View Single Post
Old 14 Jun 2011, 12:32   #296
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Cristina_:
Rog pe cineva daca a fost in Germania sa puna poze in special strazi.M-ar interesa pareri, daca sunt diferente majore intre estul si vestul Germaniei.
cred ca te intereseaza diferenta dintre cum se traieste in fosta RFG si cum in fosta RDG,nu?
acum,dupa atata timp,inca mai exista diferente sesizabile.
am spus si in mesajul anterior:e vorba de cladiri in primul rand.cele vechi,de pe vremea comunistilor inca n-au disparut definitiv.ele se amesteca in mod kitchios,as spune,cu cladirile noi,din sticla,construite in ultimii 21 de ani.strazile au acelasi aspect,de vechi.pe locuri unde au fost cladiri care s-au daramat intre timp,domnesc gunoaiele si balariile.in Berlin chiar m-a frapat existenta unui astfel de loc,vis a vis de cladirea guvernului.
pana si oamenii parca sunt diferiti.se vede asta,dupa imbracaminte.cred ca cei care locuiesc in fosta Germanie de Est nu au ajuns inca la un nivel social si economic,compatibil cu cei care au locuit si locuiesc in cea de vest.oricat s-a incercat "nivelarea" din acest punct de vedere,totusi,cei 45 de ani de comunism,a schimbat efectiv iremediabil,toata partea aceasta a tarii.
eu am privit mult timp fotografiile care erau expuse la poarta Brandenburg.erau cutremuratoare.
nu-mi pot imagina cum este ca peste noapte sa te trezesti ca prin mijlocul orasului in care tu locuiesti s-a pus o bariera si tu nu mai ai voie sa treci peste ea ca sa-ti vizitezi rudele si prietenii care isi duc viata la cinci strazi mai incolo.cum s-or fi simtit berlinezii din est cand dincolo de zidul acela inalt curgea "lapte si miere" iar drepturile cetatenilor nu erau deloc bataie de joc?cred ca a fost cea mai mare umilire pe care a putut s-o indure poporul german in numele unui razboi rece.

p.s.pt.tine, Cristina, voi mai posta cateva poze ca sa vezi despre ce vorbesc.

Last edited by rvn : 14 Jun 2011 at 12:35.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif