View Single Post
Old 18 Feb 2007, 11:31   #15
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
pe mine m-a impresionat "pather panchali".. asa cum ma asteptam si-a facut efectul la cateva zile dupa ce l-am vazut.. nu e genul de film pe care sa il adopti din prima si sa poti discuta imediat despre el.. dar e acel rar specimen de cinema care te obsedeaza zile intregi.. de ce? fiindca nu ai mai vazut ceva asemanator.. chiar a vazut cineva ceva asemanator cu "pather panchali"? ca stil de regie mai ales.. sunt foarte curios.. mie mi-a fost foarte greu sa ma obisnuiesc cu ritmul lent al filmului si sa nu mai am asteptari de rasturnari de situatie, de plotpointuri etc. dar dupa ce am reusit, mi-a oferit o satisfactie foarte, foarte mare.. sunt foarte curios sa vad alte filme de ray si astept sa revad filmul de miercuri, fiindca sunt convins ca voi descoperi si descifra lucruri care mi-au scapat la prima vizionare.. revin cu impresii pe masura ce mi se vor clarifica lucrurile.. oricum, inteleg, stefan, de ce te-a plictisit, dar mi-ar placea sa te mai gandesti putin la el.. pana la urma, eu am facut atatea erori de-a lungul timpului.. iti redau o lista scurta de regizori care m-au plictisit la prima vizionare, dar apoi, reconsiderandu-i, am ajuns sa ii plasez pe primele locuri intr-un top personal.. sa vedem: robert bresson, wong kar-wai, jean-luc godard, ernst lubitsch.. voua nu vi s-a intamplat asta? daca da, cu ce regizori?
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif