View Single Post
Old 05 Jan 2015, 17:37   #17
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu am gasit multe asemanari cu filmele artistice. consider ca am vizionat un film artistic, sub forma animata. tocmai lucrul asta mi s-a parut cel mai senzational, fiindca rar gasesti in desenul animat, violenta la modul acesta, dur. cinemaul asiatic este recunoscut pentru filmele unde cutitele taie mai rau ca la macelarie, iar sangele sare peste tot, dar ca sa redai acelasi obicei intr-un serial animat dedicat adultilor, chiar este destul de greu de realizat, mai ales ca, oricum ai lua-o, riscul de a simti senzatia de irealitate poate fi de la inceput un handicap, chiar din cauza formei de expresie.
cred c-am mai zis-o si cu alta ocazie, eu nu am avut ocazia in copilarie sa vad desenele animate decat la un tv alb-negru, iar cele realizate de Disney, sunt la ani lumina distanta de aceasta realizare japoneza impresionanta din punct de vedere tehnic si artistic. gandindu-ma la lucrul acesta, imi dau seama, cat de mult s-a transformat aceasta arta si cat de mult a evoluat conceptul de "desen animat", mai ales in sensul destinatie lui, a publicului caruia ii este destinat. violenta din desenele animate a devenit din ce in ce mai pregnanta, dar una este fantezia animata cu tot felul de lupte intre monstrutei si robotei,care este permisa copiilor si alta este violenta sub forma aceleia din Paradox Spiral. cum a remarcat si MinRep, scena violului, este destul de neplacuta si in acelasi timp...cam nepotrivita pentru un film de animatie, daca gandim fara sa avem idee despre seria asta in mod special.
deci, daca ar fi sau un 10, il dau din toata inima, acestei senzatii de contopire intre anime si film artistic, pe care, eu am simtit-o pe parcursul vizionarii intregii serii si pentru care,aplaud la scena deschisa, pe toti cei care au lucrat la realizarea ei.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif