Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 14 Mar 2016, 20:34   #2042
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca v-ati obisnuit cu gustul clasic al mancarii de varza si vreti s-o gatiti mai putin timp, cu alta savoare, puteti incerca aceasta combinatie. nu spun ca este irezistibila, dar merge! muschiuletul de porc a fost invelit in sunca, dupa ce, in prealabil, l-am crestat pe alocuri si am introdus feliute dintr-un catel de usturoi si l-am condimentat cu ierburi uscate. nu l-am legat cu ata, fiindca nu stapanesc tehnica. am fixat feliile de bacon cu betisoare pentru frigarui, care, ulterior, s-au scos cu usurinta si nici n-au luat foc in cuptor.
varza am calit-o pret de cateva minute in putin ulei, dupa care am desavarsit-o pret de aproape o ora, intr-o combinatie de vin si mirodenii. marturisesc, imi place gustul si parfumul chimenului intr-o asemenea varza. iar rezultatul final....
007.JPG
021.JPG
059.JPG
064.JPG
stiu ca varza sufera la capitolul impresie, mai ales daca-i lipseste roseata bulionului si rumeneala cuptorului, dar daca-i adaugi anumite ingrediente mai neobisnuite, gustul ei se imbogateste, se transforma un pic sau mai mult, depinde cat de mult sunteti dispusi sa mergeti cu imaginatia..

Last edited by rvn : 14 Mar 2016 at 20:38.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif