View Single Post
Old 10 Apr 2007, 22:38   #53
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda, cam asa ceva...! SIGUR erau asemenea elemente, asemenea frusträri si complexe... Mihai Dulea era un personaj straniu... Eugen Barbu, într-un roman din care au apärut atunci fragmente într-un almanah, îl încondeia sub numele codificat "Gavril Culea", de pe vremea când, tânär activist, era adjunctul nu stiu cui undeva într-un judet... Subalternul servil, onctuos, adus de umeri, cu zâmbet mieros si ochi încretiti la colturi... Fizionomie vag mongoloidä, slab, osos, ochelari cu lentile groase si rame negre, pär negru des, pieptänat pe spate... Culmea, aräta destul de simpatic... La începutul oricärei discutii era zâmbitor, glumet, te asculta, avea räbdare... dar curând descopereai cä era un zid uman... Iluzia de comunicare se spulbera repede... Ore întregi te chinuiai cu el, si-ntr-un târziu plecai acasä hotärât sä dai drumu' la gaze. Dupä Revolutie a dispärut BRUSC. Cred cä s-a pensionat, cäci nu s-a mai väzut pe nicäieri... Ca si cum n-ar fi fost. A rämas doar în amintire...
...Si-n romanul meu heroic-fantasy "Pretul Reginei Shaana", scris în 1988 si definitivat în 1991, sub chipul lui Uhalai DiEm (anagramä Mihai Dulea), Zeul Intunericului, cel care vine din adâncurile planetei sä cotropeascä lumea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif