Thread: Asia extrema
View Single Post
Old 26 Jan 2005, 01:52   #53
geticus_polus
Novice
 
geticus_polus
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 2
Ma surprinde placut forumul acesta, imi pare bine sa vad ca acest curent asiatic a prins si in Romania (eu locuiesc in Germania).
M-ar interesa daca in Romania baga la cinema si aceste filme, de exemplu Oldboy care aici a avut un succes comercial extraordinar la cinemaurile "mainstream", sau este numai o absoluta minoritate care se ocupa cu Miike, Chan Wook-Park, Tsukamoto, Ryuhei kitamura etcetc?
Daca s-a vorbit de Graveyard of Honor a lui Miike, este vorba de un remake dupa filmul lui Kinji Fukasaku din (ca) 1972, absolut genial si il recomand tuturor, la fel ca toate flimele Yakuza a lui Fukasaku din anii 70 (Yakuza Papers; Yakuza Graveyard etc). Versiunea lui Miike m-a dezamagit putin, in schimb ultimul Miike care l-am vazut aici la un festival in decembrie, "IZO", cu Takeshi Kitano, este o bomba! Incredibil!

Un film corean pe care il recomand din toata inima (pe linga acelea lui Chan Wook Park) este "Memories of Murder" al lui Bong Joon-Ho, splendid!
Celelalte filme coreene pe care le cunosc (Musa the Warrior, Nowhere to hide, chiar si alea lui Kim Ki-Duk) nu m-au convins.
geticus_polus is offline   Reply With Quote sendpm.gif