View Single Post
Old 15 Jul 2009, 16:29   #36
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Zian:
Daca era un film modest si monoton,cu replici "geniale" la care sunt absolut sigur ca la un asemenea film ai fi fost bucuros sa asisti, ar mai fi avut succes?

In caz ca intrebarea nu era doar pentru gionloc ma bag si eu in seama. Mai mult ca sigur te referi la succes ca la a castiga multi bani, a avea multi spectatori in salile de cinema. Mai exista si alt tip de succes, atunci cand majoritatea lumii afirma despre filmul tau ca e unul bun. Cu siguranta majoritatea de pe aici nu e interesata de primul tip de succes, ci de al doilea.

Originally Posted by Zian:
Te-ar mai fi tinut in scaun relaxat si neplictisit de momentele de monolog pe care un barbat trecut de ADOLESCENTA, le are reflectand asupra tinereteii sale si asupra esecurilor pe care le-a suferit.

Un punct de vedere foarte limitat si asta din cauza ca tratezi superficial punctul de vedere al lui gionloc. Filmele la care facea el referire nu se limiteaza la ideea ta de mai sus, ba chiar poate nici nu o incadreaza. Dar am citit printre randuri si ti-am inteles ideea. Te referi la acele filme lungi, drame in general, poate cu stropi din alte genuri, a caror actiune pare a inainta incet. Raspunsul meu, si cu siguranta al multora, este "da". Nu toate filmele din acea categorie ma relaxeaza si nu ma plictisesc, dar majoritatea o fac daca sunt filme de calitate.

Originally Posted by Zian:
Filmul incearca sa te tina captivat dak ma pot exprima asa si sa te relaxeze,este un film lansat vara acesta fuzionand cu starea creata de vara, in care sigur nu vrei sa vezi un film siropos,drama etc.

Nu pe toti ii relaxeaza aceleasi lucruri, iar scopul cinematografiei nu e numai de a relaxa, ci de a prezenta idei, de a face spectatorul sa gandeasca. Cinematografia ar trebui sa fie in primul rand o arta si nu o industrie. Aici punctele noastre de vedere, si probabil ale criticilor, difera. Cred ca ai gresit termenul, nu am vazut filmul asa ca nu pot fi sigur, dar ma gandesc cat de mult "siropos" se potriveste filmului in cauza. Cat despre mine personal, intr-adevar nu prea vreau sa vad un film siropos, dar o drama buna o vad oricand, ba chiar am vazut vreo 10 numai in ultima saptamana. Si e vara!

Originally Posted by Zian:
Se asteapta la un anumit lucru pe care genul filmului si felul in care a fost gandit nu poate sal ofere..

Cu siguranta toti criticii se asteptau sa vada o capodopera in Transformers 2, mai ales dupa ce au vazut prima parte si stiau ca regizor e Michael Bay. Iti dai seama ce dezamagire pe capul lor. Filmul asta a fost facut pentru a castiga bani si asta a facut si tot la asta se asteptau si criticii.

Originally Posted by Zian:
Astept critici postului.

Si le-ai primit. Runda 1 cel putin pentru ca e posibil sa mai urmeze si altele pana la K.O.

Originally Posted by Zian:
Filmul este reusit pentru categoria sa, iesi multumit dupa terminarea lui din sala de cinematograf, asta in cazul in care vrei sa vezi un asemenea film, nu ma refer la cei care se duc acolo sa-l vada,asteptanduse total la alceva,specific altor genuri de filme.

Categoria sa fiind? Filme cu multe efecte speciale? Pentru ca daca vorbim de filme de actiune, filme SF, filme de aventura nu stiu cat de bun e in comparatie cu altele ale genului.

Dupa cum spuneam, eu nu am vazut filmul, si dupa cum poti observa nu am comentat filmul, nu am zis ca e reusit sau nereusit, ci doar mi-am exprimat opinia asupra ideilor tale.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif