Thread: Scopul filmului
View Single Post
Old 04 Oct 2011, 12:01   #58
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
Originally Posted by anaemona:
Ce-ar fi filmele daca nu le-am vedea prin prisma experientelor personale? Nu vorbesc de filmele de pur entertainment.

Da, imi par ca o prelungire in imaginatie a experientelor personale. Mai ales la seriale se vede asta. Unii se uita la telenovele fiindca acolo vezi despre rude , altii la sitcomuri despre tineri, despre adolescenti fiindca acelea arata numai relatiile dintre tineri sau dintre adolescenti, Familia Bundy, Modern Family cu relatii intre si cu diverse tipuri de familii , The Office pentru cei care lucreaza intr-o filiala sau birou. Si tot asa, variatiuni pe ocupatie, interes sau varste, avem di toati.
Dar ce facem cu SF urile, sau mai simplu cu Fantasticele gen LOR ? Care e experienta personala din Avatar ? O sa spui probabil ca oricine isi doreste sa fie altcineva, sa poata sa faca lucruri pe care nu le poate face . Atunci intervin eu si spun ca mai bine le-am strange pe toate in VISE. Vise frumoase si vise urate cu ochii deschisi. Cei care le fac ne propun: imaginati-va asta sau asta ! Povesti pe intelesul fiecarei experiente personale, a fiecarei temeri umane. Este si normal ca pentru cei care au o experienta personala comuna cu subiectul, acestia vor fi cei mai profunzi in a intelege.Iar ceilalti , daca au rabdare sa se uite, vor ramane cu o experienta .Buna sau proasta
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif