Thread: Muzica de film
View Single Post
Old 27 Apr 2002, 19:38   #19
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Pt ca facand o retrospectiva a ce am scris mai devreme am realizat ca nu e inteligibil :smile: Ce am scris eu acolo este un soi de regula universala cu numeroase exceptii: score-ul este facut exclusiv de cel care la inceput este trecut la Music by; soundtrack-ul este compus din melodiile care apar ultimele la credits-uri (cred ca responsabilitatea lu' nea Music Supervisor). Nu cred ca exista film fara score, oricat de putin ar fi sesizabil in film. (exemple bune sunt filmele that tell the story of a band. Alea de obicei sunt pline de melodii din era respectiva, de formatii asemanatoare etc.)
Cat despre cele 4 melodii de Gabriel Yared de pe soundtrack... poate nu erau destule sa faca un album score pt ca in film se punea accentul pe soundtrack - one thing is certain though, Yared este compozitor si nu "canta" melodii ca Bono.
Daca vrei, poti sa te duci pe IMDb si sa te uiti la City of Angels. O sa vezi ca original music este by MULTI (incl good ol' Bono) uncredited si Yared. Daca te duci la soundtrack listing o sa vezi toate melodiile scrise de aia multi. (alea 4 melodii fac parte din score si nu sunt "melodii instrumentale" in sensul, stiu eu, Orion de la Metallica, daca stii. Alea 4 fac parte din score, care este si el impartit tot in melodii)
Treaba merge si invers: score-ul de la Pearl Harbor de Hans Zimmer are primul track o melodie de Faith Hill (exact ce eu, fan Zimmer, cautam, by the way :smile.
Explicatia as to why are probabil legatura cu economia, as in cu paraiu'. Poate era mai profitabil sa scoata combinatii de astea decat sa scoata 2 CDuri. Just a thought...
Cat despre melodiile scrise special pentru film, sure they exist (don't they mr. W. Smith?), dar tot nu sunt score -- la Titanic, muzica melodiei My Heart Will Go On este scrisa chiar de J. Horner, dar este performed de Celine Dion.
La fel cred ca este cazul si cu Days of the Thunder (T. Scott) cu muzica de Hans Zimmer care are (cred) o singura melodie pe albumul de soundtrack.
VERY IMPORTANT! Asta este o clasificare facuta de mine, si, probabil, nu exista in the real world :smile:, eu o folosesc ca sa diferentiez cele doua tipuri de muzica din film -- de unde si lipsa unei explicatii simple si la obiect pt ca este o idee vaga in capul meu.
Scuzati-ma ca am explicat (sau am incercat) in atatea cuvinte dar I'm not good at this :smile: Sper ca nu a murit nimeni de plictiseala si sper ca te-am mai lamurit macar un pic ricutza. (chiar daca nu am atins un nivel acceptabil de coerenta :smile

O alta chestie interesanta, cum se mai zic la soundtrack si la score:
score - Original Music from the Motion Picture
soundtrack - Music from or Inspired by the Motion Picture
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif