Thread: Asia extrema
View Single Post
Old 08 Jul 2004, 10:12   #11
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Pentru ca in ultimul timp am vazut mai multe filme asiatice decat imi imaginam vreodata ca o sa vad , cred ca pot sa-mi dau si eu cu parearea.
Sincer, regret ca am vazut mai mult decat era cazul , pentru ca din punctul meu de vedere fiecare regizor de mai sus are 1 maxim 2 filme cu adevarat reusite , restul fiind doar pentru pasionatii care vor sa vada cum a evoluat un anumit regizor (evident asta e doar parearea mea).
De exemplu la Kar Wai orice mi s-ar spune Chungking Express si mai ales Fallen Angels se afla la ani lumina de exceptionalul In the mood for love (sunt si eu curios sa vad 2046 insa). Sau la Kim ki duk dupa ce am vazut poemul cinematografic Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring nu stiu daca era cazul sa mai incerc de-alde Insula. La fel la Chan-wook Park nu cred ca era neaparat necesar sa trec prin Joint Security Area (un film ok dar atat) sau Sympathy for Mr. Vengeance ca sa ajung la cred filmul lui de referinta, recentul OldBoy (in paranteza fie spus e pacat ca un actor deosebit , Min-sik Choi pe numele sau , care a facut doua roluri exceptionale in OldBoy si Chihwaseon nu a primit nici-un premiu la Cannes, fiind premiate doar filmele respective).
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif