View Single Post
Old 15 Mar 2009, 15:14   #39
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Si eu stiu ca "Escrava Isaura" a fost prima telenovela difuzata la noi. A fost realizata in 1976 si a insemnat debutul in televiziune al Luceliei Santos, care avea pe atunci 19 ani.
Telenovela a fost acceptabila, in comparatie cu cele mexicane si argentiniene, care sunt mult mai siropoase decat cele braziliene. Am remarcat ca brazilienii au tendinta sa ii imite pe americani, personajele telenovelelor braziliene [nu ma refer aici la "Sclava Isaura"] sunt din lumea afacerilor, tes diverse intrigi, dar nu amoroase.
Mexicanii au obsesia fetei sarace care se indragosteste de un tanat bogat care o scoate din mizerie, iar argentinienii abordeaza cel mai des motivul cautarii mamei pierdute in copilarie [ex. "Perla neagra"], amintindu-mi, cel putin mie, de filmele chinezesti difuzate inainte de revolutie si serialele animate japoneze.
Revenind la "Sclava Isaura", imi amintesc ca acum vreo doi ani, aflandu-ma in vizita la - pe atunci viitoarea - acum actuala mea soacra, am gasit in biblioteca romanul lui Bernardo Guimaraes dupa care s-a facut serialul. Romanul este o siroparaie gretos de dulceaga, pe care am avut totusi rabdarea sa o parcurg de la cap la coada intr-o dupa-amiaza. A fost aproape la fel de amuzant ca o drama indiana. Serialul e mai complex, au introdus noi personaje. In roman nici nu aparea un personaj important al serialului, Tobias, daca nu ma insel.
Pe Lucelia Santos am cautat-o pe wikipedia si am aflat ca acum joaca in versiunea braziliana a serialului "Neveste disperate".
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif