Thread: Ştiinţa
View Single Post
Old 29 Sep 2017, 22:50   #17
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Originally Posted by White1:
Şi Einstein se frământa din cauza faptului ca lumea confunda relativitatea cu relativismul, nu cred că azi ar fi mai liniştit
Particulele au masă, doar ca aceasta nu e o calitate primară a lor ci e dată de intensitatea interacţiunii cu câmpul Higgs (like a chick who needs some make-up to look good, her beauty is a secondary quality,not an intrinsic one or something along those lines 8-|)
Da, nu avem acces direct la realitatea obiectivă, existenţa acesteia nu poate fi demonstrată ci doar presupusă. E una din asumpţiile de bază ale realismului ştiinţific.|

Eistein ar fi trebuit sa se bucure inainte de toate ca lumea auzise de relativitate si relativism. Si nu numai atat, le si confunda.
White1, nu am cum sa te contrazic sau sa nu te contrazic pentru ca nu cunosc atat de multa fizica. Pot doar sa dau copy pasteuri catre linkuri cool si interesante dar... sincer, nu e genul meu. Prefer sa vorbesc despre chestii pe care le cunosc, cum e cineamul. La urma urmei... ma aflu pe un forum de cinema.

Am sa raspund acestui thrad in masura in care cred ca pot aduce o contributie corecta. Altfel, deja cred ca te-ai abatut enorm de la misiunea cu care ai inceput acest thread. Cu tot respectul!
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 29 Sep 2017 at 22:54.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif