Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 14 Jan 2016, 14:42   #2031
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
legumele le-ai sotat inainte de a le pune in vasul termorezistent? cu carnea cum ai procedat? eu,de regula, nu le pun crude direct in cuptor...
ideea de a combina ciuperci cu vinete si dovlecei, sau numai vinete,dovlecei cu ciuperci, nu cred ca este chiar atat de inspirata. muscaua ta este una de inspiratie greceasca, cred ca s-ar combina mult mai bine cu ardei si rosii, ciupercile sunt mai fade, la fel cum sunt si dovleceii, daca nu-i acoperi cu cascaval si-i gratinezi. merg si ierburi mediteraneene, fara ele, reteta n-ar fi desavarsita. oregano,busuioc....sunt condimente de baza intr-un asemenea fel de mancare...
cand ma gandesc la el, ma gandesc la vara, fiindca aceasta musaca reprezinta expresia verii in materie culinara, datorita combinatiei de legume, arome extrem de imbietoare si culori. nu stiu daca am mai spus-o, dar atunci cand pun ardeii la copt pe tabla in bucatarie si simt mirosul acela inconfundabil ca se degaja in aer, parca gatesc cea mai rafinata mancare cu putinta. si este atat de simpla si de buna...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif