View Single Post
Old 14 Jan 2005, 02:36   #39
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ok, pa ARGUMENTE :
1) Mi-a placut Periculoso... pt. ca este primul film romanesc dupa revolutie care trateaza cosmarul multor tineri din Romania : pierdutul unui an din viata in armata (ar mai fi si Omul cu arma al lui Pintilie, dar partial).
Rexona, care e cea mai tare bagaboanta din filmele noastre, tipa cu Bonux-ul e geniala. Imi place cum se duc racanii ca sa-i rezolve Rexona. In plus numele e marfa.
"Turneul" de teatru, iar e misto, piesele care le pun in scena "artistii" sunt de tot rasul, iar tipul ala care amesteca benzile e tampit.
Finalul iar e ok, plus Calinescu pe care regizorul a stiut bine sa-l exploateze. Asta a fost partea de bine. Dupa Periculoso incep deraierile.

2)Asfalt tango
Mare chiciosenie cu pretentii. Secventa elipsata de sex dintre Marion si Diaconu e cel mai de c***** cliseu (focul napraznic de artificii), vazut de mine in filmele pudicilor ani '20.
Parti relativ bune : soferul de autobuz si bancul porcos spus tot drumul (ala cu iepurasul), in episoade ; politistul care se crede Terminator; posterul cu Iliescu. Dar si astea sunt niste glumite amatoresti, foarte subtiri.
Alt cliseu, copiat grosolan (nu stiu de unde, poate isi aduce aminte cineva) : tocurile lui Marion care gauresc asfaltul.
Apropo Charlotte Rampling e varza, si nu numai in Asfalt ... cam peste tot.
Mi-l aduc aminte pe Caranfil, care explica foarte afectat intr-un interviu, cat de greu a fost sa gaseasca bucata aia de asfalt proaspat care sa se topeasca, ca a trebuit sa inchirieze toata soseaua ... bla bla
Tot Bucurestiul se topeste asa vara, mai ales trotuarele.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif