Thread: home theatre
View Single Post
Old 28 Nov 2002, 23:47   #22
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
amyd,

e foarte binevenit tot ce imi spui. chiar nu aveam idee ca mai urmeaza ceva dupa dts... trei boxe in spate? yikes! banuiesc ca una la mijloc, sau cum? o sa ma informez si eu, cit de cit. imi dau seama ca sint si mai in urma decit credeam.

plasma a ajuns relativ abordabila: ultimul pret pe care il am in minte este de 3800 pentru un lg cu diagonala de 106 cm (eu nu mai tin cont de marile marci, ba chiar tind sa le evit din principiu si anumite experiente personale)- dar ma bucur ca aud de projection tv's ca nu sint asa nasoale; un prieten ma sfatuise sa nu iau, sub nici un motiv. insa sint mari, ieftine, si le prefer, la o adica. dar de lcd ce zici? oare cum e ca tehnologie? tot cu durata de viata limitata, ca plasma? desi nu m-ar trage ata sa dau bani pe un LTM405W de la samsung, ca tot video proiectorul mi se pare de baza pentru un home cinema.

pentru boxe, desigur ca ma gindeam la un sistem complet; nu am stamina sa aleg fiecare bucata in parte in functie de performante, etc. stiu ca sint unii apucati care o fac, si dau 500 usd pe cite 20cm de cabluri superspeciale pe care se jura oricind, dar banuiesc ca urechilor mele le lipseste finetea de a distinge asemenea diferente. am vazut ca onkyo este bine cotat si relativ ieftin si ma gindisem la sistemul asta: http://electronics.cnet.com/electron...tag=pdtl-list; dar m-ai pus rau de tot pe ginduri cu comentariile tale referitoare la a treia boxa din spate. crezi ca merita sa astept schimbarea bazindu-ma pe sistemul pe care il am deocamdata (un aiwa vechi, cu penibilul pro-logic)?

ceva ca un switch banuiam eu ca imi trebuie, dar e acelasi soi de switch cu reteaua de computer? ma indoiesc. exista sisteme switch speciale pentru audio-video? o sa mai caut si eu pe web. nu mi s-a parut o afacere sa recurg la profesionisti pentru design-ul sistemului; unu, ca nu ii gasesti pe toate drumurile, doi, ca citisem memoriile unuia care isi cablase casa si mi s-a parut evident ca primul pas este sa iti tragi toate firele in subsol, pe caprarii, si sa vezi dupa aia. hmm... am ajuns la stadiul de "dupa aia" :smile: si am pierdut si zecile de pagini printate si bookmarks-urile meseriasului cu pricina. poate mai dau de ele.

cu magazinele care iti fac demonstratiile sistemelor in conditii optime, nu stiu; poate ca exista si astfel de chestii specializate. tot ce am vazut eu erau "marile suprafete", unde desi ai citeva sisteme expuse si gata sa fie testate, nu sint in camere izolate - si in vacarmul general si lumina relativa, totul arata si suna bine.

in orice caz, iti multumesc inca o data pentru rabdarea de a imi fi oferit explicatiile anterioare. orice sfat de la tine va fi oportun, si nu te teme ca vreodata imi explici prea amanuntit ceva :wink:

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif