Thread: Cannes 2015
View Single Post
Old 15 May 2015, 13:05   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Al doilea link postat de omuldindulap e baza. In dreapta paginii sunt cam cele mai importante resurse.

Printre ele http://www.screendaily.com/festivals/cannes/dailies/ cu the usual screen international panel la sfarsitul fiecarui numar. Apare un numar in fiecare zi (de obicei pe la pranz) si sunt notate cele doua filme care au rulat in ziua precedenta.

Si ioncinema.com au un tabel pe care-l actulizeaza o data pe zi. Si mai e si aici http://jury.critic.de/cannes/ un tabel marisor.

Eu pe twitter nu urmaresc pe nimeni (nici n-am cont), dar daca ma intereseaza f tare niste impresii dau un search dupa numele filmului. E cam cea mai rapida cale (urmata probabil de tabelul micropsia=todasloscriticas). Altfel in celelalte locuri tine putin mai mult pana scriu si cronica de film sau pana ziua urmatoare cand apare revista in cazul screen international.

Corespondenti nu prea stiu. Tot pe Iulia Blaga o mai citesc si eu de obicei, dar printre randuri. Chiar daca e f ok ea, nu prea ne potrivim la gusturi + nu-mi place sa citesc prea multe chestii despre un film inainte sa-l vad. Daca nu ma insel, e si Gloria pe acolo. La un search rapid si adevarul are niste corespondenti.

Ca prima observatie: Mad Max e pana acum cel mai bine primit Abia astept sa-l vad maine. Din competitie era cam greu de prezis pe unde o sa se situeze filmul lui Nemes, fiind la debut. Ofc, avand in vedere ca e primul film si a fost bagat direct cu aia mari + faptul ca a stat pe langa Bela Tarr, ar fi fost un indiciu ca e de urmarit, but shit can always happen, iar asta nu insemna ca e neaparat vreo capodopera. Ar fi ceva sa castige cu debutul, nu s-a mai intamplat de la Soderbergh in '89. Dar de fiecare data cand apare un film mai rasarit se trezesc unii sa spuna ca ala-i castigatorul. Pe baza asta anul trecut am vazut vreo jumatate din selectie castigatoare pana sa se dea trofeul (in mod previzibil si f corect ).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif