Thread: Anti-Matrix
View Single Post
Old 31 Jan 2004, 13:40   #85
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Danica:
...hmm ..nu cred ..mai tii minte pestera lui Platon?in care oamenii ,care stau cu spatele la foc urmaresc umbrele facute pe peretii pesterii shi cred ca aceasta este singura realitate..e bine cu ce seamana asta?iar "welcome to the desert of the real" e din Baudrillard
Draga Ofelia, daca nu stiai pana acum Platon a stabilit bazele idealismul( ca solutie posibila)-mitul pesterii pe care l-ai amintit confirma si el acest lucru.
Apoi, ce este un matrix? Este suportul Materiei vii(si tu esti o materie vie structurata pe baza unui matrix genetic), iar Materia este un factor primordial ca si existenta sau natura. Deci, filmul "Matrix" transpus filosofic (atat cat se poate) este definit prin <materialism>. Platon si intreaga lui filosofie este <idealista>. Cum poti sa amesteci 2 entitati distincte? Sau in caz ca poti amesteca uleiul si apa, poate reusesti sa-l transplantezi si pe Platon in materialismul lui Heraclit.
PS: N-am nici un interes sa te epatez, nici pe tine nici pe altii, ma gandesc ca cineva mai putin instruit in filosofie, te citeste pe tine si devine la fel de confuz, fara voia lui desigur. De asta si scriu aceste cuvinte.

uite ca acum am in sfarshit putin timp sa-ti raspund .In primul rand ...tu ai vazut macar filmul ?in film matrix era lumea virtuala-deci lumea ideeilor ,iar cuvantul Matrix poate insemna pantec sau sistem de ecuatii (matrice).iar cat despre legaura Matrixului cu Platon e simpla ,intreaga poveste a filmului poate fi asemanata cu pestera lui Platon (shtii tu aia misterioasa) cum anume se leaga poti vedea la http://whatisthematrix.warnerbros.co...partridge.html
sau http://www.geocities.com/freeyourbrain/cave.htm pt ca eu nu am prea mult timp sa-ti explic .tot ce vroiam sa subliniez este ca Matrix e mai mult dect un film de actiune ,numele personajelor au fost atent alese din mitologie iar anumite replici din film sunt din Baudrillard (in M1) shi J.L.Borges .iar la finalul ultimei parti nu primeshti un raspuns clar ,trebuie sa-ti cauti singur ,adica fiecare persoana vede in acest film altceva .cam atat ..shi inca ceva n-am chef sa ma cert cu tine la nesfarshit despre Platon ,daca ai o alta parere e ok .nu ma deranjeaza . shi sper ca pe viitor vom vorbi mai civilizat !
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif