Thread: Asia extrema
View Single Post
Old 08 Feb 2005, 00:20   #60
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by geticus_polus:
A sosit acum cateva zile la mine DVD-ul "Three: Extremes", un film compus din 3 scurt-metraje de Takashi Miike, Fruit Chan si Chan-Wook Park, realizat dupa Oldboy. Foarte cool, mai ales filmul lui Park. L-a vazut si altcineva pe aici?
L-au vazut baietii, au si scris de el deja mai sus. Ca si Nightwane, si eu zic ca medium-metrajul lui Miike e cel mai ofertant din punct de vedere vizual. Povestea insa, cu surori de parca eram in Tale of Two Sisters si voodoo japonez, nu m-a prins. Frumoasa imaginea, glaciala, insa mai bun mi s-a parut filtrul albastru din The Return sau Noi Albinoi. Da, cool is the proper term to epitomize the spirit of the film. Din nou, actiuni care, vazute in alte cinematografii, mi s-ar parea exacgerate (gen sacul din plastic in care eroul o prinde pe tinara, dupa ce se saruta), storyline naiv, nemestesugit, dar care incheaga bine diversele plot pointuri cu contorsionistele in cutie. Din aceeasi categorie - scandal, am vazut Guinea Pigs, episodul al 4-lea parca, Mermaid in the Manhole, un fel de Omul-amfibie, combinat cu albatrosul lui Baudelaire, in cheie sado-maso, (a)normal.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif