View Single Post
Old 19 Apr 2010, 16:59   #8
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sincer ma indoiesc ca ceea ce vedem pe ecran e piele de piton. Mai degraba au folosit pitonul pentru a-i inregistra miscarile, pentru a le "randa" apoi cat mai realistic. Problema mea nu e cu partea asta, ci cu fata. Nu vezi piele, machiaj sau ochi care sa nu fie compusi din serii de 1 si 0.
Si nu ar fi asta o problema, ca traim intr-o era a tehnologie, doar ca strica impresia in scena aia. Il vezi pe Perseu cu oamenii lui, cu fetele lor reale, murdare de cenusa sau ce-o fi, si apoi vezi fata impecabila, fara nuante de culoare naturala a pielii, fara riduri, fara expresie a Meduzei.

Uite o poza.
http://i.ytimg.com/vi/D5AuoFMzvAM/0.jpg

Si uite o poza din Final Fantasy Spirit Within (2001):
http://www.ocf.berkeley.edu/~amarisw...thin.photo.jpg

E aceeasi chestie. Doar ca Final Fantasy e desen animat, e tot CGI, ala asa trebuie sa fie. Nu s-a ridicat la nivelul realismului omuletilor albastri din Avatar.

Eu nu cred ca am fost tendentios. Chiar marinimos. Are doar 105 minute, si totusi, cu tot haosul sau, reuseste sa plictiseasca. Imi plac filme de actiune, imi plac flick-urile de pop-corn (doar am scris ca mi-a placut si 2012, si Avatar, si 300, si acum ma contrez cu altii la serialul Spartacus Blood And Sand, ca mie mi se pare uber-cool si altii zic ca-i naspa), dar asta m-a plictisit.
Si a fost si gay. Nu am nimic impotriva homo-erotismului in filme, chiar e bine sa vedem si partea sexy a fizicului barbatului, cum spuneam ca au facut astia cu masculii unu si unu in 300, ma rog, dar aici am avut parte doar de o versiune "pussyficata" a unui personaj legendar. L-as fi vrut mai al dracului, mai rau. Chiar si atunci cand a spus "Let's kill the bitch!", referindu-se la Meduza, vrand a i se de o alura mai de "badass", a fost doar ilar. Si jenant.
__________________
Always look on the bright side of life!

Last edited by marius_em : 19 Apr 2010 at 18:11.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif