Thread: Anti-Matrix
View Single Post
Old 30 Jan 2004, 21:20   #83
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Danica:
...hmm ..nu cred ..mai tii minte pestera lui Platon?in care oamenii ,care stau cu spatele la foc urmaresc umbrele facute pe peretii pesterii shi cred ca aceasta este singura realitate..e bine cu ce seamana asta?iar "welcome to the desert of the real" e din Baudrillard
Draga Ofelia, daca nu stiai pana acum Platon a stabilit bazele idealismul( ca solutie posibila)-mitul pesterii pe care l-ai amintit confirma si el acest lucru.
Apoi, ce este un matrix? Este suportul Materiei vii(si tu esti o materie vie structurata pe baza unui matrix genetic), iar Materia este un factor primordial ca si existenta sau natura. Deci, filmul "Matrix" transpus filosofic (atat cat se poate) este definit prin <materialism>. Platon si intreaga lui filosofie este <idealista>. Cum poti sa amesteci 2 entitati distincte? Sau in caz ca poti amesteca uleiul si apa, poate reusesti sa-l transplantezi si pe Platon in materialismul lui Heraclit.
PS: N-am nici un interes sa te epatez, nici pe tine nici pe altii, ma gandesc ca cineva mai putin instruit in filosofie, te citeste pe tine si devine la fel de confuz, fara voia lui desigur. De asta si scriu aceste cuvinte.


tu ai o obsesie cu Ofelia ?e DANICA! ce nu intelegi?vad ca de Socrate tot nu zici nimic ?did the kitty cat got ur tongue ?tii minte?citatul ala pe care nu ti-l "aminteshti !"cat despre Platon o sa scriu in curand legatura lui cu Matrixul .ca in seara asta sunt f.ocupata ,dar zilele astea o sa afli .shi termina cu Ofelia ..
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif