Thread: Atlantic City
View Single Post
Old 16 Mar 2006, 11:02   #79
John Wayne
Novice
 
John Wayne
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 17
Full metal jacket , r. Stanley Kubrick , 1987

Am vazut atatea filme de razboi, ca asta nu m-a mai atins. Mi-a placut mai mult prima parte, cea cu instructia "viermilor".
Gaselnita "Born to kill / insigna hipiota "Make love not war" mi s-a parut ieftina (a se vedea si afisul de pe imdb). Nici "galbejitii" din groapa comuna acoperiti cu var nestins nu i-am gasit prea veridici. Un Kubrick atipic, daca se poate vorbi de "atipic" in cazul acestui regizor, ale carui filme difera atat de mult intre ele.

6,5 / 10 http://www.imdb.com/title/tt0093058/posters

Apocalypse Now (1979), r.Francis Ford Coppola

Asta da ! Intamplator vazut imediat dupa pelicula lui Kubrick (dezamagitor, dupa cate cronici laudative citisem despre el - "The best war movie ever made" bla bla bla )
M. Veroiu spunea ca intr-o scena cu elicoptere din filmele americane se cheltuieste cam cat bugetul unui film romanesc, si asta e cu elicoptere, multe. Apocalypse Now e mult mai viu decat Full metal ... , are ritm, are cowboy care impusca galbejitii din elicoptere pe muzica clasica - "Ii innebuneste !", are iepurasi Playboy in jungla vietnameza.

Capitanul Big Duke : " Mirosi ceva ?Simti mirosul ?
- Ce ?
-Napalm fiule. Nimic in lume nu miroase asa. Iubesc mirosul napalmului dimineata. Odata am bombardat un deal 12 ore.. Cand s-a terminat totul, m-am ridicat si am plecat. Nu am gasit nici un cadavru imputit. Dar mirosul ... stii ... mirosul de gazolina, tot dealul ... mirosea a ... victorie.

Secventa : unul dintre soldati (17 ani) este mitraliat in timp ce asculta asculta pe reportofonul primit de acasa vocea mamei care-i spune sa se fereasca din calea gloantelor.

Calatoria cu salupa prin apele junglei cambogiene seamana izbitor cu cea facuta de Fitzcarraldo prin jungla amazoniana. Ca si eroul lui Herzog, personajul interpretat de Martin Sheen (capitanul Willard) isi pierde oamenii unul cate unul in atacuri invizibile de pe tarm.

Unul dintre rolurile mari (printre ultimile) ale lui Marlon Brando .... Colonelul Walter E. Kurtz.
10/10

"It is an almost psychedelic cruise to a very surreal ending which makes it a movie not accessible to everyone. Very challenging to watch but rewarding as well. I could offer my explanations on each scene but that would be totally pointless. This movie is intended for interpretation and contemplation as opposed to immediate gratification." IMDB

"Cel mai puternic drog este, desigur, propria lor ignoranþã în privinþa Vietnamului: au intrat în þara asta fãrã sã ºtie nimic despre ea, ºi acum þara asta intrã în capetele lor ºi le întoarce pe dos. Ei încearcã sã-i reziste prin rock'n'roll, fetiþe de la Playboy ºi plãci de surf, prin bere rece ºi, din nou, droguri. Toate astea nu pot sã ducã decît la monstruozitate purã ºi la nebunie absolutã ...
...o superproducþie aºa cum nimeni nu ºi-a mai permis sã facã la Hollywood, de atunci încoace: o expediþie la graniþa inexprimabilului." Andrei Gorzo.

La Apocalypse Now razboiul din Vietnam nu este decat un pretext, daca nu ar fi ales conflictul asta american care era recent in mintea omenirii, Coppola ar fi putut plasa actiunea in orice perioada istorica. Pentru o mai buna cunoastere a conflictului, Plutonul lui Oliver Stone poate elucida orice necunoscuta.
__________________
La Chilia la Tartaru ... bate Maromet cu paru' ...
John Wayne is offline   Reply With Quote sendpm.gif