpitante ca si primele pe care le-am citit pana acum. Daca va plac relatarile despre Cel De-al Doilea Razboi Mondial va recomand aceasta serie sau oricare carte din serie.


bravo. felicitarile mele
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2011, 20:39   #583
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
General SS e cea cu Stalingradul?
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2011, 14:11   #584
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 358
da aceea este...cu Stalingrad
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2011, 22:43   #585
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by aliku23:
Una clasica - Wuthering Heights . ( Noroc cu Adevarul )

Si eu am citit-o recent (cam acum vreo doua luni) desi ii trecuse vremea. Dar mi-am propus anul asta sa mai recuperez din clasicii necititi in liceu.
In Wuthering Heights m-au enervat personajele care mi-au amintit de stilul lui Stendhal din Rosu si Negru. Mi-am dat seama ca imi e foarte greu sa citesc o carte in care protagonistii opereaza fara absolut nici un fel de logica, condusi de tot felul de sentimente care mai de care mai penibile.

Si tot din seria clasicilor, tocmai am terminat Far From a Madding Crowd de Thomas Hardy. In prima jumatate a cartii eram total pierduta din cauza limbajului si a salturilor spatio-temporale. Dar m-am obisnuit cu stilul si spre final chiar m-a prins. E interesant asa sa vezi cum s-a ajuns de la Jane Austen la Virginia Woolf si James Joyce. Stilul lui Hardy in cartea asta mi se pare clar un experiement, dar sunt convinsa ca a insemnat destul de multe pentru urmasii lui. Si e oricum remarcabil cum surprinde anumite caracteristici specifici feminine
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 23:59   #586
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Dolores Claiborne - Stephen King
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 00:04   #587
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Ultimele doua: Doctor Faustus - Thomas Mann şi Minunata lume noua - Aldous Huxley.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 23:32   #588
DwightBlack
Junior
 
DwightBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 35
Draga Theo - corespondenta fratilor van Gogh
DwightBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2011, 03:41   #589
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by brax:
Minunata lume noua - Aldous Huxley.
aha, deci asa se traduce pe romaneste Brave New World.
am ascultat cartea audio citita de Michael York. remarcabil! (se gaseste pe net)
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2011, 09:17   #590
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by brax:
Minunata lume noua - Aldous Huxley.
aha, deci asa se traduce pe romaneste Brave New World.
am ascultat cartea audio citita de Michael York. remarcabil! (se gaseste pe net)
E excelenta, mult mai buna decat 1984 a lui Orwell. Asemanarile dintre profetiile lui Huxley si actuala societate sunt extrem de acute. Citind romanul esti inclinat sa fii dezgustat de ceea ce se intampla in New World State, dar treptat iti schimbi oarecum parerea, sau cel putin incepi sa te indoiesti de actuala forma de guvernare a societatii si esti tentat sa crezi ca altfel ar fi mai bine.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2011, 09:56   #591
portofel
Guru
 
portofel
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 327
Originally Posted by ricutza:
Originally Posted by aliku23:
Una clasica - Wuthering Heights . ( Noroc cu Adevarul )

Si eu am citit-o recent (cam acum vreo doua luni) desi ii trecuse vremea. Dar mi-am propus anul asta sa mai recuperez din clasicii necititi in liceu.
In Wuthering Heights m-au enervat personajele care mi-au amintit de stilul lui Stendhal din Rosu si Negru. Mi-am dat seama ca imi e foarte greu sa citesc o carte in care protagonistii opereaza fara absolut nici un fel de logica, condusi de tot felul de sentimente care mai de care mai penibile.

Si tot din seria clasicilor, tocmai am terminat Far From a Madding Crowd de Thomas Hardy. In prima jumatate a cartii eram total pierduta din cauza limbajului si a salturilor spatio-temporale. Dar m-am obisnuit cu stilul si spre final chiar m-a prins. E interesant asa sa vezi cum s-a ajuns de la Jane Austen la Virginia Woolf si James Joyce. Stilul lui Hardy in cartea asta mi se pare clar un experiement, dar sunt convinsa ca a insemnat destul de multe pentru urmasii lui. Si e oricum remarcabil cum surprinde anumite caracteristici specifici feminine
''La rascruce de vanturi '' am citit-o si eu iarna asta , iar despre Thomas Hardy pot spune ca e printre autorii mei preferati. Bine-ai zis ca stie sa surprinda anumite caracteristici feminine, de fapt eu cred ca omul asta a inteles perfect firea femeii, modul de a gandi in diferite situatii ale vietii.''Primarul din Casterbridge , '' Tess d' Urberville'', ''Idila pe un turn'' , ''Iubita'' si ''Departe de lumea dezlantuita'' sunt romanele lui pe care eu le-am citit, dar mai sunt cateva pe lista mea pe care inca n-am avut placerea sa le prind.
Sa revin totusi la ultima carte citita de mine saptamana trecuta si anume ''Nu privi inapoi'' , Diana Stainforth , o carte din care la momentul actual al vietii mele am cu adevarat ce invata, poate ca imi reprezinta viata intr-o oarecare masura.
portofel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2011, 18:06   #592
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cu doi ani in urma Lanark-ul lui Alasdair Gray m-a dat pe spate .Cind am vazut inca o carte de-a lui aparuta la Polirom am cascat ochii. La sperante mari ,dezamagiri mari.O mediocritate mai mare si mai plicticoasa ca ''Batrani indragostiti '' rar am intilnit.Am dat deja jumatate de carte gata si mai mult de 6/10 nu cred ca merita .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2011, 23:56   #593
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Post

Jocul cu mărgele de sticlă - Hermann Hesse

Nu e "ultima carte citita", mai exact, am nevoie de curaj sa ma re-apuc de ea dat fiind ca nu e tocmai o lectura facila.
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2011, 08:32   #594
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by SNOWMAN34:
Jocul cu mărgele de sticlă - Hermann Hesse

Nu e "ultima carte citita", mai exact, am nevoie de curaj sa ma re-apuc de ea dat fiind ca nu e tocmai o lectura facila.
E pe biroul meu si e urmatoarea pe care vreau sa o citesc. Am asteptari mari, mai ales dupa ce Lupul de stepa si Siddartha mi-au facut impresii extrem de placute.

In ceea ce priveste gradul de dificultate a lecturii, chiar Hesse spunea despre unele dintre operele sale ca ar trebui citite de persoanele de peste 40 de ani.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 10:20   #595
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
George Orwell - 1984
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 12:26   #596
portofel
Guru
 
portofel
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 327
Mi-am amintit astazi de o carte deosebita, pe care am citit-o mai demult, dar care m-a marcat ''O viata de rezerva'' Jody Picoult . S-a facut si un film dupa acest roman , pe care insa ,n-am avut inca ocazia sa-l vad.O recomand!
portofel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 19:25   #597
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Banksy - Arta la zid o citesc in sensul ca ma uit la poze
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 20:39   #598
enjoy.life
Junior
 
enjoy.life
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 73
Sara Gruen - Water for Elephants
enjoy.life is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 22:00   #599
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Shogun-James Clavell - ar fi putut reduce cu usurinta nr. paginilor ..la inceput am fost f incantata de poveste dar treptat parca si-a pierdut stralucirea
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 22:52   #600
DwightBlack
Junior
 
DwightBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 35
Eric Ambler - Epitaf pentru un spion
DwightBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells